Mercedes-Benz EQV kolejnym przedstawicielem rodziny EQ

Nowy Mercedes EQV to najnowsze wcielenie klasy V o bezemisyjnym charakterze.

Elektryczny van to coś, czego potrzebuje świat – tak zdaje się twierdzić Mercedes i prezentuje EQV. To nic innego jak elektryczna wersja klasy V, czyli osobowego vana klasy premium. Samochód wydaje się identyczny jak koncept zaprezentowany w marcu. EQV stylistycznie niemal niczym nie różni się od klasy V – można jedynie z przodu zauważyć klapkę gniazda ładowania. W środku to także dobrze znany Mercedes zabierający 7 lub 8 osób. Jedyna nowość w środku to system MBUX, którego nie było wcześniej w tym modelu.

Van jest wygodny do budowy elektryka, bo ma dużą i płaską podłogę, pod którą mieści się bateria. Tutaj ma ona 90 kWh i zapewnia zasięg do 405 km. Silnik ukryty pod przednią maską rozwija 201 KM i wyposażony jest oczywiście w system odzyskiwania energii z hamowania. W sprzyjających warunkach baterię można naładować od 10 do 80% w mniej niż godzinę.

Osiągi samochodu nie są znane oprócz prędkości maksymalnej wynoszącej 160 km/h. Producent milczy też na temat cen, ale tanio na pewno nie będzie. W końcu to jedyny elektryczny van klasy premium na rynku. A jeśli chcecie poczytać nasze wrażenia z jazdy aktualną klasą V zapraszam do materiału na temat modelu V220d 4Matic.

mercedes benz eqv 1024x576 Mercedes Benz EQV kolejnym przedstawicielem rodziny EQ

Bartłomiej Puchała
fot. Mercedes-Benz

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.