Site icon Motopodprad.pl

Kredyt samochodowy, a zabezpieczenia banków

nissan 885309 960 720

nissan 885309 960 720

Niestety nie wszystkich stać na to, aby kupić nowy samochód, dlatego z pomocą przychodzą banki, które w swojej ofercie mają kredyty samochodowe. Jakie zabezpieczenia stosują banki przy kredytach samochodowych? Dlaczego są one niżej oprocentowane niż tradycyjne kredyty?

Kredyt samochodowy – co to?

Banki udzielają kredytów na zakup nowych samochodów osobowych, motocykli przyczep kempingowych, skuterów, motorowerów czy łodzi motorowerowych. Kredyty samochodowe są dość charakterystyczne, ponieważ ich zabezpieczeniem jest kredytowany przedmiot. Stosowanych jest kilka rodzajów zabezpieczeń, m.in.: zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdu lub przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Dzięki takim zabezpieczeniom pojazdów, kredyty mają niższe oprocentowanie niż kredyty przeznaczone na inny cel. Taki kredyt można zaciągnąć zarówno na zakup nowego jak i używanego pojazdu.

Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy to dość uciążliwy sposób na zabezpieczenie kredytu samochodowego, gdyż musi być zgłoszony przez sądy rejestrowe.

Chcąc sprzedać samochód musimy liczyć się z tym, że czekają nas kosztowne i czasochłonne formalności. Musimy mieć zgodę banku, następnie trzeba usunąć wpis z rejestru zastawów, a na końcu możemy przerejestrować samochód w wydziale komunikacji

Nasze auto jako zabezpieczenie

Zabezpieczeniem kredytu jest nasz samochód, którym do momentu spłaty kredytu do końca, nie możemy dysponować bez wyrażenia na to zgody banku. Dlatego zanim zaciągniemy kredyt, dobrze jest się zastanowić, które zabezpieczenie będzie dla nas możliwie najlepsze. Szczególne znaczenie ma to w sytuacji, kiedy chcemy sprzedać auto w dość krótkim czasie.

Depozyt karty pojazdu

Depozyt karty pojazdu to rodzaj zabezpieczenia kredytu, który jest wykorzystywany przez niektóre banki. Karta pojazdu jest zdeponowana w danym banku, przez co nie możemy sprzedać samochodu bez zgody instytucji, która finansuje przedmiot. Karta jest zwracana w momencie spłacenia ostatniej raty kredytu.

Dużym plusem tego rozwiązania dla kupującego samochód jest to, że nie wiąże się to z opłatami, które powstają przy przerejestrowywaniu samochodu.

Przewłaszczenie

Przewłaszczenie to przeniesienie własności auta na bank. Oznacza to, że do momentu spłaty kredytu, właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu będzie instytucja, która finansuje jego zakup.

Przez cały okres spłacania kredytu, możemy korzystać z naszego samochodu w określony w umowie sposób. Po spłaceniu całego kredytu(następuje to w momencie spłaty ostatniej raty), bank przenosi własność auta z powrotem na nas.

Przewłaszczenie jest znacznie szybsze i mniej kłopotliwe niż zastaw rejestrowy, gdyż nie musimy wykreślać pojazdu z rejestru zastawów po spłacie kredytu. Wystarczy, że przerejestrujemy samochód w taki sposób, aby w dowodzie rejestracyjnym nie widniał już bank.

Zaciągając kredyt samochodowy warto się zastanowić jakie rodzaje zabezpieczeń mogą nam się przydać. Wybór powinien być uzasadniony naszymi planami co do kupowanego samochodu. Wśród ofert banków, które oferują kredyty na samochód znajdziemy zarówno oferty z zabezpieczeniami jak i bez. Jeśli większe znaczenie ma oprocentowanie to lepiej wybrać kredyt z zabezpieczeniem, niżej oprocentowany.

Interesuje Cię kredyt samochodowy? Sprawdź oferty na: https://www.totalmoney.pl/kredyty_samochodowe.

Źródło: Totalmoney / art. sponsorowany

Exit mobile version