Lancia – czy to początek końca tej kultowej marki?

Przyszłość włoskiej marki jest bardzo niepewna. Spadająca sprzedaż i brak wyraźnych sygnałów, że może być lepiej skłaniają szefostwo Lancii do ograniczenia sprzedaży tylko do rodzimego rynku.

Fiat, który jest właścicielem Lancii, po przejęciu amerykańskiego koncernu Chrysler próbował ratować swoją historyczną markę.  Stąd egzotyczne wręcz modele Lancii: Thema (Chrysler 300C), Voyager (Chrysler Voyager) czy Flavia (Chrysler 200). Od początku wiadomo było, że miłośnicy włoskiej marki nie będą chcieli się przesiąść do amerykańskich “plastkików”, a co za tym idzie, że te projekty są skazane raczej na porażkę. Włoski producent nie zdobył też nowych klientów – wszystko przez wysokie ceny swoich adaptowanych na potrzeby europejskie modeli.

Niedawno pisaliśmy o face liftingu Delty, która od teraz będzie słabsza i mniej charakterna, przy cenie, która pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie. A wszystko przez fatalną sprzedaż. W 2012 roku udało się sprzedaż tylko 90 tys aut. Ubiegły rok (dane do października 2013) to tylko 60 tys. nowych nabywców. Większość z nich stanowią Włosi, którzy najczęściej udawali się do salonów po małą Ypsilon.

Lancia Lancia – czy to początek końca tej kultowej marki?

Dlatego Sergio Marchionne, szef Fiata zapowiedział, że Lancia przestanie być sprzedawana na wszystkich rynkach, poza Włochami, a jej gama ograniczy się tylko do najmniejszego modelu – Ypsilon. To bardzo smutna wiadomość dla wszystkich “Lancistów”…

Adam Gieras

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim skromnym garażu stoją obecnie Skoda Octavia III 1.4 TSI 150 KM oraz od niedawna Volvo S70 2.4 170 KM. Pomału rozstaję się z Audi A4 B5 1.9 TDI 115 KM i doprowadzam do stanu lux Audi A3 1.8 T 150 KM, choć chyba ma więcej mocy. Jeszcze nie wiem co z nim zrobię. Jakiś pomysł?