Łańcuchy śniegowe – niezbędne wyposażenie na zimę

Co prawda, zima w polskich warunkach potrafi płatać figle i czasami śniegu jest jak na lekarstwo, to jednak mimo wszystko warto być przygotowanym na ekstremalne warunki drogowe, zwłaszcza jeżeli podróżuje się po terenach górzystych. W górach, przy drogach o dużym nachyleniu podjazdów można spotkać znaki nakazujące zakładanie łańcuchów śniegowych na koła samochodu. Podyktowane jest to przepisami bezpieczeństwa.

 

Rodzaje

Łańcuchy śniegowe należy dobierać przede wszystkim do marki samochodu oraz rodzaju ogumienia. Nie przy wszystkich modelach pojazdów łańcuchy mogą być zakładane – warto w tym względzie zapoznać się z zaleceniami producentów. Niektóre auta sportowe, zwłaszcza te o bardzo niskim zawieszeniu, nie są przystosowane do łańcuchów śniegowych.

 

Mocowanie na koła

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje systemów montażowych – naciąg automatyczny oraz manualny. Korzystając z naciągu manualnego, po założeniu łańcuchów na koła trzeba samochodem przejechać określony odcinek, a następnie poprawić naciąg, ponieważ mogą wystąpić luzy. Przy mocowaniu z naciągiem w pełni automatycznym tego problemu nie ma. Jeżeli łańcuchy mają napinacz automatyczny, to luzy na kołach korygowane są na bieżąco.

 

Gdzie kupić łańcuchy zimowe?

Podobnie jak w przypadku opon zimowych, łańcuchy na koła najlepiej jest kupować w specjalistycznych sklepach samochodowych. W przeciwieństwie do marketów, można w nich liczyć na fachowe porady w zakresie kupowanego sprzętu. Sklepy motoryzacyjne znajdują się w każdym miasteczku, a jeżeli gdzieś takiego nie ma, to można też kupić je w specjalistycznych sklepach internetowych.

 

Kiedy łańcuchy mogą być przydatne?

Obowiązkowo łańcuchy w swoim samochodzie powinni mieć te osoby, które planują podróże do krajów skandynawskich. W Norwegii jest całoroczny obowiązek posiadania łańcuchów śniegowych na wyposażeniu samochodu. Łańcuchy doskonale sprawdzają się zarówno na śniegu jak i na lodzie. Warto, aby mieli je także kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych – nawet niewielkie oblodzenie, z którym lekki samochód osobowy poradzi sobie na zwykłych oponach zimowych może okazać się nie do przejechania dla ciężkiego samochodu dostawczego.

 

Jakość vs cena

Na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać – jeżeli chodzi o łańcuchy śniegowe, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór markowego sprzętu z gwarancją, zwłaszcza że jest to zakup na długie lata. Łańcuchy wykonane są z bardzo trwałych materiałów, które zapewniają im trwałość i odporność na zmiany warunków atmosferycznych i niskie temperatury.

 

Więcej informacji na adamot.pl


Źródło: Adamot / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: