Lancia Thema to już skończona historia

Czas panowania Lancii powoli się kończy. Właśnie wycofano z produkcji model Thema, czyli wyszydzaną Włoszkę z przeszczepem 99% procent narządów z amerykańskiego Chryslera. Po kilku latach produkcji muszę jednak powiedzieć, że będzie mi jej brakowało.

Na początku sobie z niej drwiłem. No bo jak to tak – Chrysler 300 C, czyli w gruncie rzeczy plastikowe auto z włoskim znaczkiem mojej ulubionej marki? Ale nadszedł dzień, w którym dane było mi przejechać się Themą z mercedesowskim dieslem pod maską. Do dziś wspominam te kilkadziesiąt wspólnie spędzonych kilometrów jako bardzo ekstremalną przygodę.

Wszystkie zarzuty, że zawieszenie pochodzące częściowo jeszcze z modelu W210 Mercedesa (na jego komponentach powstał Chrysler 300C) nie sprawdza się w tym aucie, włożyłbym między bajki. Thema prowadziła się jak marzenie – przy starcie ze świateł lekko zarzucała tyłkiem, by na zakrętach pokazać mi jak powinno prowadzić się auto RWD. Wewnątrz moje palce nie napotkały na choćby jeden milimetr słabego materiału, a pozycja za kierownicą była wręcz wzorowa.

2221 Lancia Thema to już skończona historia

Wysoka cena i brak prestiżu podupadającej marki nie skłoniła wielu osób do odwiedzania salonów Lancii. Historia Themy dobiegła więc końca.

Żegnaj Themo, będę o Tobie pamiętał…

agier

fot. Lancia

 

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim skromnym garażu stoją obecnie Skoda Octavia III 1.4 TSI 150 KM oraz od niedawna Volvo S70 2.4 170 KM. Pomału rozstaję się z Audi A4 B5 1.9 TDI 115 KM i doprowadzam do stanu lux Audi A3 1.8 T 150 KM, choć chyba ma więcej mocy. Jeszcze nie wiem co z nim zrobię. Jakiś pomysł?