Leasing to jedna z najpopularniejszych form umożliwiających nabycie samochodu firmowego. To rozwiązanie pozwalające na zakup niezbędnego sprzętu, bez potrzeby nadmiernego obciążania firmowych finansów. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Jakie są rodzaje leasingu?
Żeby w kilku słowach opisać na jakich zasadach funkcjonale leasing, można go porównać do dzierżawy. To sposób nabywania ruchomości, w którym dochodzi do zawarcia umowy między stronami – leasingodawcą i leasingobiorcą. Właściciel pojazdu udostępnia go najemcy w zamian za dokonywanie regularnych opłat w postaci rat. Gdy okres leasingu dobiega końca, auto może zostać wykupione i stać się własnością przedsiębiorcy.
Wyróżniamy dwa rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy. Główna różnica między nimi dotyczy podatku. W pierwszym przypadku nalicza się on stopniowo, w drugim, jest opłacany wraz z pierwszą ratą. Ponadto leasing operacyjny daje możliwość rozliczenia wydatków związanych z użytkowaniem ruchomości w koszty uzyskania przychodu. W leasingu finansowym dotyczy to tylko odsetek rat.
Warto wspomnieć, że z leasingu samochodowego można skorzystać również w ramach działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Pożyczki wspierane przez EBI są oferowane na korzystniejszych warunkach. Zaletą jest również wygodny proces aplikowania o fundusze. Leasing w ramach EBI dostępny jest w ofercie Santander Consumer Multirent.
Kto może skorzystać z leasingu?
Oferta leasingu na samochód firmowy skierowana jest m.in. do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, małych oraz średnich przedsiębiorstw, rolników, spółek handlowych i cywilnych. Takie rozwiązanie to często jedyna szansa na podjęcie dodatkowych inwestycji bez ponoszenia dużych kosztów. W ramach leasingu można nabywać nie tylko samochody, ale również sprzęt biurowy, specjalistyczne maszyny, narzędzia.
Jakie auto można nabyć?
Leasing samochodowy umożliwia skompletowanie floty pojazdów, zarówno tych wykorzystywanych w codziennej pracy, jak i aut reprezentacyjnych. Nie ma tu żadnych ograniczeń względem preferowanej marki, w ramach leasingu zakupimy zarówno samochód osobowy, jak i dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t.
Co z formalnościami?
Zaletą leasingusą także uproszczone procedury. Banki wymagają od wnioskodawców jedynie minimum niezbędnych dokumentów, dzięki czemu proces przebiega szybko. Wśród dokumentów wymaganych do zawarcia umowy leasingowej są:
- wpis do ewidencji działalności gospodarczej,
- potwierdzenie rejestracji w Urzędzie Skarbowym,
- zaświadczenie o numerze REGON i NIP,
- ksero dowodu osobistego leasingobiorcy, wspólników oraz ewentualnych poręczycieli.
Co po leasingu?
Jak już wspominaliśmy wcześniej, gdy umowa leasingowa dobiega końca, użytkownik może wykupić pojazd na własność. Czas trwania umowy leasingowej ustala się na etapie uzgadniania warunków dzierżawy. Może ona trwać nawet do 60 miesięcy. Po tym czasie wartość pojazdu jest pomniejszona o ilość wpłaconych rat i może wynosić od 1 do 38%.
Źródło: Scmultirent / art. sponsorowany