Kamizelka odblaskowa w 2015r. Czy jest już obowiązkowa?

Mimo że 18 maja 2015r. wprowadzono w życie nowe przepisy drogowe, kierowcy samochodów osobowych nadal nie mają obowiązku dysponować kamizelką odblaskową podczas kontroli mundurowych. Inaczej jest już za granicami naszego kraju.

 

Kamizelka odblaskowa obowiązkowa w podróż po Europie

 
Przepisy o ruchu drogowym nie nakładają na polskiego kierowcę auta obowiązku dysponowania kamizelką ostrzegawczą podczas kontroli. Nie ulega jednak wątpliwości, że w szczególnych okolicznościach, np. podczas awarii na trasach szybkiego ruchu kamizelka w zasadniczy sposób poprawia widoczność pieszego, a tym samym podnosi bezpieczeństwo.
 
Uwaga: Kamizelka ostrzegawcza powinna być na wyposażeniu tych kierowców, którzy odpowiadają za przewóz ładunków niebezpiecznych.

 

Kto ma obowiązek noszenia kamizelki odblaskowej w naszym kraju?

 

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych w Polsce mają piesi, którzy poruszają się po zmroku poza terenem zabudowanym. Za brak kamizelki lub innej odzieży ostrzegawczej grozi mandat karny o wartości do 500 złotych.

Odblaskowa odzież to także obowiązek drogowców.

 

W Austrii, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii kamizelka to obowiązek

 

Inaczej niż w Polsce jest m.in. w:

 

  • Norwegii,

  • Hiszpanii,

  • Francji,

  • Włoszech,

  • Słowenii,

  • Chorwacji,

  • Niemczech,

  • Austrii,

a także kilku innych krajach europejskich. Mimo że najtańsze kamizelki odblaskowe to koszt nie więcej niż 8-10 złotych, to w Austrii za jej brak kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 14 euro (równowartość 58 zł), w Niemczech 15 euro (równowartość 62 zł); w innych krajach jeszcze więcej.
 
W Austrii obowiązek dotyczy wszystkich kierowców, tj. zarówno Austriaków, jak i cudzoziemców kamizelka przypada na 1 auto; pasażerów zwalnia się z tego obowiązku (kamizelka powinna być przewożona w schowku, nie w bagażniku). Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów kamizelki ochronnej wymaga się od kierowcy pojazdu zarejestrowanego w Niemczech.
 
Ze względu na brak ujednolicenia przepisów, w wielu krajach przez pojęcie kamizelki ostrzegawczej rozumie się także same paski odblaskowe (dotyczy m.in. prawa drogowego w Finlandii i Chorwacji).

 

Kamizelka kamizelce nierówna

 
Obowiązkowa w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Francji kamizelka nie może być produktem przypadkowym. Każda odzież ostrzegawcza musi spełniać tzw. normę EN 471, które określa, że mamy do czynienia z właściwym, poprawnie zaprojektowanym produktem (kamizelka ma odbijać światło kierunkowe).

Starsze kamizelki dostępne na rynku wtórnym oraz nierzadko także te importowane z rynków azjatyckich nie spełniają standardów EN 471 i fakt ich posiadania, np. w Austrii nie znosi odpowiedzialności z kierowcy; prowadzący auto może zostać upomniany lub ukarany mandatem karnym.

– –

 

Źródło: Materiał powstał przy współpracy z marką Vizwell.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: