Kiedy wymienić opony na zimowe – porady ekspertów

Pory roku zmieniają się błyskawicznie, a wraz z nimi wymieniamy opony w naszych samochodach. Jest to obowiązkowe zadanie każdego kierowcy w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Dopiero odpowiednio dobrane i porządne opony oraz ich prawidłowa wymiana zagwarantują bezpieczną jazdę. Nikt nie ma co do tego wątpliwości. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy chcemy przechować opony na kolejny sezon, a nie mamy na to dostatecznie dużo miejsca.

 

Z pomocą przychodzą specjalne przechowalnie opon, które potocznie i bardzo funkcjonalnie nazywane są hotelami opon. Na czym polega ich działalność? Jaką wiedzę na temat wymiany opon powinien mieć każdy kierowca? Poniżej przedstawiamy niezbędne wskazówki. Odtąd wymiana opon nie będzie wprawiała nas w zakłopotanie, a problem z przechowaniem opon okaże się sprytnie rozwiązany.

 

Kiedy pomyśleć o wymianie opon?

Najczęstszym błędem jest decydowanie się na wymianę opon w samochodzie ze względu na kalendarzową porę roku, na przykład wtedy, gdy zbliżają się zimowe miesiące. Jest to niesłuszne, ponieważ opony zmieniamy zgodnie z ich przystosowaniem do danych warunków atmosferycznych. Jeśli zatem warunki pogodowe nie skłaniają do tego, niepotrzebnie decydujemy się na zabieg. Tak więc, gdy zima wyjątkowo długo nie nadchodzi, warto wstrzymać się z wymianą opon na zimowe. Opony zimowe mają zupełnie inne zastosowanie, są również inaczej skonstruowane. I odwrotnie – jeśli zima przeciąga się, nie zmieniajmy za szybko opon z zimowych na letnie, które nie zapewnią bezpieczeństwa na zaśnieżonych albo oblodzonych drogach. Kiedy zatem wymienić opony? Jedna z porad wskazuje na to, aby opony zmieniać ze względu na temperaturę. I tak na przykład podaje się, że powinniśmy założyć opony zimowe, gdy ta spada poniżej 7 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Pamiętajmy, że jest to średnia temperatura, na którą składają się niskie temperatury poranne i wieczorne, a także nieco wyższa temperatura w ciągu dnia. Rozsądna wymiana opon polega na właściwej ocenie, nie zaś na przezornych sugestiach. Po pierwsze, niebezpiecznie jest jeździć na letnich oponach srogą zimą; po drugie, szkoda eksploatować porządne opony zimowe, gdy nie ma takiej rzeczywistej potrzeby.

 

Jak wybrać opony?

Na każdej oponie zapisana jest informacja dotycząca ich rozmiaru i stanu technicznego. Na szczególną uwagę zasługuje wskaźnik zużycia bieżnika. Jeśli jest za niski, ogumienie nie nadaje się do dalszej eksploatacji, a jazda nie zapewnia wymaganej ostrożności. Powinniśmy wiedzieć, że opony przede wszystkim różnią się rodzajem bieżnika. Najprostszą wersją są opony symetryczne, zalecane do spokojnej jazdy. Do trudnych warunków atmosferycznych dostosowane są opony kierunkowe, które zapewniają najlepszą przyczepność, dzięki czemu chronią w trakcie jazdy w deszczu. Cichą i jednocześnie bezpieczną jazdę zapewniają opony asymetryczne. Zaraz po wyborze odpowiednich opon najważniejszy jest dobór wulkanizatora, który solidnie je zamontuje.

 

A gdy nie ma na nie miejsca…

Co zrobić ze zdjętymi oponami, które są w bardzo dobrym stanie i z pewnością posłużą nam w kolejnym sezonie? Rzeczywiście problem braku miejsca dotyka bardzo wielu z nas. Jest to jednak tylko jedna z wielu przyczyn, dla których szukamy alternatywnego rozwiązania. Wygospodarowanie miejsca na tak dużą paczkę opon nie jest potrzebne tymczasowo. Zawsze jeden komplet składowanych opon zastąpi kolejny, w związku z czym nigdy nie zdobędziemy wolnej przestrzeni w ich miejsce.

Masywne, dużych wymiarów i ciężkie opony są dodatkowo uciążliwe w przechowywaniu. Zagracanie domu brudnymi oponami nawet nie przyjdzie nikomu na myśl. Zdarza się jednak, że w popłochu przerzucamy paczkę za domem, w garażu albo w ogrodzie. Stanowczo tego odradzamy!

 

Aby dobre opony pozostały dobre

Nie wolno zapomnieć o tym, że opony muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach, aby nadawały się do użytkowania w następnym sezonie. Narażone na zróżnicowane warunki atmosferyczne, zmarznięte albo przegrzane – mogą stracić swoje potrzebne właściwości, a materiał, z którego są wykonane może wówczas się zniszczyć. Osłabiona zostaje konstrukcja, a bieżnik psuje się.

 

Komfortowy hotel opon

Takie odpowiednie warunki znajdziemy właśnie w hotelach opon. Coraz więcej serwisów specjalizujących się w wymianie opon oferuje również usługę przechowywania opon. Jest to również bardzo cenne, ponieważ firmy zapewniają komfort i gwarancję bezpieczeństwa. Opony będą czyste i solidne. Umożliwianie przechowywania opon wymaga stworzenia odpowiednich warunków, w związku z czym hotele opon przekonują o swojej niezawodności. W zamian za pozostawione opony, w celu potwierdzenia, dostajemy depozyt na czas trwania kolejnego sezonu.

 

Nareszcie ostatni element – wymiana opon

Po tym czasie znowu zgłaszamy się do hotelu, aby odebrać i z powrotem wymienić opony. Te, przechowywane w odpowiednich warunkach, na pewno nie stracą swoich walorów. Co więcej, będą właściwie napompowane i wyważone, a mechanicy z łatwością wymienią je w profesjonalny sposób. Stare opony zostawiamy znowu w tym samym miejscu. Takie proste, a jakie wygodne!

 

Źródło: Autowimar / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: