Lancia Ypsilon przeszła kurację odmładzająca.

Odkąd pojawiły się plany połączenia włoskiego koncernu FCA z francuskim PSA spekulowano które marki całkowicie znikną z nowego portfolio. Lancia, która systematycznie chyli się ku upadkowi była pierwszym wyborem wskazywanym przez dziennikarzy.

Powstanie koncernu Stellantis i ostatnie jego kroki zdawały się potwierdzać powolne wygaszanie tej historycznej włoskiej marki. Konferencja prasowa podczas której ogłoszono rozpoczęcie produkcji nowych modeli Alfy Romeo, Fiata i Jeepa w Tychach miała być potwierdzeniem tych przypuszczeń.

W tej sytuacji wielkim zaskoczeniem jest przeprowadzona niedawno kuracja odmładzająca ostatniej produkowanej Lancii – modelu Ypsilon. Chociaż przeprojektowano jedynie detali to dzięki temu model ten dalej wygląda świeżo i może się podobać. I to pomimo 10-letniej obecności na rynku.

Lancia Ypsilon 2016 1024 07

Wersję na 2021 rok poznamy przede wszystkim po świetlnych pasach led do jazdy dziennej, sporej liczbie ozdobnych wstawek z chromu. Nowością jest też specjalny lakier w kolorze metalicznego granatu. Zmiany zaszły również we wnętrzu. Znajdziemy tu nowe multimedia z 7-calowym ekranem i łącznością Android Auto oraz Apple CarPlay.

Pod maską zaś znajdziemy dobrze znane jednostki. Jest wśród nich wolnossący silnik o pojemności 1,2 l i mocy 69 KM oraz jednostka z serii TwinAir o pojemności 0,9 l i mocy 85 KM. Nie zabraknie również miękkiej hybrydy opartej na silniku o pojemności 1,0 l o mocy 70 KM.

Ceny odświeżonej Lancii Ypsilon zaczynają się od 15.100 euro. Przeprowadzony lifting udowadnia, że szefowie nowego koncernu wciąż widzą szanse na uratowanie tej niegdyś ważnej i święcącej sukcesy marki. Przewidywania dziennikarzy o jej rychłym końcu należy na razie włożyć między bajki.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: Lancia

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.