Kto pyta nie błądzi: Skoda Octavia Kombi 4×4

Dziękujemy serdecznie wszystkim zainteresowanym za kolejne pytania w cyklu “Kto pyta nie błądzi”. Oczywiście nie pozostawimy Waszej ciekawości samej sobie i już spieszymy z odpowiedziami dotyczącymi Skody Octavii 2.0 TDI z napędem 4×4.

 

Adam zadał nam dwa pytania:

  1. Jak rozłożona jest moc pomiędzy obiema osiami, czy napęd 4×4 działa przez cały czas?

W testowanej Octavii Combi zastosowano napęd oparty na Haldexie 5 generacji. Sterowaniem napędu zajmuje się elektronika zarówno pomiędzy osiami, jak i każdym kołem z osobna. Zazwyczaj większa część mocy idzie na przednią oś, jedynie w awaryjnych sytuacjach dołączana jest tylna oś. Oznacza to, że napęd 4×4 nie działa non stop. Napęd ten wyposażony jest również w elektroniczną blokadę mechanizmu różnicowego (EDS).

2. Czy silnik pozwala na dynamiczne wyprzedzanie?

Silnik jest bardzo dynamiczny i pozwoli wyprzedzić kilka TIRów z rzędu ze spokojnym oddechem. Pamiętajmy, że to diesel, więc momentu obrotowego mu nie brakuje. Co najważniejsze, dynamika jest zauważalna aż do prędkości autostradowych, a nie tylko miejskich.

Krzysztof natomiast pyta:

Czy to auto stanowi rozsądną propozycję auta rodzinnego i czy napęd na obie osie znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa ?

Odpowiem dwojako – Skoda Octavia w wersji combi jest idealnym autem rodzinnym! Posiada ogrom miejsca, sporo systemów bezpieczeństwa oraz praktyczne wnętrze. Czy ta wersja jest idealna? Nie patrząc na portfel to tak, biorąc pod uwagę cenę – tańsze wersje sprawdzą się lepiej.

Napęd 4×4 pomocny jest w zimowych i deszczowych warunkach, przez co pozwala czuć się pewniej w aucie. Sama świadomość posiadania takiego napędu trochę uspokaja, a on sam nie raz wyratuje nas choćby pod wyciągiem narciarskim. Nie jest jednak niezastąpiony i bez niego Skoda Octavia Combi to nadal dobre auto.

Jarosław wspomina o nagłośnieniu:

Jakie nagłośnienie w tej wersji i czy fajne?

Nasz testowy egzemplarz posiadał system audio od Cantona – jest to najwyższe dostępne fabrycznie audio w Skodzie. Dokładnie to Sound System CANTON (moc 570W, subwoofer, cyfrowy equalizer), który wymaga dopłaty 1 900,00 zł. Gra nieźle, aczkolwiek przy sporych basach obudowa zestawu oraz plastiki wydają niepożądane dźwięki.

 

Adamie serdecznie dziękujemy za pytania i gratulujemy – prześlemy do Ciebie motogadżet. Skontaktuj sie z nami przez redakcja@motopodprad.pl .

 

Konrad Stopa

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: