Kierowcy Skody najbardziej zadowoleni z zakupu

Duże pieniądze wyłożone na samochód nie gwarantują zadowolenia z zakupu – tak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

 

Z niezależnych badań przeprowadzonych przez Auto Express’ Driver Power wśród brytyjskich kierowców wynika, że najbardziej zadowoleni ze swoich samochodów są nabywcy Skody. Pierwsze miejsce zajął Superb (93,4% zadowolonych klientów). Moim zdaniem nic dziwnego – jeśli auto jest większe i tańsze niż pokrewny Passat, a przy tym może być równie dobrze wyposażone, to wygląda na okazję. Drugie miejsce zajęła Skoda Yeti z wynikiem 93,3%. Co ciekawe, jedynym autem segmentu premium w top 10 okazał się Lexus RX na 5 lokacie. Ogółem w zestawieniu ujęto 75 samochodów, a w dolnej piątce swoich przedstawicieli ma zarówno VW jak i Audi – odpowiednio modele Up! oraz A1. Na szarym końcu znalazł się Citroen C1.

Była to już 16. edycja ankiety Auto Express. Wzięło w niej udział 70 tysięcy osób, a kryteria oceniania można podzielić na 4 kategorie: niezawodność, koszty użytkowania, komfort i jazda. Ogółem brytyjscy kierowcy zazwyczaj są zadowoleni z podjętego wyboru, gdyż średnia ocen wyniosła 89,5%. Najczęstsze uwagi dotyczyły zbyt skromnej przestrzeni bagażowej, spalania oraz działania pokładowej nawigacji satelitarnej.

Z takich badań można wysnuć wniosek, że nabywcy skromniejszych samochodów są bardziej zadowoleni z ulokowania swoich pieniędzy, ale jak wiemy wszystko jest względne. Kupując Skodę za 80 tys. złotych mamy inne oczekiwania co do samochodu niż kupując Benza za 380 tysięcy. Być może dlatego nabywcy aut premium są mniej zadowoleni – różnica jest w oczekiwaniach klienta wobec produktu. Bardzo chętnie zobaczylibyśmy takie badania przeprowadzone w Polsce – czy Skoda zgarnęłaby laur?

Bartłomiej Puchała

fot. autor

Dyskusja

komentarzy

Bartłomiej Puchała

Bartek Puchała

Nie jest fanem szybkiej jazdy. Dużo większą przyjemność sprawia mu płynność prowadzenia. Dziennikarstwo motoryzacyjne to dla niego zabawa i hobby, choć marzy o przejściu na zawodowstwo. Miłośnik youngtimerów i sleeperów oraz kultowego już Top Gear - posiadacz wszystkich wydanych numerów polskiej wersji magazynu. Na co dzień upala prawie trzydziestoletnie W124.