Kary dla kierowców w 2019

Ruch samochodowy posiada już tak duże natężenie, że ustawodawcy muszą reagować, wprowadzając nowe zasady do kodeksu drogowego. Każda z nich jest spowodowana zwiększającą się w zastraszającym tempie liczbą wypadków i niestety nie wystarczą upomnienia oraz edukacja.

Dlatego każdy kierowca musi na bieżąco zapoznawać się ze zmieniającymi się wciąż przepisami w prawie o ruchu drogowym. Od roku 2019 wchodzą w życie dwa bardzo istotne przepisy, o których należy pamiętać, aby uniknąć narażania się na kary.

 

Inteligentne tachografy – obowiązek dla środków transportu

Od lipca 2019 roku wchodzi w życie obowiązek wyposażenia każdego pojazdu wykonującego transport drogowy w tak zwany inteligentny tachograf. Dotyczy to nie tylko dużych samochodów ciężarowych TIR, ale również całej floty mniejszych aut, które są zarejestrowane jako pojazdy ciężarowe. Mniejsze auta będą musiały być wyposażone fabrycznie lub przez autoryzowane serwisy w takie urządzenia, ponieważ ich brak policja i inspekcja drogowa będzie karać wysokimi mandatami.

Inteligentny tachograf jest urządzeniem, które pozwala nie tylko na kontrolowanie czasu pracy i przebiegu trasy kierującego samochodem ciężarowym, ale także na dokładną lokalizację pojazdu za pomocą specjalnego systemu podobnego do GPS. Takie rozwiązanie ma szansę zrewolucjonizować pracę kierowców transportu, a także znacznie zwiększyć ich wydajność i bezpieczeństwo. Instalowane urządzenia w pojazdach mają na celu obniżenie czasu trwania, a co za tym idzie kosztów kontroli przeprowadzanych w czasie wykonywania pracy kierowcy.

 

Za to przewinienie drogowe w 2019 roku otrzymamy mandat

Coraz bardziej nasilająca się tendencja kierowców do tak zwanej jazdy na zderzaku spowodowała reakcję władz ustawodawczych, którzy wprowadzają od roku 2019 nowy przepis, pozwalający na karanie mandatem karnym takie niebezpieczne zachowania na drodze. Kierowcy wszystkich marek samochodów, bez względu na ich wielkość i markę, czy będzie to mały samochód osobowy, czy też dostawczy, będą objęci sankcjami karnymi w przypadku nieprawidłowej i niebezpiecznej jazdy na zderzaku, a jest to wprowadzone po to, aby utrwalić wśród kierowców nawyk utrzymywania odpowiednich odległości między pojazdami, co z pewnością będzie miało znaczący wpływ na lepszy stan bezpieczeństwa na drodze.

Nie zachowanie odpowiedniej odległości między samochodami powoduje wiele wypadków i niebezpiecznych zdarzeń, a kierowcy nie wiadomo dlaczego często to wykroczenie popełniają. W Polsce statystyki zdarzeń drogowych spowodowanych tego typu nieodpowiedzialnym postępowaniem wzrosły na tyle, że przepis zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami zostanie doprecyzowany co do kilku metrów. O ile w Niemczech ta odległość wynosi połowę prędkości, z jaką pojazd się porusza, o tyle w kraju będzie to przy prędkości dopuszczalnej na autostradach od czterdziestu do pięćdziesięciu metrów, co być może spowoduje spadek bardzo groźnych w skutkach wypadków wśród poruszających się z dużą prędkością pojazdów.

Artykuł został przygotowany przez Mikołaja z wrobel.mazda-dealer.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: