Kia Stonic również z miekką hybrydą.

W dzisiejszych czasach można dojść do wniosku, że przyszłość dla marek nieposiadających w swojej ofercie samochodów hybrydowych bądź elektrycznych nie istnieje. Koncerny wręcz prześcigają się w doniesieniach o nowych jednostkach napędowych. Już nie tylko samochody osobowe występują z napędem innym niż spalinowy. Do tego grona coraz śmielej wkraczają pojazdy użytkowe.  Pomimo rosnącej sprzedaży i dobrej opinii wśród klientów, władze marki Kia również zdają sobie sprawę, że przyszłość należy do hybryd i samochodów elektrycznych. W związku z powyższym wraz z liftingiem pokazanego w 2017 roku modelu Stonic do oferty dołącza silnik typu miękka hybryda.

Kia Stonic FL 01 1176

Kia Stonic będzie dostępna z nowym zespołem napędowym EcoDynamics+ typu mild hybrid z silnikiem benzynowym. Po maską pracuje silnik o pojemności 1,0 litra z serii T-GDi wspomagany przez układ MHEV z instalacją elektryczną o napięciu 48 V. Całość ma być gwarancją dużej wydajności, a to otrzymamy m.in. za sprawą systemu odzyskiwania energii. Kompaktowy akumulator litowo-jonowy z instalacją elektryczną zasila silnik elektryczny, który może pracować zarówno jako rozrusznik, jak i generator (MHSG). MHSG działa w dwóch trybach: silnik i generator. Przełączą się miedzy nimi płynnie, wręcz niezauważalnie. Szczególnie warto zwrócić uwagę na tryb silnik. To właśnie wtedy, podczas dynamicznego przyspieszania generator wspomaga jednostkę spalinową w celu zmniejszenia jest obciążenia, a co za tym idzie zmniejszenia emisji CO2.

Kia Stonic FL 04

EcoDynamics+ jest dostępny z systemem Drive Mode Select, który pozwala na wybór profilu jazdy. Do wyboru są tryby Eco, Sport i Normal. Z jednostką współpracują dwie skrzynie biegów – manualna i automatyczna o 7-przełożeniach. Obie skrzynie dają możliwość jazdy w trybie żeglowania – z wyłączony silnikiem spalinowym. To z kolei kolejny raz wpływa korzystnie na zużycie paliwa jak i emisję szkodliwych substancji. System ten działa do prędkości 125 km/h.

Przy okazji liftingu modelu warto podać kilka statystyk. Od początku 2020 roku do końca lipca zarejestrowano w Polsce 1943 egzemplarze Stonica a od momentu wprowadzenia go do sprzedaży w 2017 roku – już blisko 8500 sztuk.

Tekst: Paweł Oblizajek
Zdjęcia: KIA

Dyskusja

komentarzy

Paweł Oblizajek

Uwielbia podróże, szczególnie te samochodem. Chciałby na stałe zamieszczać w słonecznej Toskanii i lepiej poznać kulturę życia we Włoszech. Motoryzacją pasjonuje się od najmłodszych lat. Szczególnym zamiłowaniem darzy motoryzacje włoską. Wolne chwile spędza na spacerach z rodziną a w sobotnie wieczory śledzi zmagania angielskiej piłki nożnej. Potrafi też zarwać noc by zobaczyć walki bokserskie na światowym poziomie.