Kiedy wymieniać filtry w aucie?

Mając własne auto trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Nawet jeśli nasz samochód jest okazem genialnej techniki to by tak pozostało na dłuższy czas trzeba o niego dbać. Na przykład wymieniając części eksploatacyjne takie jak filtry powietrza lub oleju.

Informacji jakich części i kiedy je wymieniać można dowiedzieć się po prostu z instrukcji obsługi. Domyślam się, że jednak mało kto do nich zagląda, zwłaszcza w starszych samochodach. Sporo potrzebnych wiadomości i porad można znaleźć w Internecie.

W samochodzie znajdziemy m.in. filtr: powietrza, oleju oraz paliwa. Warto jednak wymieniać te części częściej niż okresy, które przewiduje producent. To zaowocuje lepszym działaniem auta i dłuższą jego bezawaryjnością.

Kiedy wymienić filtr powietrza?

Filtr powietrza, a raczej filtry (również kabinowy) są dość istotnym elementem auta. Standardowo okres wymiany to 2 lata. Warto jednak skrócić ten czas do roku. Zwłaszcza na polskich drogach, gdzie powietrze nie jest idealne, a często wiele dróg nie jest asfaltowych. Szkoda by ten pył i kurz przedostawał się do silnika.

A co z filtrem oleju?

To obowiązkowy element przy każdej wymianie oleju. Ich okres często określa się przebiegiem kilometrów. Wiele osób mówi o 30 tysiącach kilometrów. Warto jednak ten okres skrócić do 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Warto też nie przeciągać wymiany ze względu na czas. Optymalnie robić to co roku – nie czekajcie jednak dłużej niż 2 lata!

Jest jeszcze filtr paliwa

To często zapominany element układu paliwowego. Fakt, że nie wymienia się go co chwilę świadczy o tym, że nie jest aż taki istotną częścią eksploatacyjną. Inaczej jest jednak w przypadku diesli. Tam warto to robić częściej niż kilka lat.

Niektóre z tych elementów możecie wymienić w zaciszu swojego garażu. Jeśli chcecie zaoszczędzić znajdziecie je choćby w sklepie euautoczesci.pl. W sieci często ceny są dużo atrakcyjniejsze niż w realnych sklepach motoryzacyjnych.

Źródło: Mat. partnera

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: