Jazda na oponach zimowych latem – czy jest bezpieczna?

Skończyła się zima, a Ty nadal nie masz założonych opon letnich? Sam nie masz czasu na ich wymianę, a terminy u wulkanizatora są odległe? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się czy jeżdżąc na oponach zimowych podejmujesz jakiekolwiek ryzyko. 

Czym się różni opona zimowa od letniej? 

Różnice pomiędzy oponami zimowymi i letnimi powstają już etapie ich produkcji. Przede wszystkim opona zimowa jest znacznie miększa niż opona letnia. Dzięki temu opona zimowa wytrzymuje niższe temperatury, nie twardnieje i pozostaje elastyczna. Co ważne, opona zimowa ma głębszy bieżnik niż opona letnia. Wpływa to na lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Do różnic w budowie zalicza się specjalnie wzmocnienie boczne.  

Czy można jeździć na oponach zimowych cały rok? 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, można, ale czy warto? I najważniejsze, czy jest to bezpieczne dla kierowcy, pasażerów i innych pojazdów? 

Jazda na oponach zimowych latem – skutki 

Jazda samochodem na oponach zimowych, w momencie, gdy temperatura utrzymuje się przez kilka dni powyżej 7℃ jest niekorzystna. Bezpośrednio wpływa to na komfort podczas jazdy oraz bezpieczeństwo. Bowiem, opony zimowe na nagrzanej nawierzchni nie mają już tak dobrej przyczepności. Droga hamowania znacznie się wydłuża. Innymi zauważalnymi skutkami są:  

  • -zwiększony poziom zużycia paliwa i zwielokrotnione koszty użytkowania samochodu,  
  • -szybsze niszczenie się ogumienia,  
  • -głośniejsze działanie auta. 

Czy za jazdę na oponach zimowych można dostać mandat?  

Według polskiego prawa za jazdę na oponach zimowych podczas lata nie można zostać ukaranym. Nie istnieje takie prawo, które nakazuje, że o danej porze roku każdy kierowca musi mieć odpowiedni rodzaj ogumienia. Warunkiem dość istotnym, regulowanym przez UE, jest wartość bieżnika. Głębokość bieżnika w każdej oponie nie może przekraczać 1.6 mm na jej całej powierzchni.  

Opony całoroczne jako najlepsze rozwiązanie?  

Co sezon nie masz czasu na zmianę opon, z zimowych na letnie lub odwrotnie? Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup opon całorocznych. Opony całoroczne szczególnie dobrze sprawdzą się, kiedy nie pokonujesz długich tras, a Twoje auto służy Ci w dużej mierze do przemieszczenia z domu do pracy. Postaw na opony całoroczne najwyższej jakości od sprawdzonych producentów. Możesz je kupić w dobrych sklepach z oponami, jak Autobuty.pl

Źródło: Autobuty.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy