Monitor aktywności – zalety i wady urządzenia

Monitory fitness, takie jak Huawei Band 4 Pro, zostały zaprojektowane, aby pomóc ludziom prowadzić zdrowszy i bardziej aktywny tryb życia. Bywa, że są jednak często krytykowane. Wyjaśniamy, co przemawia za lub przeciw korzystaniu z urządzeń do monitorowania kondycji i kiedy ma sens ich używanie.

Coraz więcej osób ceni sprawność fizyczną. Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Jednym z urządzeń, które ma w tym pomóc, jest tracker fitness. Ale co to właściwie jest? A co on robi? Pokazujemy zalety i wady monitorów fitness oraz sposób ich działania.

Jak działają monitory fitness?

Monitor aktywności to małe urządzenie, które zwykle nosi się na nadgarstku jak zegarek. Wykorzystuje kilka czujników do rejestrowania różnych danych, takich jak liczba kroków, przebyty dystans, jakość snu, spalone kalorie, tętno i wiele innych.

Zwykle istnieje odpowiednia aplikacja na smartfona dla odpowiedniej bransoletki fitness, do której urządzenie przesyła dane. Użytkownik może tam przeglądać, porównywać i sprawdzać wyniki. W większości takich aplikacji możliwe jest rejestrowanie osobistych celów i za pomocą danych, takich jak płeć, wzrost i masa ciała. Wiele aplikacji jest również bezpośrednio połączonych z sieciami społecznościowymi.

Korzyści z monitorów fitness

Rejestrując swoje dane, użytkownik uzyskuje realistyczny przegląd całej swoje aktywności, co może stworzyć lepszą świadomość na temat własnego ciała. Urządzenia śledzące mogą również dostarczać informacji o złych nawykach żywieniowych.

Monitory fitness często służą jako pomoc motywacyjna do większej ilości ćwiczeń i sportu. Liczba spalonych kalorii lub pokonany dystans podczas biegania może być zachętą do poprawy wyników. Motywujący efekt trackera można dodatkowo wzmocnić za pomocą mediów społecznościowych, ponieważ udostępnianie śledzonych działań znajomym może służyć jako dodatkowy bodziec.

Kolejna zaleta opasek fitness to ich prosta, nieskomplikowana i intuicyjna obsługa. Długie przygotowanie przed rozpoczęciem działania nie jest konieczne, a transfer danych do smartfona jest również szybki i łatwy dzięki połączeniu Bluetooth.

Wady bransoletek fitness

Monitory fitness są często nieprecyzyjne. Często mierzą za dużo lub za mało ruchu. Na przykład szybka jazda na rowerze jest często błędnie interpretowana jako prowadzenie samochodu. Trasy również często nie są prawidłowo rejestrowane, przez co ich przebieg nie jest ostatecznie w 100 procentach poprawny. Niecodzienne sporty, takie jak szermierka, tenis i inne często nie mogą być rejestrowane przez urządzenia śledzące kondycję.

Kwestia ochrony danych również odgrywa ważną rolę w monitorach fitness, ponieważ przechowują one dość osobiste dane. Producent może jednak skorzystać z prawa do wykorzystania danych do innych celów w oświadczeniu o ochronie danych. Najczęściej są one następnie wykorzystywane do spersonalizowanej reklamy. Plotki jednak twierdzą, że dane trafiają również do zakładów ubezpieczeń zdrowotnych w celu ich wykorzystania. Dlatego tym ważniejsze jest, aby dokładnie przeczytać oświadczenie o ochronie danych przed jego użyciem i wiedzieć, jakie dane ujawniasz, zanim wyrazisz na to zgodę.

Chociaż sprawdzanie własnych celów za pomocą Huawei band 4 Pro jest dla wielu motywujące, może również stać się obowiązkiem ciągłego samodoskonalenia. Na przykład bieganie w parku bez rejestracji przez monitor fitness nie sprawia już takiej przyjemnością. Uzależnienie od monitora fitness może być tak samo bolesne jak od smartfona lub kawy.

Podsumowując to przydatne narzędzie, którego należy używać ostrożnie

Bransoletki fitness i tym podobne mogą działać stymulująco i pozytywnie wpływać na zdrowy tryb życia. Szczególnie dla sportowców hobbystów mogą być przydatne w życiu codziennym, ponieważ niedokładne zmierzone wartości nie są wielkim problemem. Podczas korzystania z urządzenia do monitorowania kondycji należy zawsze mieć świadomość, jakie dane są gromadzone i jak są wykorzystywane. Jeśli o tym pamiętasz, nie ma nic złego w korzystaniu z urządzenia do monitorowania kondycji.

Źródło: Huawei / mat. partnera

Dyskusja

komentarzy