Który laptop Dell Inspiron wybrać?

Seria Inspiron to bardzo uniwersalne urządzenia, które wykorzystać możemy zarówno w ramach użytku domowego i biurowego, jak i do grania. Zdecydowaliśmy się opisać dwa modele, które wpisują się mniej więcej w tę samą półkę cenową.

 

Są to Dell Inspiron 5559 i 5558. Na pierwszy rzut oka dzieli ich jedna cyfra, jednak w rzeczywistości korzystają z całkiem różnych podzespołów, gwarantujących zupełnie odmienną jakość. Na który z nich warto spojrzeć przychylniejszym wzrokiem?

 

Zacięta rywalizacja

Pod względem wykorzystywanych procesorów, oba laptopy dzieli różnica jednej generacji. Dell Inspiron 5559 obsługuje bowiem układy Intel Core najnowszej, szóstej generacji, podczas gdy Inspiron 5558 może pochwalić się jedynie generacją piątą. Najmocniejsze procesory w obu laptopach to kolejno Intel Core i7-6500U oraz i7-5500U. Posiadają one dwa rdzenie, jednak to ten pierwszy gwarantuje większą wydajność.

Bardziej wyrównany pojedynek możemy odnotować pod względem zamontowanych kart graficznych. Dell Inspiron 5558 w swojej najmocniejsze konfiguracji korzysta z jednostki Nvidia GeForce 920M, natomiast jego konkurent z AMD Radeon R5-M335. Obie karty posiadają 4 GB pamięci DDR3 (choć spotkać można również laptopy z kartami z jedynie 2 GB pamięci). W tym przypadku zwycięzcą okazał się model 5558, którego karta zapewnia nieco wyższe osiągi, pomimo mniejszego taktowania zarówno rdzenia, jak i pamięci. Podkreślić należy jednak fakt, że oba laptopy pozwolą nam na uruchomienie i płynną obsługę takich gier jak chociażby FIFA 16, Overwatch czy World of Warships.

Pod względem posiadanych matryc laptopy są do siebie bardzo podobne. Oba występują bowiem na rynku w wersjach z matrycami o rozdzielczości HD (1366×768) lub Full HD (1920×1080). Posiadają także podświetlenie LED i powłokę antyodblaskową. Model 5558 w niektórych swoich konfiguracjach posiada także ekran dotykowy.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku pamięci RAM (w obu laptopach kości mogą mieć maksymalnie 16 GB) i dysków twardych. W omawianych laptopach montowane są dyski HDD o maksymalnej pojemności 2 TB. I znów to w przypadku Inspiron 5558 możemy liczyć na pewien dodatek – tym razem w postaci możliwości obsługi dysków SSD (do 256 GB).

 

Na co się zdecydować?

Na koniec warto zestawić ceny laptopów. Dell Inspiron 5559 w najmocniejszej konfiguracji kosztuje około 4000 złotych (za okrojone modele przyjdzie nam zapłacić nawet o 1000 złotych mniej), natomiast model 5558 sprzedawany jest po niższej cenie, bo nieco ponad 3000 złotych (słabsze konfiguracje kosztują w okolicach 2000 złotych).

Jaki zakup bardziej się nam opłaci? Jeżeli zależy nam przede wszystkim na nowszym i wydajniejszym procesorze i nie zraża nas nieco gorsza karta graficzna, powinniśmy zdecydować się na Dell Inspiron 5559. Model 5558 zalecany jest natomiast tym wszystkim, którzy celują przede wszystkim w możliwie najlepszą kartę graficzną, a także chcą zaopatrzyć się w urządzenie posiadające ekran dotykowy i obsługujący dyski twarde typu SSD.

 

Źródło: Morele.net / art. sponsorowany

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: