Każdy samochód potrzebuje wycieraczek, aby można było poruszać się bezpiecznie i komfortowo podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. W czasie opadów deszczu i śniegu trudno cokolwiek dostrzec przez szyby. Konieczne staje się ich regularne odgarnianie, to samo dotyczy zabrudzeń i rozmaitych zanieczyszczeń. Pióra wycieraczek muszą skutecznie zbierać wszystkie przeszkody, aby kierowca widział, co dzieje się na drodze. Bez tego zmniejsza się bezpieczeństwo jazdy samochodem. Kierowca staje się zagrożeniem zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu. Warto wiedzieć, kiedy wymienić pióra wycieraczek i jak dobrać odpowiednie.
Co ile wymieniać pióra wycieraczek?
Pióra wycieraczek muszą być regularnie wymieniane, jeśli mają należycie spełniać swoją nadrzędną funkcję. Są to elementy ulegające zużyciu, co może nastąpić wcześniej lub później – wpływa na to wiele czynników. Tanie wycieraczki będą tylko pozorną oszczędnością. Mają niskie walory użytkowe, szybko ulegają zniszczeniu, a ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. W przypadku intensywnej eksploatacji nawet produkt renomowanego producenta może posłużyć tylko przez jeden sezon. Wycieraczki w samochodach niegarażowanych są bardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Czasem wystarczy nawet mróz lub upał, aby doszło do osłabienia materiału i pęknięcia piór. Wycieraczki zawsze powinny być w dobrym stanie, aby skutecznie usuwać z szyby opady deszczu i śniegu, owady, brud. Czysta szyba to podstawa w przypadku każdego samochodu ponieważ poprawia widoczność w czasie jazdy. Nie można zwlekać z wymienianiem wycieraczek, bo zużyte nierówno wycierają i przyczyniają się do powstawania smug.
O czym warto pamiętać?
O wymianę wycieraczek należy zadbać każdego roku. Przy normalnym użytkowaniu powinno być to wystarczające. Oczywiście jeśli oznaki zużycia pojawią się wcześniej, co ma miejsce przy intensywnym użytkowaniu, to należy zakupić nowe pióra wycieraczek wcześniej. Nawet w przypadku niezbyt częstego korzystania z nich po roku powinny zostać one wymienione. Trzeba pamiętać o tym, że, promieniowanie słoneczne, wilgoć, ujemne i wysokie temperatury mają negatywny wpływ na pióra wycieraczek. Przyczyniają się do utraty pierwotnych właściwości materiału. Wymiana wycieraczek nie wiąże się jednak z wysokim kosztem, dlatego nie powinno być z tym problemu. Po paru miesiącach użytkowania należy obserwować zachowanie wycieraczek, czy nie uległo ono pogorszeniu. Jeśli pojawiają się jakieś drgania, pióra zaczynają przeskakiwać, nierównomiernie czyszczą szyby, to należy pomyśleć o zakupie nowych. Oczywiście na początek warto sprawdzić, czy są prawidłowo zamontowane i oczyścić jest z zabrudzeń. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych efektów, to pozostaje wymiana.
Kiedy wymienić wycieraczki na nowe?
Przyjmuje się, że wymiana piór wycieraczek powinna nastąpić raz w roku, ale większość osób radzi robić to częściej. Warto pomyśleć o zakupie nowych wycieraczek na zimę, aby dobrze się przygotować na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Już jesienią pojawia się coraz więcej opadów, a wraz z nadejściem zimna wycieraczki muszą pracować intensywniej. Kolejnym problemem jest twardnienie gumy pod wpływem wysokiej temperatury. Złym pomysłem będzie wobec tego pozostawienie na zimę wycieraczek po sezonie letnim. Może nawet okazać się, że są one niezdatne do użycia. Latem nie ma zbyt wiele okazji do ich użycia, a gdy pojawi się po paru miesiącach taka potrzeba, to mogą nie zadziałać. Surowe warunki zimowe skracają żywotność wycieraczek, dlatego powinno się je wymieniać od razu na wiosnę.
Na konieczność wymienienia piór wycieraczek wyraźnie wskazuje odrywająca się od stelaża gumowa część robocza. Nie można w takim przypadku zwlekać z wymianą. Warto przeprowadzić test stanu wycieraczek. Nie będzie potrzebna wymiana w przypadku braku smug podczas zbierania wody. Jeśli jednak pojawi się nawet jedna, to już wskazuje to na jakieś nieprawidłowości. Najważniejsze jest, aby w centralnym planie nie było żadnych smug. Podejrzane dźwięki również powinny skłonić do zakupu nowych wycieraczek. Nic nie może trzeć ani piszczeć podczas używania piór.
Podsumowując, wymiana piór wycieraczek jest niezbędna w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- Na szybach pozostają smugi,
- Krawędź gumy uległa uszkodzeniu lub złamaniu,
- Wycieraczka podskakuje i hałasuje,
- Guma wycieraczki jest sztywna,
- Ramię wycieraczki jest zbyt mocno poluzowane,
- Pióra pozostawiają nie wytarte miejsca,
- Na wycieraczkę oddziałuje zbyt mały nacisk,
- Krawędź gumy nie obraca się.
Jakie wyróżnia się rodzaje wycieraczek samochodowych? Na które się zdecydować?
W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje wycieraczek samochodowych. Często wybór pada na wycieraczki szkieletowe, które pasują do różnego typu szyb. Będą uniwersalnym wyborem, nadają się do większości samochodów. Na korzyść wycieraczek szkieletowych przemawiają mocne ramiona metalowe, pióra z zagęszczonej gumy, mocno przygięte krawędzie wycierania, wydajność, trwałość, dobry kąt wycierania, osiem punktów docisku. Z kolei wycieraczki bezszkieletowe zapewniają ścisłe przyleganie na całej powierzchni szyby. Poradzą sobie z usuwaniem wody i zabrudzeń nawet w przypadku bardzo niesprzyjających warunków pogodowych. Można liczyć także na elegancki wygląd, trwałość, dynamiczną linię, aerodynamiczny profil, niepodatność na przemarzanie i zminimalizowanie szumu powietrza. Jeszcze innym rozwiązaniem są wycieraczki hybrydowe, które łączą w sobie cechy wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych. Pióra są całkowicie zasłonięte i scalone z ramionami. Wyglądają bardzo stylowo, na czym wielu kierowcom zależy. Można liczyć na wysokie walory użytkowe i estetyczne. Wycieraczki hybrydowe są najbardziej dyskretne, rdzeń znajduje się w obudowie. Idealnie przylegają do szyby. Producenci zastosowali sztywne pióro z gumy i grafitową powłokę, aby zwiększyć jeszcze bardziej skuteczność wycierania.
Artykuł powstał we współpracy z awparts.pl
Ja tak raz w roku kupuję oximo i wymieniam, ale i tak co jakiś czas pilnuję czy są jeszcze ok, czy nie będą rysowały szyby itp.
o, ja właśnie teraz kupiłem pierwszy raz oximo i będę w tym tygodniu zmieniać. Pogoda już bardziej jesienna niż letnia, więc trzeba się przygotować
nigdy nie miałem problemów z wycieraczkami, ale jednak wymieniam dwa razy w roku i te koszty rosną… Teraz też właśnie kupiłem oximo i zobaczymy jak się sprawdzą w sezonie jesienno-zimowym
kolega mi polecał je i planuję właśnie kupić na wiosnę. Są ok?