Kiedy można odliczyć VAT od samochodu osobowego

Posiadanie samochodu w większości firm jest koniecznością, z którą związane jest prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak oprócz samego faktu posiadania czy użytkowania samochodu na zasadzie użyczenia lub też leasingowania samochodu, równie ważne jest księgowanie podatku VAT, który może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu w pełnej lub w częściowej wysokości.

Rozstrzygając kwestię samochód osobowy a VAT należy pamiętać o zmianach podatkowych, jakie weszły w życie z dniem 1 kwietnia 2014 roku. Wdrożone zmiany dotyczyły zasad odliczania podatku VAT w przypadku samochodów osobowych do 3,5 tony, przy czym same zmiany dotyczą także kwestii odliczania podatku VAT od paliwa oraz zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wszelkich kosztów związanych z eksploatacją samochodu.

W przypadku zakupu samochodu można odliczyć nawet 50% podatku VAT, przy czym wysokość tego podatku nie jest ograniczona kwotowo. Jednakże nowe ustalenia dotyczą głównie samochodów przeznaczonych do użytku mieszanego, czyli w ramach prowadzonej działalności oraz do użytku prywatnego jednocześnie. Podobne ustalenie, czyli możliwość odliczenia połowy podatku VAT, dotyczy w przypadku takich samochodów również podatku od paliwa, napraw czy naliczanych w ramach zakupu części zamiennych.

Jednak kwestia: samochód osobowy a VAT jest niezwykle istotna z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej. W 2015 roku będą zmieniane przepisy związane z podatkiem VAT naliczanym od paliwa. Także posiadacze samochodów osobowych, które wykorzystywane będą do celów prywatnych i związanych z prowadzoną działalnością jednocześnie, prawdopodobnie uzyskają odliczenia 50% naliczonego VAT.

Ustawodawca dał jednocześnie możliwość odliczania VAT w pełnej wysokości w przypadku samochodów, które będą wykorzystywane jedynie w ramach prowadzonej działalności i jednocześnie będzie dla nich prowadzony rejestr ewidencji przebiegu samochodu. W przypadku takich samochodów można odliczać VAT od zakupu samochodu, ale również od kosztów napraw czy od paliwa. Warto mieć na uwadze, że odliczanie VAT w pełnej wysokości może być poddane szczegółowym kontrolom skarbowym. Natomiast nie jest wymagane prowadzenie kompleksowej ewidencji w przypadku samochodu, gdy działalność przedsiębiorcy podlega na sprzedaży, odsprzedaży czy oddaniu w odpłatne użytkowanie wspomnianego samochodu.

 

Źródło: Toyota.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: