Jeżeli jest się doświadczonym kierowcą i posiada się wysokie lub nawet maksymalne zniżki, nie trzeba aż tak bardzo przejmować się parametrami nowego samochodu. Inaczej jest jednak w przypadku młodych kierowców lub takich, którzy nie posiadają żadnego doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Oni powinni zwracać uwagę na niektóre cechy pojazdu, który zamierzają kupić, aby móc maksymalnie oszczędzić nie tylko na jego ubezpieczeniu, ale i całorocznej eksploatacji.
Pojemność silnika i jego moc
To, jak dużą pojemność będzie miał silnik, przekłada się na jego osiągi i moc. To z kolei brane jest pod uwagę przy obliczaniu wysokości składki za ubezpieczenie oraz określa roczne zużycie paliwa. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim dokona się wyboru pojazdu. Przede wszystkim osoby nie doświadczone w prowadzeniu aut, nie powinny decydować się na samochody, które posiadają pojemność większą niż 2000 ccm, ponieważ w takim przypadku składka za OC nie dość, że będzie wysoka z powodu braku praktycznych zdolności, to jeszcze dodatkowo wzrośnie z powodu mocy silnika. Tę zależność łatwo jest jednak wytłumaczyć. Większy silnik pozwala na rozwijanie większych prędkości, w przypadku których spowodowanie szkody sprawia, że straty są znacznie większe i dotkliwsze. Młodzi lub niedoświadczeni kierowcy często przeceniają swoje możliwości i umiejętności, jeżdżąc takimi pojazdami z dużo większą niż dopuszczalna prędkością. Dlatego też w przypadku takich aut wzrasta ryzyko spowodowania wypadku, co w połączeniu z małą wprawą w prowadzeniu samochodu sprawia, że koszt polisy odpowiedzialności cywilnej wzrasta.
Najlepszym wyborem, który daje znacznie większe szanse na znalezienie taniego ubezpieczenia OC, jest samochód posiadający jak najmniejszą pojemność silnika. Jako pierwszy pojazd idealnie będą nadawały się auta posiadające silnik 1,0 l lub maksymalnie 1,3 l. Pojazdy takie są tańsze w eksploatacji, a w dodatku sprawiają, że pierwsza polisa nie będzie kosmicznie droga.
Tuning lub jego brak
Osoby w młodym wieku, które właśnie otrzymały prawo jazdy i zakupiły swój pierwszy samochód, lubią to i owo poprawić w swoim nowym nabytku. Zmiany nie tylko uatrakcyjnią wygląd pojazdu, ale też niekiedy potrafią poprawić pewne parametry. Jednak z punktu widzenia ubezpieczenia i przeglądu technicznego nie zawsze jest to wskazanie, a niekiedy nawet odradzane. Zwłaszcza te, które będą obejmować zmiany w silniku, układzie wydechowym, czy obniżenie zawieszenia.
Jeżeli takie zmiany dokonywane są w nieprofesjonalnym zakładzie, a przez osobę, która jedynie twierdzi, że się na tym zna, jednak nie ma do tego uprawnień, można mieć problem z przejściem przez rutynowe badania techniczne. W dodatku niektóre towarzystwa ubezpieczeń, nawet w przypadku OC, nie będą chciały przedstawić oferty dla takich pojazdów.
Nie ma przeciwwskazań, jeżeli właściciel pojazdu chce po prostu mieć więcej urządzeń audio, jednak należy pamiętać, że nie mogą one ograniczać widoczności kierowcy, krępować jego ruchów lub przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. W przypadku zmian przy szybach, muszą one posiadać odpowiednią przepuszczalność światła i nie wszystkie mogą być przyciemniane. Dobrze jest się więc zastanowić czy warto wydawać pieniądze na tuning lub pojazd, który już został tuningowany.
Starszy, czy młodszy
Decydując się na zakup pojazdu należy zastanowić się również nad tym, ile maksymalnie powinien mieć on lat. Jeżeli nie posiada się zbyt wielkich funduszy przeznaczonych na ten cel, z całą pewnością odpadają nowsze roczniki i najlepiej szukać ofert starszych pojazdów. Należy jednak zwracać uwagę na ich przebieg, który wiele mówi na tema stopnia wyeksploatowania pojazdu. To również będzie ważny czynnik, który brany jest pod uwagę przy obliczaniu składek. Im bardziej wysłużony pojazd, tym większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia, a to z koli zwiększa szanse na spowodowanie szkód na drodze. Wraz z ryzykiem rośnie też składka, tak więc wybierając pojazd, należy sprawdzić jego przebieg i zakupić taki, który będzie miał możliwie jak najmniej przejechanych kilometrów.
Jeżeli jednak kierowcę stać na nowszy pojazd, również warto zwrócić uwagę na to jak bardzo jest on wyeksploatowany. Często zdarza się, że samochód ma kilka lat, jednak jego poprzedni właściciel tak dużo nim jeździł, że obecnie jest w takim samym stanie, jak przeciętne 10-letnie auto. Należy być więc czujnym, w każdym przypadku.
Poszukiwania taniego ubezpieczenia samochodu
Młodzi i niedoświadczeni kierowcy mają sporo problemów ze znalezieniem taniego OC dla swojego samochodu. Głównym czynnikiem jest oczywiście brak praktycznych zdolności w prowadzeniu pojazdów, jakie nabywa się często jeżdżąc samochodem. Nie ma się więc jeszcze wypracowanych zniżek, tak więc i polisa będzie w normalnej cenie. Warto więc sprawdzać oferty w różnych firmach, ponieważ każdy ubezpieczyciel inne parametry bierze pod uwagę i na inne rzeczy zwraca uwagę, przy wyliczaniu kosztów OC. Korzystanie z porównywarek, takich jak np. rankomat.pl, pomoże nie tylko w zestawieniu ze sobą wielu różnych propozycji i zakupieniu najtańszej, ale też zapoznaniu się z samym terminem polisy odpowiedzialności cywilnej i zasadami szukania najtańszego ubezpieczenia OC.