Koncerny samochodowe zawieszają sprzedaż aut w Rosji

Słabnący rubel oraz nieciekawa sytuacja gospodarcza skłaniają producentów do wstrzymania sprzedaży aut na terenie Federacji Rosyjskiej. Na tę chwilę działalność zawiesili: Jaguar Land Rover, GM oraz Audi. Czy będą następni? 

Pogrążona w kryzysie Rosja napawa niepokojem nie tylko polityków czy biznesmenów, ale i branżę motoryzacyjną. Od 16 grudnia General Motors nie przyjmuje już zamówień na nowe auta. Trzy dni później dołączyły do niego: Audi i Jaguar Land Rover. Niemiecki koncern zadał jednak jeszcze potężniejszy cios – w dniach od 22 grudnia do 12 stycznia z taśm produkcyjnych rosyjskiej fabryki Audi w Kałudze nie zjedzie ani jeden samochód.

Według wstępnych obliczeń, tylko w czwartym kwartale koncerny motoryzacyjne w Rosji straciły ok. 150 mln euro. O ile gospodarka się nie podniesie – a nie wiele na to wskazuje, że sytuacja jeszcze się pogorszy – wstrzymanie sprzedaży przez kolejnych producentów stanie się tylko kwestią czasu.

Czyżby Rosjan czekała przesiadka do samochodów rodzimej produkcji…

agier

fot. materiały producenta 

 

 

Dyskusja

komentarzy

Adam Gieras

Adam Gieras

Cześć! Jestem pomysłodawcą portalu MotoPodPrąd i od samego początku pełnię zaszczytną funkcję redaktora naczelnego. Urodziłem się w 1984 roku w Warszawie, z wykształcenia jestem politologiem i prawie dziennikarzem (jak prezydent Kwaśniewski, chociaż studiów nie skończyłem...), a od kilku lat zawodowo poruszam się w świecie afiliacji. Myślę, że mogę nazywać się pasjonatem motoryzacji od dziecka – już w wieku 2-3 lat pytałem o każdy samochód spotkany na ulicy: „co to?”, a dorośli musieli udzielać odpowiedzi. W wieku 10 lat pamiętałem dane techniczne i ceny wszystkich modeli dostępnych na polskim rynku – prenumerata gazety „Auto Bazar” była dla mnie ważniejsza niż nowy rower czy deskorolka. Prawo jazdy zacząłem robić na 3 miesiące przed ukończeniem 17 lat i odkąd odebrałem upragniony dokument nie rozstaję się z czterema kółkami. Dzięki motopodprad.pl udało mi się spełnić nie jedno marzenie – za co dziękuję także Wam, Czytelnikom. Prowadziłem kilkaset samochodów, więc myślę, że wreszcie poza teoretyzowaniem, mogę coś o motoryzacji powiedzieć i być może będę miał rację. Z testowania czerpię przyjemność, ale nie mierzę samochodów linijką, nie sprawdzam każdego plastiku pod względem faktury, nie interesuje mnie jaki rodzaj koła zapasowego lub zestawu do pompowania znajduje się pod podłogą. Od tego są inni. Uwielbiam auta z przełomu lat 80- i 90-tych. W moim skromnym garażu stoją obecnie Skoda Octavia III 1.4 TSI 150 KM oraz od niedawna Volvo S70 2.4 170 KM. Pomału rozstaję się z Audi A4 B5 1.9 TDI 115 KM i doprowadzam do stanu lux Audi A3 1.8 T 150 KM, choć chyba ma więcej mocy. Jeszcze nie wiem co z nim zrobię. Jakiś pomysł?