Jakie są rodzaje kurtek motocyklowych i którą wybrać?

Kurtka na motocykl to jedna z najważniejszych części ubioru kierowców jednośladów. Pełni nie tylko rolę ochrony przed wiatrem i zimnem, ale też skutecznie amortyzuje potencjalne upadki. W tym tekście podpowiemy, czym kierować się przy wyborze kurtki motocyklowej, tak by zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Odpowiednia kurtka motocyklowa powinna być dobrze dobrana. Nie może być ani za duża, ani za mała. Dopasowana kurtka, która przylega do ciała motocyklisty, nie będzie krępować jego ruchów i pozwoli na precyzyjne prowadzenie motocykla, a przede wszystkim zapewni skuteczną ochronę przy upadku.

Kurtki motocyklowe: rodzaje i charakterystyka

Na początku sprawdźmy, jakie kurtki dostępne są na rynku oraz czym się charakteryzują. Pierwsza kategoria podziału to materiał, z jakiego wykonano tę część ubioru. Najczęściej spotyka się kurtki:

  • -skórzane,
  • -tekstylne.

Kurtki skórzane są dużo cięższe i bardziej wytrzymałe od kurtek tekstylnych. Ze względu na ich wagę, swoboda ruchu motocyklisty jest trochę ograniczona. Co więcej, kurtkę skórzaną dużo trudniej dobrać do wymiarów danej osoby. Wadą tego rozwiązania jest też cena – prawdziwa skóra jest dużo droższa od tekstylnych odpowiedników. Pamiętaj jednak, że kurtka tego typu lepiej ochroni przed skutkiem ewentualnego otarcia podczas upadku oraz jest trwalsza. Kurtki skórzane wybierane są najczęściej przez fanów motocykli sportowych i cruiserów.

Tekstylne kurtki są lżejsze i można je łatwiej dopasować do wymiarów motocyklisty. Najczęściej stawiają na nie posiadacze motocykli turystycznych. Ubrania tego typu dobrze chronią przed wiatrem, a dużą zaletą jest ich cena. Przy zakupie zwróć uwagę na zastosowany materiał, bo cienkie warstwy nie ochronią Cię przed skutkami otarcia.

Jednak nie tylko materiał wykonania jest ważny przy wyborze kurtki na motocykl. Inny podział wierzchniej odzieży motocyklowej odnosi się do umieszczenia protektorów. Z tego względu możemy wyróżnić:

  • -kurtki z wbudowanymi protektorami na stałe,
  • -kurtki z miejscami na protektory, bez wbudowanej ochrony.

W pierwszym przypadku ogromną zaletą jest bezpieczeństwo. Umieszczone na stałe protektory nie przemieszczają się i zapewniają lepszą ochronę przy zetknięciu z ziemią lub inną przeszkodą. Trudniej jest jednak używać takiego ubrania „na co dzień”. W przypadku kurtek bez wbudowanych protektorów, będziesz mógł częściej wykorzystywać je poza jazdą motocyklem, ale pamiętaj, że dokupowane ochraniacze mogą przesunąć się podczas upadku i nie spełnią swojej roli należycie.

Jeżeli chodzi o cenę, to kurtki bez protektorów są tańsze, jednak – przy konieczności zakupu dodatkowych artykułów ochronnych – bilans kosztów nie zawsze będzie się opłacać.

Kurtka a typ motocykla

Wiesz już, jaka odzież najlepiej chroni podczas jazdy i w jaki sposób można ją rozróżnić. Przejdźmy teraz do kwestii estetycznych. Jakie kurtki chętniej wybierają fani chopperów i cruiserów, a co lepiej nadaje się na ścigacza?

Cięższe, skórzane kurtki bardziej pasują do fanów długich, niskich motocykli. Skóra na pewno będzie prezentować się okazale i efektownie. Tego typu ubrania świetnie sprawdzą się też u fanów ścigaczy, jednak w tym przypadku inny powinien być krój kurtki (posiadacze motocykli sportowych powinni zainwestować w odzież z pełną zbroją, posiadającą ochronę na kręgosłup, a w tym odcinek lędźwiowy).

Tekstylne kurtki lepiej sprawdzą się na dużych, wysokich i długodystansowych motocyklach turystycznych. Skutecznie chronią kierowcę przed zimnem i wiatrem. Tego typu ubrania powinny być ocieplone w środku (na chłodniejsze warunki pogodowe) i posiadać wiele kieszeni, ułatwiających przewożenie np. telefonu. Kupując kurtkę tekstylną, zwróć uwagę na grubość podpinki i ochronę szyi przed chłodem.

Przy wyborze kurtki motocyklowej przeanalizuj też pozostałe, posiadane lub przyszłe ubrania motocyklowe. Dopasuj fason do butów czy spodni tak, aby wyglądać dobrze i spójnie, a jednocześnie ochronić się przed nieprzyjemnymi skutkami zetknięcia z ziemią.

Jaka kurtka motocyklowa dla kobiety?

Z czego powinna być wykonana dobra kurtka motocyklowa damska? Tu nie ma różnic jeżeli chodzi o materiał czy zastosowanie. Odzież dla kobiet powinna być jednak lżejsza i bardziej dopasowana do talii. Dzięki temu motocyklistka może czuć się pewniej i bezpieczniej w czasie jazdy.

Na rynku dostępnych jest wiele modnych fasonów i krojów takich kurtek, uzupełnionych np. charakterystycznym malowaniem lub wzorami. Wybór jest na tyle szeroki, że odpowiednią dla siebie kurtkę znajdą zarówno panie noszące rozmiar XXS, jak i XL. Przy zakupie pamiętaj o dobrym wymierzeniu ciała, aby każdy parametr ubioru był odpowiednio dopasowany do sylwetki.

Kieruj się gustem, doświadczeniem i marką

Przy wyborze kurtki nie musisz kierować się modą. Ważne, żebyś czuł się w niej dobrze. To również wpływa na komfort jazdy, co z kolei przekłada się na jej bezpieczeństwo. Dobierz krój i kolor kurtki według indywidualnych preferencji. Możesz też kierować się swoją ulubioną oraz sprawdzoną marką. Jeśli przykładowo posiadasz inne elementy ubioru marki Shima, kurtka Shima będzie dobrym wyborem, aby uzupełnić zestaw odzieży na motocykl. Na koniec pamiętaj, że jazda bez kurtki to ryzyko długotrwałej kontuzji przy upadku oraz nieprzyjemne wrażenia przy poruszaniu się pod wiatr. Zainwestuj w kurtkę, która zapewni Ci długie użytkowanie i bezpieczeństwo.

Źródło: RRmoto.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy