Maty wygłuszające do samochodu – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Wysoki poziom hałasu podczas jazdy samochodem jest niestety dość częstym problemem i potrafi łatwo zniszczyć nam przyjemność z jazdy. Winne są zarówno dźwięki „zbierane” przez samochód z otoczenia, jak i te samoistnie przez niego generowane – m.in. pochodzące z komór silnika. Jak zminimalizować poziom nieprzyjemnego hałasu? Najłatwiej zaopatrzyć się w maty wygłuszające, które stworzą odpowiednią izolację akustyczną.

 

Jakie są rodzaje mat wygłuszających?

Maty możemy łatwo podzielić na kilka rodzajów, zależnie od użytych do ich produkcji surowców oraz łatwości użytkowania. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów mat. – Maty z filcem – maty cieszące się (dzięki obecności filcu) wysoką wytrzymałością i elastycznością, jedne z najczęściej stosowanych. – Maty z pianki – najczęściej wodoodporne, elastyczne materiały, często charakteryzujące się dodatkiem kauczuku. – Maty z wełny owczej – wykonane z naturalnego surowca, jakim jest owcza wełna, tworzą grube warstwy izolacyjne. – Maty z granulatu gumowego – mają znakomite właściwości dźwiękochłonne, dzięki odpowiednio niskiej sprężystości z powodzeniem tłumią także drgania. – Maty z aluminium – cieszące się większym lub mniejszym dodatkiem glinu, który podnosi ich sztywność i efektywność wygłuszania. – Maty samoprzylepne – mocowane dzięki cienkiej warstwie kleju, co ułatwia ich szybki i sprawy montaż (obecnie większość mat posiada już tę opcję).

 

Jaką matę wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych rodzajów mat wygłuszających – istotny jest zarówno typ i poziom hałasu, który chcemy wygłuszyć, jak i jego pochodzenie (innego produktu będziemy poszukiwać przy wybieraniu maty wygłuszającej do silnika, a innego przy macie do wygłuszania drzwi). Rodzajów tego produktu jest mnóstwo, tak samo jak aspektów liczących się przy ich wyborze. Na początku ważne jest ustalenie źródła dźwięku i skutecznego sposobu jego wygłuszenia. Dla przykładu – jeśli przeszkadza nam zbyt głośna praca silnika, zamontowanie maty wygłuszającej na samej masce samochodowej może nie wystarczyć. Niezlikwidowane do końca dźwięki mogą nadal przedostawać się do wnętrza auta m.in. poprzez grodź czołową. Przy izolacji akustycznej silnika powinniśmy także zwrócić uwagę na to, by wybrany produkt dobrze znosił wyższe temperatury, na które będzie narażony – tutaj dobrze sprawdzają się m.in. maty bitumiczne w różnych wariantach. Obecnie możliwe jest ich kupno w wersji bez filcu, tzw. „twardej” (rzadziej używanej ze względu na niewygodę i łamliwość, ale czasem spotykanej jako wygłuszenie wnętrza samochodu), a także maty z filcem – o większej elastyczności i dużej odporności na działanie gorąca powstającego w wyniku pracy pojazdu. Do miejsc mniej wrażliwych lub też jako dopełnienie obecnej już izolacji dobrze przydają się maty z pianki.

mata wygluszajaca 2 Maty wygłuszające do samochodu – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Mata wygłuszająca silnik (foto. car-tronic.pl)

 

Charakteryzują się one dużą lekkością oraz łatwością montażu. Doskonale wchłaniają dźwięki, niestety gorzej z drganiami, dlatego zwykle łączy się je np. z matami bitumicznymi lub butylowymi, by uzyskać jak najlepszy efekt. Montuje się tworząc kilka „warstw” izolacji, naklejając piankę na matę. Podobnie możemy zastosować maty z granulatów gumowych, jednak ich grubość sprawia, że sprawdzają się w tej roli nieco gorzej i częściej stosujemy je po prostu jako samodzielną alternatywę dla wytłumienia wnętrza samochodu. Jeśli zależy nam na lekkim wytłumieniu nieprzyjemnych dźwięków, a równocześnie chcemy zrobić ukłon w kierunku ekologii, możemy rozejrzeć się za matami z wełny owczej. Niestety, nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie na dłuższą metę. Grubość maty z wełny owczej sprawia, że zajmuje ona dużo miejsca, w dodatku podobnie jak mata z pianki skupia się na pochłanianiu dźwięków, a nie drgań. Działa też ona jako potężna izolacja cieplna, dlatego może sprawiać problemy, jeśli użyjemy jej w miejscach łatwo zagrożonych przegrzaniem. Na dużą uwagę zasługują także maty z aluminium. Dodatek glinu świetnie podnosi walory takich mat jak np. maty butylowe. Same z siebie są one dosyć elastyczne (ze względu na zawartość gumy butylowej), jednak pokryte cienką warstwą aluminium zyskują potrzebną sztywność, by z powodzeniem wygłuszać zarówno niepożądane drgania, jak i dźwięki. W dodatku są uważane za jedne z najlepiej znoszących wysokie temperatury i najłatwiejszych oraz najbezpieczniejszych w użytkowaniu (ponieważ podczas ogrzewania nie wydzielają szkodliwych substancji).

 

Jakie są ceny mat wygłuszających?

Ceny mat wygłuszających mogą się znacząco wahać, zależnie od ich jakości oraz materiałów użytych przy ich produkcji, ale także marki producenta. Najczęściej jest to kwestia od 80 do 100 zł za m2, w przypadku najpopularniejszych mat, przy założeniu, że zależy nam na w miarę dobrej jakości i nie szalejemy z zakupami. Są jednak i takie maty, które osiągają ceny do 250 zł za m2. Zobacz ofertę sklepu car-tronic.pl oferującego maty wygłuszające silnik https://www.car-tronic.pl/maty-wygluszajace-c90. W zasadzie wszystko sprowadza się do ich grubości i wytrzymałości oraz naszych wymagań. Co do kosztów samego montażu – w przypadku mat samoprzylepnych konieczne jest tylko skorzystanie z ułatwienia producenta, w innych możemy łatwo zaopatrzyć się w odpowiedni klej (o ile nie jest dołączony do maty), a jego cena nie przekracza zwykle 30 zł. No i kwestia ostateczna – robocizna. Wiele mat jest na tyle przystępnych w obsłudze, że dają nam możliwość samodzielnego montażu, jednak jeśli ktoś zdecyduje się na wizytę w warsztacie, musi przygotować się na znaczący wzrost kosztów – tu już pozostaje wycena indywidualna. Dzięki matom wygłuszającym możemy więc – stosunkowo niewielkim kosztem – znacznie podnieść komfort odczuwany podczas użytkowania samochodu, a także zmniejszyć jego zużycie i usprawnić pracę dzięki m.in. stworzeniu lepszych warunków dla pracy silnika. Nie można zaprzeczyć, że to ważna kwestia w naszym samochodzie, której nie powinniśmy zaniedbywać. Warto zainteresować się tym obszarem funkcjonowania naszego pojazdu, a może uda nam się także przyczynić do wydłużenia jego żywotności.

Źródło: Car-tronic / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: