Mercedes rozpoczął produkcję baterii w Polsce

To kolejna bardzo dobra informacja dotycząca rozwoju sektora automotive w Polsce. Po licznych sukcesach i wyróżnieniach dla zakładów Fiata w Tychach, czy Opla w Gliwicach przyszedł czas na Mercedesa. To właśnie ten motoryzacyjny gigant zdecydował, że baterie do modeli elektrycznych oraz elektrycznych w wersji plug-in będą powstawały w Jaworze.

Jak dowiadujemy się z oficjalnej informacji prasowej koncern Daimler AG do którego należy marka Mercedes-Benz zainwestował sporą sumę pieniędzy w budowę fabryki w Jaworze na Dolnym Śląsku. W ciągu ostatnich czterech lat inwestycje pochłonęły ponad 3 miliardy złotych.

Mocno zautomatyzowany zakład Mercedes-Benz Manufacturing Poland powstał na powierzchni 50 hektarów powstała fabryka fabryka czterocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz baterii elektrycznych do samochodów osobowych Mercedes-Benz.  Ta nowoczesna fabryka może pochwalić się 100 robotami, 220 pojazdami autonomicznymi i wyjątkową dbałością o środowisko. Można śmiało powiedzieć, że jest to pierwsza całkowicie bezemisyjna fabryka koncernu Daimler. Zakład w Jaworze jest w 100 proc. zasilany energią odnawialną z pobliskiej farmy wiatrowej Taczalin. Ciepło jest produkowane z biomasy.

Jak do tej pory z taśm produkcyjnych fabryki zjechało prawie 60 tys. silników Diesla o mocy 110 KW/160 KM i 140 KW/190 KM (licząc od listopada 2019). W ostatnim czasie otworzono też pierwszą z trzech linii produkcyjnych baterii do samochodów o zeletryfikowanych napędach. Docelowo ma powstawać tu 100.000 sztuk akumulatorów rocznie.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Mercedes-Benz

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.