Kolizja czy wypadek – jak się zachować?

Zanim wyjedziesz na drogę, upewnij się, że wiesz, jak zareagować w przypadku niespodziewanego zdarzenia na drodze. Może to być zwykła stłuczka, ale także poważny w skutkach wypadek. Są między nimi istotne różnice, o których musisz wiedzieć, by prawidłowo postąpić. Poznaj je!

Czym różni się stłuczka od wypadku drogowego?

Już samo powyższe pytanie zawiera ukrytą sugestię, że stłuczka i wypadek drogowy to nie to samo. I rzeczywiście, zdarzenia drogowe znacząco się od siebie różnią. Stłuczka jest mniej poważna w skutkach i nie zawsze trzeba do niej wzywać policję. Wypadek drogowy – wręcz przeciwnie.

kolizjaczywypadek jaksiezachowac2 Kolizja czy wypadek – jak się zachować?

Stłuczka to popularne określenie kolizji drogowej. Może być kosztowna, nawet bardzo, jednak nie jest tragiczna w skutkach dla osób trzecich. W jej wyniku nie zginęła żadna osoba, a jeśli któraś doznała uszczerbku na zdrowiu, to jest on chwilowy i możliwy do rozwiązania w przeciągu 7 dni. Warto pamiętać, że choć kolizję często charakteryzuje się jako mniej kosztowną od wypadku drogowego, jest to rozumowanie błędne. Stopa zniszczenia przy stłuczce może przewyższyć stopę zniszczeń podczas wypadku (przykład: wjechanie w drzewo i skasowanie pojazdu, w wyniku którego kierowca nie ucierpiał vs. potrącenie rowerzysty).

Wypadek drogowy to takie zdarzenie drogowe, w wyniku którego ucierpiała co najmniej jedna osoba, a jej uszczerbek zdrowotny trwał dłużej niż 7 dni, bądź też zmarła – na miejscu lub po przewiezieniu do szpitala. Nawet jeśli poszkodowany umrze w wyniku obrażeń poniesionych podczas zdarzenia dopiero po miesiącu, wciąż będzie to wypadek.

Grzywna czy kara więzienia?

„Ciężar” zdarzenia drogowego przekłada się na odpowiednią kwalifikację czynu. Jeśli doprowadziłeś do lżejszej stłuczki, Twój czyn podlega pod wykroczenie i jeśli otrzymasz karę, będzie nią grzywna.

kolizjaczywypadek jaksiezachowac3 Kolizja czy wypadek – jak się zachować?

Niestety dużo poważniejszy jest wypadek drogowy. Tu mamy o czynienia z przestępstwem grożącym pozbawieniem wolności nawet do 8 lat, jeśli w jego wyniku ktoś stracił życie. Przestępstwo wypadku drogowego podlega pod art. 177 Kodeksu karnego.

Najgorszą decyzją jest ucieczka z miejsca zdarzenia – tego nie rób nigdy! Natomiast jeśli to Ty padłeś ofiarą sprawcy, który zbiegł, przeczytaj poradnik, w którego dowiesz się, jakie kroki powinieneś teraz podjąć: https://kioskpolis.pl/co-zrobic-gdy-sprawca-ucieknie-z-miejsca-kolizji/

Jak zachować się w przypadku stłuczki bądź wypadku?

Najważniejsze pytanie brzmi: czy wzywać policję? W zależności od tego, czy jesteś uczestnikiem kolizji, czy wypadku, odpowiedź jest inna. Do wypadku należy bezwzględnie wezwać policję, a także służby ratunkowe. Z kolei do stłuczki policję można wezwać tylko jeśli kierowcy nie mogą ustalić, kto zawinił bądź jeden z nich jest pijany albo prowadził pojazd bez koniecznych uprawnień.

Druga sprawa to przemieszczanie samochodów: robić to czy nie? I znów odpowiedzi są odmienne. Przy wypadku nie wolno ruszać pojazdów – policja musi udokumentować ich położenie, zebrać dowody i dokonać innych niezbędnych czynności. Natomiast przy tłuczce wręcz trzeba usnąć pojazdy, by droga była przejezdna dla kierowców, którzy nie brali w niej udziału. Za nieusunięcie samochodów z drogi grozi grzywna!

Zawsze bądź odpowiedzialny i kieruj się rozsądkiem. Bez względu na to, czy jesteś ofiarą, czy sprawcą, zachowaj zimną krew i postępuj zgodnie z prawem.

Źródło: Polis.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: