Jakich narzędzi nie może zabraknąć w warsztacie samochodowym?

Zawód mechanika lub posiadanie własnego warsztatu wiąże się z wydatkami na potrzebny sprzęt do naprawy samochodów. Niezbędne elementy jak sprzęt diagnostyczny, różnego rodzaju podnośniki i maszyny służą nam do sprawnego wykonywania pracy. Jakich jeszcze narzędzi nie może zabraknąć w warsztacie?

Przenośniki rolkowe i wózki narzędziowe

Przenośniki rolkowe w roli transportera ciężkich przedmiotów będą w warsztacie z pewnością przydatnym elementem wyposażenia. Odpowiedni układ rolek i mechanizmów gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę pracy. Przenośniki są regulowane i można zamontować je np. obok urządzeń obróbczych. Możemy konfigurować je pod różnym pochyleniem i łączyć z innymi transporterami lub zmontować z np. bandami bocznymi, zachowując przy tym stabilność konstrukcji.

Przydatne są także wózki narzędziowe z licznymi szufladami, w których z łatwością znajdziemy wszelkie potrzebne narzędzia. Można je przemieszczać do stanowiska pracy i mieć wszystko, co potrzebne pod ręką. W sklepie JP-Tech Maszyny możemy dostać kompletne wózki narzędziowe od renomowanych producentów, co gwarantuje dłuższą żywotność narzędzi i większy komfort ich użytkowania.

warsztat 1

Podnośniki i najazdy samochodowe 

W każdym warsztacie kluczową rolę odgrywa miejsce, gdzie znajduje się podnośnik samochodowy. Dzięki nim jesteśmy w stanie unieść pojazd w bezpieczny sposób na odpowiednią wysokość, aby móc zająć się serwisowaniem miejsc, do których dostęp jest utrudniony. Wiadome jest, że podnośniki dobieramy w zależności od tego, jak wielki ciężar będą miały unosić. W przypadku serwisowania sportowych samochodów wykorzystywane są podnośniki niskoprofilowe.

Nie zapominajmy o najazdach samochodowych, które stwarzają nam warunki dostępu do podwozia pojazdów. Samochody mogą wjechać na tzw. rampę a my możemy wejść pod spód samochodu i rozpocząć diagnostykę. Najazdy są popularne nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale także tych domowych. Najważniejsze to zwrócić uwagę na maksymalny udźwig, dostosowany do standardowych ciężarów pojazdów. Same najazdy też powinny dać nam możliwość przenoszenia ich, więc ich waga też nie powinna być ogromna.

Wyciągarki elektryczne

Właściciele dużych warsztatów często decydują się na wyciągarki elektryczne (jptech-maszyny.pl/wyciagarki-elektryczne), które służą do podnoszenia i opuszczania ładunku o dużym ciężarze. Wyciągarki dopasowujemy do swoich potrzeb poprzez ich udźwig maksymalny, maksymalną wysokość i prędkość podnoszenia. Są wykonane z wytrzymałych materiałów i odpowiednich mechanizmów, dzięki czemu są w stanie przenosić duże i ciężkie przedmioty w poziomie i pionie, dlatego trudno wyobrazić sobie ich zastosowanie w domowych garażach.  

warsztat 2

Sprężarki do warsztatu

Wydajność sprężarki zależy od ilości powietrza, które urządzenie jest w stanie dostarczyć w ciągu minuty do zasilanych narzędzi, dlatego wybierając odpowiednią sprężarkę do warsztatu musimy zastanowić się, jakie prace będziemy wykonywać. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że mocniejszy silnik sprężarki nie oznacza większej ilości sprężonego powietrza. Warto również zwrócić uwagę na maksymalne ciśnienie, które może wytworzyć dana sprężarka. Pojemność sprężarek będzie zależeć od tego, czy wykonywane przez nas prace będą wymagać krótkich skoncentrowanych przepływów powietrza, czy może jego stałego dopływu (np. przy pracach lakierniczych). 

Do najpopularniejszych modeli sprężarek należą tłokowe olejowe, które charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na intensywną pracę. Sprężarki śrubowe szczególnie dobrze sprawdzą się one w warsztatach samochodowych, w których prowadzi się usługi lakiernicze.

Agregat – awaryjne zasilanie

Istnieją modele stacjonarne i przenośne agregatów prądotwórczych, dlatego inwestycja w nie wymaga przemyślenia jakiego rodzaju odbiorniki będziemy nim zasilać. To przydatny element wyposażenia warsztatu w sytuacji awaryjnej (brak prądu) oraz jako dodatkowy zasilacz. 

Budżet, jaki chcemy przeznaczyć na uzupełnienie wyposażenia warsztatu jest istotną kwestią do planowania zmian. Każde narzędzie lub urządzenie ma swoją cenę, jednak koszt inwestycji w nie oraz wszelkie przeprowadzane nimi prace będą zależały od tego, jakich producentów narzędzi wybierzemy.

Źródło: Jp-tech maszyny / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy