Łatwo kupić, ciężko sprzedać – problemy rynku aut używanych w Polsce

Przy niektórych samochodach mówi się, że właściciel cieszy się tylko dwa razy – w momencie kupna i po sprzedaży. Mimo wszystko nie jest łatwo sprzedać samochód w naszym kraju.

Jak sprzedać auto? Pozornie nic prostszego. Wystawiasz ogłoszenie, pojawiają się chętni, spisujecie umowę i po sprawie. Hajs się zgadza, interes się kręci. Nic bardziej mylnego – w naszym kraju dzieje się tak tylko wtedy, gdy sprzedajesz samochód po kosztach. Jeśli nie chcesz bezwiednie poddać się rynkowym mechanizmom będzie to proces żmudny i czasochłonny. Dla przykładu kilka historii inspirowanych realnymi wydarzeniami.

Pan Jerzy, lekarz z Warszawy, lat 55, to człowiek wiecznie zajęty i zapracowany. Nie przywiązuje zbyt dużej uwagi do samochodów. Kupił Saaba 9-3 kombi rocznik 2009 od kolegi po fachu i z tym samochodem spędził ostatnie 5 lat. Poczciwy diesel 1.9 TiD przejechał przez ten czas ledwo 80 tys. km, a auto ma łącznie 260 tys. Ostatnio zaczęła jednak wariować elektronika, a kontrolka CheckEngine na stałe zagościła na desce rozdzielczej Saaba. Pan Jerzy mimo osobistego sentymentu do szwedzkiego kombi postanowił się go pozbyć na rzecz większego 9-5. Nie miał jednak czasu na użeranie się z potencjalnymi kupcami,poszedł więc prosto do auto skup Mokotów, gdzie od ręki uzyskał gotówkę za swojego zmęczonego 9-3. Potraktowano go profesjonalnie, szybko i wypłacono najlepszą rynkową kwotę.

saab 1 1024x768 Łatwo kupić, ciężko sprzedać   problemy rynku aut używanych w Polsce

Inny przypadek – Pan Roman z okolic Grójca, rześki 60-latek, posiadacz Passata B4 w gazie. Nagła choroba, tragiczna diagnoza, pogorszenie się stanu zdrowia, w tym osłabienie wzroku. Wtedy Passat stał się nie luksusem, lecz ciężarem. Samochód był zadbany, olej zmieniany zawsze na czas, garażowany i bez śladu rdzy, gdyż Pan Roman posiadał go niemal od nowości. Z powodu pogarszającego się zdrowia nie mógł się już cieszyć swoim Volkswagenem, a zbliżający się termin opłacenia składki OC tylko utwierdzał go w przekonaniu, że auto już mu niepotrzebne. Gdy polisa całkiem wygasła, z wielkim żalem oddał auto do auto skup Grójec i uzyskał pieniądze potrzebne na leczenie. Cóż, zdrowie zawsze na pierwszym miejscu.

VW Passat B4 Variant rear 20080212 1024x641 Łatwo kupić, ciężko sprzedać   problemy rynku aut używanych w Polsce

Gotówka zazwyczaj potrzebna jest natychmiast, a skup aut Warszawa wypłacają tuż po udanej transakcji.

W naszym kraju sprzedaż auta to nie sielanka. Rynek motoryzacyjny jest opanowany przez handlarzy dyktujących warunki. By się o tym przekonać należy tylko wystawić w Internecie ogłoszenie z dowolnym samochodem na sprzedaż, a telefon eksploduje od propozycji kupna za 20-30% ceny wywoławczej. Nie ma tak naprawdę znaczenia to, że nasze auto jest dobre, zadbane, ma faktury na naprawy i bezkolizyjną historię. Handlarz tak nie myśli, bo jego przeciętny klient tak nie myśli. Najpopularniejszy argument za zbiciem ceny to “są takie same wystawione za XX tysięcy taniej”. W tym rzecz, że właśnie nie takie same, ale to mało kogo interesuje.

Z tego powodu wiele osób woli oszczędzić sobie nerwów i pewnego rodzaju upokorzenia ze strony cwanych kupujących. Jednym ze sposobów jest oddanie auta do komisu, ale to też może być droga przez mękę. Wcale nie ma gwarancji, że tam samochód się sprzeda za korzystną kwotę lub może to trwać wiele czasu. Wtedy frustracja rośnie, terminy opłat się zbliżają, a potrzeba sprzedaży wcale się nie zmniejsza.

Byłem, widziałem, przeżyłem

Sprzedawałem kiedyś auto kupione pod wpływem impulsu – różową jak landrynka Lancię Ypsilon z 1996 r. Auto nie miało ani klimy, ani wspomagania i pomimo wielkich chęci życie zmusiło mnie już po 2 miesiącach do pozbycia się tego samochodu. Potrzebne były pieniądze na naprawę drugiego auta, oczywiście ‘na wczoraj’. Odzew na ogłoszenie był zerowy, nie licząc kilku standardowych pytań o sprzedaż za 30% ceny. Wtedy mieszkałem w Żyrardowie i po frustrujących kilku dniach zdecydowałem się na sprzedaż auta do auto skup Żyrardów. Tam nikt nie kręcił nosem na kolor ani wyposażenie samochodu, a ja mogłem szybko dostać gotówkę potrzebną do reanimacji mojego Mercedesa.

Na podobny krok zdecydowała się moja znajoma Bożena z Otwocka. Pilny wyjazd za granicę w celach zarobkowych zmusił ją do sprzedania auta dosłownie w jeden dzień. Na szczęście telefon do auto skup Józefów rozwiązał sprawę. Jej srebrny Ford Focus przestał być przeszkodą i problemem. Bożena miała pewność, że kupujący nie będzie jej ścigał za ewentualne wady auta, bo zostało ono gruntownie prześwietlone przez specjalistów z auto skupu.

Ford Focus II Turnier Vorfacelift 2004 2008 Silber rear 1024x648 Łatwo kupić, ciężko sprzedać   problemy rynku aut używanych w Polsce

Podsumowując, rynek samochodów używanych w naszym kraju nie należy do łatwych. Normą są poszukiwacze Mercedesów z budżetem na Seicento lub handlarze chcący do maksimum wykorzystać okazję. W Polsce rzadko na sprzedaż wystawiane są samochody idealne i bez wad. Znakomita większość posiada wady wynikające z wieku, przebiegu lub innych wydarzeń.Jednak niezależnie od stanu auta, wieku i motywacji sprzedaży zawsze warto poszukać w okolicy auto skupu. Szybka i bezproblemowa transakcja z fachowcami może oszczędzić wiele wysiłku, pieniędzy i czasu.

Źródło: Auto skup Warszawa / art. partnerski

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.