Jaki podnośnik samochodowy wybrać do warsztatu?

Pierwsze urządzenie, jakie przychodzi do głowy, kiedy myślimy o warsztacie to podnośnik samochodowy. Aby sprawdzić przyczynę usterki, dokonać naprawy, wymienić opony, dokonać konserwacji pojazdu – niezbędny do wszystkiego, ze względu na wielkość stanowi często centralny punkt serwisu. Warto przyjrzeć się bliżej tym tytanom pracy i zastanowić się, czym należy się kierować aby dobrze wybrać podnośnik do auta.

Zaczynając projektowanie warsztatu samochodowego czy serwisu wymiany opon, jednym z pierwszych pytań, jest liczba stanowisk. Każde stanowisko, jego wyposażenie, maszyny w nim pracujące, narzędzia to koszt, który na etapie inwestycji powinien zostać dobrze przekalkulowany. Każde nowe stanowisko to także szansa, na zwiększenie liczby napraw i jednocześnie sumy obsłużonych pojazdów, a więc szansa na wyższy dochód z warsztatu.

Jaki podnośnik pasuje do warsztatu?

Planując warsztat i liczbę jego stanowisk musimy upewnić się co do zajmowanego miejsca. Urządzeniem, którego gabaryty są duże i dodatkowo potrzebuje wokół dodatkowej powierzchni jest podnośnik samochodowy. Idealnie jeśli podnośniki warsztatowe są planowane na etapie projektu budowlanego. Można przed rozpoczęciem budowy zaplanować liczbę podnośników samochodowych, ich rozmieszczenie, rodzaj posadzki niezbędnej do udźwignięcia samego podnośnika wraz z autem oraz instalacje elektryczne a także sprężonego powietrza. Tak zaprojektowany warsztat ma szansą efektywnie wykorzystać wszystkie stanowiska pracy oraz zapewnić komfort tej pracy serwisantom czy mechanikom.

Duże podnośniki czterokolumnowe wymagają znacznej przestrzeni. Sam taki podnośnik ma ponad 6 metrów długości. Do tego dochodzą wymagania dotyczące posadzek, na których ma stanąć podnośnik.

Łatwiejsze w planowaniu umieszczenia podnośnika samochodowego w warsztacie są podnośniki dwukolumnowe, one jednak obsłużą nam auta osobowe, nawet terenowe czy dostawcze jeśli zastosujemy dodatkowe specjalne adaptery, jednak nie uniosą autobusów czy pojazdów ciężarowych. Jeśli warsztat chce nastawić się na naprawę takich, dużych, pojazdów musi się liczyć z większym kosztem podnośnika ciężarowego.

Cena podnośnika kolumnowego

Wybór podnośnika do aut, ze względu na koszt, jest wyborem na długi czas. Warto zwrócić uwagę na kilka elementów – rodzaj zastosowanego napędu? Czy podnośnik może funkcjonować na przykład jako podnośnik diagnostyczny do badania geometrii pojazdu, czy ważne jest aby nie posiadał progu pomiędzy ramionami podnośnika? To tylko garść pytań, na które należy sobie odpowiedzieć poszukując podnośnika samochodowego.

Ważne jest zwrócenie uwagi na warunki, w jakich może być montowany podnośnik. Taka oczywistość jak fakt, że są to urządzenia, które powinny być montowane w pomieszczeniach, a więc na podjazdach przez budynkami, nie dla każdego jest oczywiste. Dostawcy podają obok wymaganej grubości posadzki także zakresy temperatur, w jakich zapewniają prawidłowe działanie podnośnika samochodowego.  Najczęściej spotykanym zakresem jest -10st  do +40st Celsjusza.

Nie ma maszyn bezawaryjnych – nawet podnośniki samochodowe najlepszych marek takich jak Mondolffo Ferro, czy Butler z czasem mogą się psuć. Dlatego tak istotne jest aby wybierać takich sprzedających, którzy zapewniają serwis urządzeń (przeprowadzany przez osoby posiadające uprawnienia do przeglądów UDT). Serwis musi być mobilny, najlepiej jeśli jest ułożony w siatkę serwisową na terenie kraju, tak aby być w stanie zapewnić szybki przyjazd na wypadek problemów ze sprzętem. Każdy dzień, kiedy podnośnik samochodowy nie działa w pełni jest stratą, której każdy warsztat chciałby uniknąć.

Ostatnim elementem, jaki powinien być brany pod uwagę przy wyborze podnośnika jest jakość i kolor powłoki. Pomimo, że malowanie stanowi element dekoracyjny jest także zabezpieczeniem antykorozyjnym, które jest ważne w przypadku tego sprzętu. Dla części warsztatów ważny jest także sam kolor. W końcu podnośnik do aut to urządzenie, które będzie bardzo widoczne w warsztacie – warto zastanowić się przez chwilę jak będzie tam pasowało i czy będzie kolorystyczne grało z pozostałymi dostępnymi tam urządzeniami.

Źródło: Tiptopol / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy