Kiedy warto wymienić opony?

Jesień to czas, w którym warto przygotować samochód do zimy, która zbliża się wielkimi krokami. Jedną z czynności, które koniecznie trzeba wykonać, by jazda była bezpieczna i przyjemna jest wymiana opon na zimowe. Dlaczego to takie ważne i gdzie najlepiej kupić dobre opony?

Opony letnie vs. opony zimowe

Najważniejsze cechy, różniące opony letnie od zimowych to inny bieżnik, zupełnie inny wzór i inna mieszanka kauczukowa zastosowana do ich produkcji. Opony letnie posiadają znacznie łagodniejszy bieżnik od opon zimowych.  W wersji zimowej bieżnik jest złożony z wąskich szczelin i rowków, których zadaniem jest nabijanie śniegu. Kiedy opona jest nabita śniegiem, zwiększa się jej przyczepność na drodze oblodzonej i zaśnieżonej. Rowki mają też rozpraszać wodę, ułatwiając poruszanie się po lodzie i błocie. Różnicą pomiędzy oponami letnimi, a zimowymi jest także ich twardość. Letnie opony są twardsze i miękną w dodatnich temperaturach. Zimowe natomiast tworzone są z miększej mieszanki kauczuku, co zwiększa ich przyczepność. Warto podkreślić, że poruszanie się na oponach zimowych latem zdecydowanie nie zwiększa naszego bezpieczeństwa, a wręcz przeciwnie, bo miękki kauczuk w wysokich temperaturach zachowuje się zupełnie inaczej niż w temperaturach niskich.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon na zimę?

Przede wszystkim, opony zimowe muszą być oznaczone, jako bezpieczne w zimowych warunkach. Świadczy o tym oznaczenie symbolem płatka śniegu i góry na bocznej części opony. Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość bieżnika, na który trzeba zwrócić uwagę szczególnie, gdy chcemy kupić opony używane. Zasadą jest, że opony zimowe nie spełniają swojej roli       i muszą zostać wymienione, kiedy głębokość bieżnika ma mniej niż 4mm. Im cieńszy jest bieżnik, tym dłuższa jest droga hamowania, a to z kolei przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Trzeba więc dopilnować, by głębokość bieżnika opony zimowej wynosiła minimum 4mm. Pamiętamy też o dokładnym sprawdzeniu w specyfikacji pojazdu, jakie opony o jakich wymiarach są zalecane na zimę. Warto przejrzeć także opinie o danym produkcie, wystawione przez osoby, który już z niego skorzystały lub nadal korzystają.

Kiedy wymienić opony z letnich na zimowe?

Ogólna zasada mówi, że opony letnie zmieniamy na zimowe, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wtedy mieszanka kauczukowa, która wykorzystywana jest do produkcji opony przestaje być skuteczna. Opony letnie nie będą miały dobrej przyczepności przy niskich temperaturach i nawet delikatnym oblodzeniu. Oczywiście, niskie temperatury mogą nas zaskoczyć, nie warto zatem czekać z wymianą opon do pierwszego mrozu. Zdecydowanie bezpieczniej jest wymienić opony na zimowe początkiem października. To czas, w którym możliwe są już poranne przymrozki, więc zimowe opony są nieodzownym elementem wyposażenia każdego samochodu.

Gdzie kupić opony?

Opony najlepiej kupić w sklepie internetowym. To rozwiązanie daje wiele korzyści. Przede wszystkim, nie musimy martwić się o transport, bo opony dotrą pod nasze drzwi w kilka dni po zamówieniu. Poza tym, kupując za pośrednictwem sieci, oszczędzamy czas, który musielibyśmy stracić na zakupy stacjonarne. W sklepie noweopony.pl (https://noweopony.pl/) znajdziesz najlepsze modele opon czołowych marek w atrakcyjnych cenach. W sklepie znajdziesz opony o wszelkich rozmiarach, ze szczegółową specyfikacją, co pozwala na znalezienie produktu dopasowanego do naszych potrzeb. Zamawiając w sklepie internetowym nie płacisz za przesyłkę, a na ewentualny zwrot towaru masz aż 30 dni.

Źródło: Noweopony.pl / art. sponsorowany
fot. pixabay.com

Dyskusja

komentarzy