Kiedy zmienić opony na letnie?

Statystycznie częściej pytamy kiedy zmienić opony na zimowe? Powoli jednak zbliża się wiosna, a my wszyscy mamy nadzieję na pierwsze ciepłe dni. Kiedy zatem wrócić do opon letnich i czy w ogóle warto to robić? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

 

Przede wszystkim: dlaczego w ogóle zmieniać?

Zdarza się, że co poniektórzy kierowcy wychodzą z założenia, że skoro opona zimowa radzi sobie z grubą jak palec warstwą lodu, to i na przyjemnie suchej nawierzchni sobie poradzi. Błąd! Opony sezonowe, jak nazwa wskazuje, montuje się tylko w określonych miesiącach. Ich okresowa wymiana jest konieczna nie tylko dla Waszego komfortu, ale przede wszystkim – dla bezpieczeństwa.

Dlaczego? Ogumienie zimowe i letnie najzwyczajniej się od siebie różni. Przystosowana do zwiększania przyczepności na lodzie i śniegu, zimowa opona nie jest strukturalnie gotowa na walkę z mokrą nawierzchnią i aquaplaningiem. W grę wchodzą różne profile i rodzaje bieżnika, a także całkiem inne właściwości chemiczne materiałów, z których produkuje się poszczególne rodzaje ogumienia.

Czy to nie wystarczający argument, by przekonać Was do zmiany opony zimowej na letnią? Jeśli nie, weźcie pod uwagę fakt, że opona zimowa wykorzystywana w ciepłych, wiosenno-letnich miesiącach niszczy się w ekspresowym tempie. Sucha, asfaltowa nawierzchnia to zmora bieżników przystosowanych do jazdy po warstwie śniegu i lodu. Całkiem prawdopodobne, że kilka ciepłych tygodni przejechanych na zimowych oponach sprawi, iż w listopadzie będziecie musieli zainwestować w nowy ich komplet.

 

Kiedy zatem zmienić oponę zimową na letnią?

Ogólnie przyjęta zasada mówi, iż opony zmieniamy z zimowych na letnie, gdy średnia dobowa temperatura jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w najchłodniejszym i w najcieplejszym momencie dnia temperatura nie spada poniżej tej określonej wartości. Najczęściej ze zmianą opon na letnie będziecie chcieli poczekać do marca lub, jeśli pogoda nie dopisze, do początku kwietnia.

Pamiętajcie jednak, że opon zimowych nie zamieniamy z letnimi już po pierwszym słonecznym dniu. Nawet, jeśli temperatura dobiła do 20 stopni, nie jest to idealny moment na zmianę. Koniec zimy i początek wiosny potrafi spłatać nam niejednego psikusa, wywracając pogodę i warunki na drodze do góry nogami – i to w ciągu kilku godzin. Poczekajcie zatem, aż pogoda się ustabilizuje i wyższa temperatura zacznie być nową normą. Wesprzyjcie się prognozami pogody, które pomogą ocenić, czy nadszedł już czas na zmianę ogumienia, czy jeszcze nie.

Zmiana ogumienia z zimowego na letnie to coś absolutnie koniecznego – zarówno dla Waszego bezpieczeństwa, jak i kondycji opon w Waszym pojeździe. Wyczekując wiosny, miejcie na uwadze, że to czas nie tylko na zmianę garderoby, ale także i ogumienia!

 

Źródło: tirendo.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: