Już jest nowa Mazda 2! Ale chyba gdzieś już ją widziałem…

Mazda pokazała dzisiaj kolejną generację swojego miejskiego samochodu o nazwie „2”. To pierwsza hybryda tej japońskiej marki, ale coś mi w niej nie pasuje.

Jest kilka marek motoryzacyjnych, które mają bardzo spójny język stylistyczny wszystkich swoich modeli. Na przykład Tesla albo Volvo – raczej nie pomylimy ich z żadnymi innymi samochodami. Do takich marek zaliczała się też Mazda, ale to już nieaktualne, bo pojawiła się…

%name

Nowa Mazda 2

I jest to pierwsza hybryda od Mazdy, która będzie oferowana w Europie (pomijając miękkie hybrydy). Będzie to hybryda zamknięta, czyli taka, której nie naładujemy z gniazdka, ale będzie ładować się sama np. dzięki rekuperacji. Takie hybrydy stosuje na przykład Hyundai albo Toyota.

Na hybrydę w nowej Maździe będzie składał się silnik spalinowy o pojemności 1.5 litra o mocy 93 koni mechanicznych i jednostka elektryczna o mocy 79 koni. Łączna moc systemowa wyniesie więc 116 koni mechanicznych, czyli dokładnie tyle, co w hybrydowej Toyocie Yaris, ciekawe.

%name
W środku też mi coś przypomina

Mazda 2 – stylistyka

Jeżeli chodzi o wygląd nowej Mazdy 2, to nie jest źle, chociaż dosyć zaskakująco. Samochód wygląda ciekawie i nowocześnie, ale dwie rzeczy nie dają mi spokoju. Po pierwsze, brakuje tutaj języka stylistycznego Mazdy. Nowa dwójka nie pasuje wyglądem do obecnej gamy modelowej producenta. No cóż, może to zapowiedź nowej stylistyki Mazdy i kolejna szóstka będzie miała właśnie taki front?

%name

Druga sprawa to podobieństwo do jakiegoś innego samochodu. Niestety nie mogę sobie przypomnieć co to było, ale jakieś auto innego producenta jest chyba trochę podobne…

Kiedy Po co Mazda 2 wejdzie do sprzedaży?

Po co w ogóle Mazda wprowadza do Europy Toyotę Yaris ze zmienionym znaczkiem? Powodem są oczywiście normy emisji spalin – Mazda potrzebuje hybrydy na naszym rynku, żeby nie płacić (albo płacić mniej) kar Unii Europejskiej. Z tego powody nowa Mazda 2 nie będzie dostępna w żadnej innej wersji silnikowej niż 116-konna hybryda. Co ciekawe, Mazda będzie równolegle oferować w salonach spalinowe wersje poprzedniej dwójki.

%name

Nie wiemy jeszcze, kiedy będzie można kupić nową Mazdę 2, ani ile będzie kosztować. Na te informacje musimy poczekać, ale już teraz możemy zapłakać na tym, że wszystkie auta niedługo będą takie same.

Wojciech Kaleta
Zdjęcia: Mazda

Dyskusja

komentarzy

Wojciech Kaleta

Student dziennikarstwa i pasjonat motoryzacji. Pisanie na bloga to dla niego praktyka zawodowa i jednocześnie rozrywka po dniu na uczelni. Na Instagramie prowadzi profil @furykalety, gdzie wrzuca zdjęcia ciekawych samochodów.