Każdy decydując się na zakup motocykla, zadaje sobie pytanie — wybrać nowy, czy używany? W zasadzie nic w tym dziwnego — na pierwszy rzut oka za jednym wyborem przemawia wiele praktycznych argumentów, za drugim zaś, głównie niższa cena. W tym poradniku przeczytasz, czym należy kierować się podczas wyboru wymarzonego motocykla i co tak naprawdę mają do zaoferowania nowe i używane jednoślady. Przeczytaj i kup wymarzony motocykl!
Wybór motocykla używanego, czy nowego?
Zakup wymarzonego jednośladu zawsze będzie wiązał się z dużymi emocjami, bez względu na to, jaki rodzaj motocykla wybieramy. Czy jednak zawsze pozytywne emocje będą jedynymi, które mogą towarzyszyć zakupowi motocykla? Z tym już może być różnie.
Na pewno zaznaczyć należy, że używany motocykl będzie tańszy w zakupie, aniżeli nowy, a przy ewentualnej jego odsprzedaży, nie straci on na wartości tak bardzo, jak nowy pojazd. Na uwadze jednak trzeba mieć, że kilkuletni motocykl może mieć przebieg sięgający kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jest to jednak kwestia drugorzędna — o wiele ważniejszy jest stan techniczny, ponieważ zadbany jednoślad może przejechać o wiele więcej, niż taki z małym przebiegiem, ale w kiepskim stanie. Ponadto samo przeglądanie setek ofert, które niekiedy różnie mają się do rzeczywistości może być problematyczne i irytujące.
Dodatkowo zdarzyć się może, że w ogłoszeniach wśród pojazdów pochodzących z zagranicy, akurat trafić można na egzemplarz z niejasną przeszłością. Wtedy zaś zrodzą się obawy o niezawodność motocykla, przebieg, czy przede wszystkim o jego bezwypadkowość. Są to bardzo ważne kwestie, gdyż związane z bezpieczeństwem kierowcy. W przypadku jednośladów z rynku rodzimego jest nieco prościej z uwagi na możliwość wykorzystania do sprawdzenia, chociażby portalu historiapojazdu.gov.pl
W przypadku motocykli prosto z salonu cena może przestraszyć kupującego. Często kilkuletni sprzęt będzie nawet o połowę tańszy, aniżeli nowy, tej samej klasy. Co prawda, z wyższą ceną idzie w parze wiele zalet, jak chociażby to, że pojazd jest nowy, więc będzie bezwypadkowy i bez przebiegu. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że można też trafić na doskonałe oferty motocykli używanych z niskim przebiegiem i gwarancją, co praktycznie całkowicie eliminuje najważniejsze przewagi całkowicie nowych jednośladów.
Warto jednak pamiętać, żeby do zakupu podchodzić z „chłodną głową” i nie kierować się emocjami. Często zdarzyć się może, że wybierając pierwszy lepszy sprzęt z rynku wtórnego, natrafimy na przysłowiowego „kota w worku”. Doprowadzenie takiego motocykla do stanu używalności będzie wiązało się z wysokimi kosztami dodatkowymi, z którymi zapewne umknie wcześniejszy zakupowy entuzjazm. Rozwiązaniem będzie tutaj skorzystanie z ofert firmy, które trudnią się sprzedażą używanych motocykli z gwarancją i dbają o ich stan techniczny — takie pojazdy mają pewną historię, co oszczędzi wielu godzin poszukiwań i sporo funduszy, które pochłonęłyby naprawy pojazdu z niepewnego źródła. Oczywiście firma firmie nierówna i tutaj też trzeba rozważnie wybierać oferty.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem motocykla
W pierwszej kolejności należy się zastanowić, jaki typ jednośladu nas interesuje — podobnie jak w przypadku samochodów możemy wybrać modele typowo miejskie, terenowe, sportowe czy tzw. cruisery, które najlepiej nadają się w długie trasy. Dopiero później powinno się przejść do oglądania konkretnych modeli.
Zanim zdecydujemy się na zakup motocykla, powinniśmy wiedzieć jakiej pojemności silnik ma się w nim znajdować, jak daleko będziemy podróżować, czy jakie akcesoria się nam przydadzą. Najlepiej trochę poczytać o modelach, które nas interesują, sprawdzić, czy konkretny posiada np. pewne elementy wyposażenia jak chociażby ABS (starsze modele mogą go nie mieć).
Gdy już wybierzemy sobie kilka modeli, warto się do nich przysiąść — na wygodę siedzenia ma bardzo duże znaczenie nasz wzrost. Przykładowo, na zbyt niskim motocyklu sportowym nogi osoby wysokiej będą wymagać ugięcia pod niekomfortowym kątem, co znacznie ograniczy czas trwania przyjemnych przejazdów. Na szczęście nie trzeba (choć warto) fizycznie siadać na danym motocyklu, żeby przekonać się, czy pasuje do naszego wzrostu — można to sprawdzić za pomocą specjalnych stron internetowych. Dobrym przykładem jest tutaj https://cycle-ergo.com/ — wystarczy wybrać dany model i podać swój wzrost, aby otrzymać informacje o ułożeniu sylwetki na konkretnym jednośladzie. Dowiemy się z nich m.in. czy sięgamy do kierownicy/podnóżków oraz, czy możemy komfortowo siedzieć podczas jazdy.
Istotne jest też to, w jaki sposób chcemy sfinalizować zakup. Czy będzie to poprzez wykorzystanie oszczędności, przez kredyt, a może leasing?
Nowy motocykl kontra używany motocykl — zakup
Poniżej przedstawiamy, na co szczególnie zwracać uwagę podczas zakupu nowych i używanych jednośladów. Koniecznie przeczytaj!
Motocykle używane
Znaleźć, czy usłyszeć można wiele opinii, które krążą na temat używanych motocykli — szczególnie dużo jest ich w sieci. Przede wszystkim wiążą się one z tym, że większość motocykli używanych miała jakąś przykrą historię — nawet błahostkę, jak zwykłe przewrócenie się ze stopki, czy obcierka parkingowa. Ile w tym jest prawdy? Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła pochodzi konkretny egzemplarz.
Szczególną uwagę należy zwrócić na motocykle, które są sprzedawane poniżej ich ceny rynkowej — czyli są to tzw. okazje np. niedawno sprowadzone z zagranicy. Nietrudno zatem wywnioskować i wielce prawdopodobne jest, że dany jednoślad został zakupiony za niższą cenę, aniżeli ta z ogłoszenia, a co za tym idzie, coś było z nim nie tak. Dlatego przed zakupem zawsze należy dokładnie sprawdzić taki pojazd np. w zaufanym serwisie motocyklowym bądź zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na mechanice.
Najlepszą z opcji jest wybranie profesjonalnego salonu sprzedaży używanych motocykli, takiego jak Motonita, który ma bardzo dobre opinie wśród klientów, czego potwierdzeniem mogą być opinie w Google. Motonita dokładnie sprawdza motocykle a salon proponuje kompleksową gwarancję na pojazd, oraz gwarancję satysfakcji. Kupując w takim salonie, nie musimy obawiać się o historię pojazdu. Kupno pojazdu w profesjonalnym salonie motocyklowym pozwala zaoszczędzić czas na przeglądanie ofert pojazdów, które często są w dużej odległości od naszego miejsca zamieszkania i trudno nam na żywo zweryfikować ich stan.
Innymi okazjami mogą być pojazdy, które od nowości jeździły po rodzimych drogach, a np. właściciel chce się szybko pozbyć takiego sprzętu. W takich sytuacjach znacznie łatwiej zweryfikować faktyczny stan i przeszłość motocykla zatem rzeczywiście zakup może być okazją. Ponownie jednak warto udać się do profesjonalnego serwisu motocyklowego na ekspertyzę przedzakupową.
Decydując się na zakup używanego motocykla, najlepiej prześwietlić historię takiego pojazdu oraz uwzględnić fakt, że stan techniczny może wymagać dodatkowego wkładu finansowego. Używany motocykl będzie też miał nieco przejechanych kilometrów, ale przy dobrym stanie technicznym nie powinien to być żaden problem.
Mając upatrzony konkretny model motocykla, przed zakupem warto sprawdzić ceny części, czy ogólnego serwisu, jakiego wymagają takie pojazdy. Otóż ceny np. elementów silnika, czy napędu jak łańcuch lub zębatki mogą być naprawdę drogie, jeśli wybierzemy jakiś mało popularny model. W przypadku znanych marek nie powinno być żadnego problemu z dostępnością czy ceną części.
Ogólne zalety i wady używanych motocykli
Oto przykładowe zalety i wady:
Zalety
- niższa cena zakupu,
- możliwość wyboru spośród wielu wariantów cenowych,
- ogromny wybór na rynku wtórnym,
- gwarancja (w przypadku skorzystania z ofert sklepów z używanymi motocyklami),
- możliwość skorzystania z różnych form finansowania (w przypadku profesjonalnych firm sprzedających motocykle używane).
Wady
- ryzyko natrafienia na model z niepewną przeszłością,
- ryzyko przeznaczenia dużych nakładów finansowych na serwis motocykla.
Kup w pełni zadbany i sprawny motocykl używany z gwarancją
Dla osób nieposiadających odpowiedniej ilości gotówki na nowy motocykl lub osób, które poszukują używanego pojazdu w bardzo dobrym lub idealnym stanie, istnieje rozwiązanie pozwalające kupić używany jednoślad i nie martwić się o jego przeszłość. Motocykle używane z gwarancją są dobrym wyborem spośród setek ogłoszeń z innymi używanymi modelami. Kupujemy po prostu sprzęt z jasną historią, którym będzie się można cieszyć wiele lat! Zakup w takich miejscach jest na pewno pewniejszą opcją, aniżeli używanego pojazdu bez gwarancji.
Doskonałym przykładem jest tutaj firma Motonita, która daje nie tylko pisemną gwarancję techniczną równoznaczną z gwarancją producenta, ale także dwie inne — jakości i satysfakcji. O ile ta pierwsza nie potrzebuje wyjaśnień, tak w przypadku gwarancji satysfakcji trzeba napisać kilka słów. W skrócie polega ona na tym, że po zakupie danego jednośladu klient może wymienić go na dowolny inny w tym samym przedziale cenowym (lub droższy), jeśli np. po miesiącu użytkowania uzna, że nie jest z niego zadowolony. Co ważne, to jedyna taka oferta na polskim rynku. O jakości usług Motonity świadczą liczne pozytywne opinie dotychczasowych klientów.
Oferty sklepów, gdzie można kupić motocykl używany z gwarancją, są naprawdę szerokie. Bez trudu znajdziemy w nich egzemplarze sportowe, turystyczne, czy nawet klasyczny skuter — idealny do miasta.
Motocykle nowe
Zakup nowego motocykla to przede wszystkim spory wydatek. Jednak za tym rozwiązaniem przemawiają pewne argumenty. Głównie to, iż mamy pewność, że kupujemy motocykl bez jakichkolwiek usterek, gdzie przebieg jest znikomy lub w ogóle go nie ma. Ponadto sami od samego początku będziemy go serwisować w profesjonalnym warsztacie, co przełożyć się może na bezproblemową wieloletnią eksploatację.
Wiele osób uważa, że jednym z głównych argumentów za zakupem nowego pojazdu jest gwarancja producenta. Zazwyczaj trwa ona dwa lata. Niektórzy producenci dają możliwość jej przedłużenia nawet do lat pięciu. Taka gwarancja daje poczucie spokoju, jeżeli chodzi o serwis jednośladu. Jednak jak już tutaj wspomniano, również motocykle używane można zakupić z gwarancją (taką możliwość daje np. wspomniana już firma Motonita), więc ten argument nie jest tak silny, jak mogłoby się wydawać.
Trzeba też mieć świadomość, że jednym z warunków zachowania gwarancji producenta jest konieczność serwisowania pojazdu w ASO, co może być problematyczne, zwłaszcza gdy takiego punktu nie ma w okolicy miejsca zamieszkania.
Niestety musimy liczyć się także ze sporym spadkiem wartości. Otóż tak jak w przypadku nowych samochodów, nowe motocykle też szybko tracą na wartości.
Ogólne zalety i wady nowych motocykli
Oto przykładowe zalety i wady:
Zalety:
- gwarancja producenta,
- łatwość w odsprzedaży,
- wygodne metody płatności (dotyczy zakupów w salonie),
- technicznie nowe pojazdy.
Wady:
- wysoka cena zakupu,
- szybka utrata wartości,
- konieczność korzystania z ASO, kiedy pojazd jest na gwarancji.
Gdzie kupić motocykl nowy i używany
Interesując się motocyklami i ewentualnym zakupem, warto wiedzieć, gdzie szukać wymarzonego egzemplarza. Otóż motocykl używany znaleźć można na wielu portalach ogłoszeniowych. Należy pamiętać jednak, że ciężko będzie zweryfikować stan takiego jednośladu i jego historię. Oczywiście wśród wielu ogłoszeń są i takie, gdzie rzeczywiście motocykl posiada stan idealny, jest zadbany i z pewną historią.
Bez względu na to, jakiego typu motocykla szukamy, dobrym rozwiązaniem będzie zajrzenie do oferty firm, które zajmują się sprzedażą używanych egzemplarzy, charakteryzujących się cechami jak stan idealny, pisemna gwarancja, pewny przebieg, czy pewna przeszłość. Przykładową ofertę możesz sprawdzić tutaj https://motonita.eu/.
Nowy motocykl najlepiej kupić u dealera. Zdarzyć się może, że otrzymamy zniżkę, dłuższą gwarancję bez uiszczania dodatkowej dopłaty lub przynajmniej jakieś nowe akcesoria niezbędne dla jednośladu, jak kask, rękawice i wiele innych. Takie promocje trafiają się jednak dość rzadko i na ogół mają charakter sezonowy. Nawet z takimi upustami nowy jednoślad będzie znacznie droższy od używanego.
Podsumowanie
Decydując się na zakup motocykla używanego albo nowego, zawsze powinniśmy wiedzieć, czym kierować się przy zakupie. Łatwo przepłacić, czy kupić egzemplarz z niejasną przeszłością, a to przełożyć się może na dodatkowe koszty, czy bezpieczeństwo! Właśnie dlatego najlepiej zdać się na usługi profesjonalnej firmy cieszącej się dobrą opinią wśród dotychczasowych klientów.
Źródło: Motonita / art. sponsorowany