Jaką felgę wybrać? Aluminiową czy stalową?

Wybór felgi to sprawa pierwszorzędna dla każdego posiadacza czterech kółek. Jeśli jednak wasza felga ma być używana, trzeba dobrze dobrać jej rozmiar.

 

Felga w dobrym rozmiarze

W większości przypadków felga jest zaledwie minimalnie mniejsza od szerokości opony. Dzięki temu możliwe jest idealne wręcz dopasowanie. Dobierając felgę, brać jednak należy pod uwagę wiele paramentów, by komfort jazdy samochodem pozostawał wysoki, a także by nie spowodować zbyt szybkiego zużycia niektórych elementów naszego pojazdu.

 

Parametry, bez których ani rusz!

Dobierając odpowiednią felgę, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, by dobrać ją odpowiednio. W przeciwnym wypadku naszemu samochodowi grozi zużycie zawieszenia znacznie szybsze, niż zwyczajnie.
Kupując felgi, koniecznie zwróćcie uwagę na:
– szerokość felgi – musi być ona dobrana idealnie. Zbyt mała ocierać będzie o tarczę hamulcową, zaś za duża będzie wystawać z naszego nadkola, obciążając równocześnie elementy zawieszenia i obciążać łożyska kół.
– profil krawędzi – uwagę należy zwrócić jaki profil figuruje w opisie felgi. Zwykle osobówki posiadają profil J, zaś auta terenowe JJ. Istnieją jednakże odstępstwa od tej normy, zwłaszcza w przypadku samochodów starszych
– średnica felgi – musi być również dobrana odpowiednio, tak by w jej obręczy zmieściły się tarcza hamulcowa oraz zacisk hamulca. Jedyne ograniczenie, to zamontowanie felgi o zbyt małej średnicy, gdyż w przypadku większej, możemy zastosować ją spokojnie. Jedyny warunek, to zachowanie zewnętrznej średnicy kompletnego koła.
– profil przekroju
– rozstaw otworów pod śruby oraz liczbę tych otworów
– średnicę centrującego otworu
– odsadzenie (ET) – istotnym parametrem przy doborze felgi jest odsadzenie, które nazywa się również:
– Einpress Tiefe – ET (z niemieckiego)
– offset (z angielskiego)
ET można zdefiniować jako odległość powierzchni montażu od osi symetrii felgi. Im mniejsze ET, tym bardziej felga wystaje na zewnątrz, z kolei im większe ET, tym bardziej umiejscowione wewnątrz nadkola.
Kupno używanej felgi może okazać się dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem przemyślanego i rozważnego zakupu. Ważne, by zakup ten nie był wyłącznie powodowany chęcią zaoszczędzenia, a dokładnie przemyślanej decyzji. Zwrócić uwagę należy koniecznie na to, czy nasza felga nie była uszkodzona, a także czy jej używanie nie grozi nam lub innym użytkownikom ruchu niebezpieczeństwo.

 

Stalowe, czy aluminiowe?

Każdy z rodzajów felg ma swoich zwolenników i przeciwników. Warto więc znać ich główne wady i zalety, by dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Niezaprzeczalny atut alufelg, to ich estetyczny wygląd. Dzięki nim auto może nabrać wyglądu eleganckiego, czy sportowego, ciesząc swoim wyglądem właściciela samochodu zaopatrzonego w ten rodzaj felg. Jednak są one zdecydowanie droższe od felg stalowych, co może świadczyć na ich niekorzyść. Sporą zaletą felg stalowych poza ich ceną jest również łatwość w utrzymaniu czystości, jak i większa odporność na zarysowania. Z kolei te aluminiowe zapewniają większe bezpieczeństwo oraz większy komfort jazdy. Dlatego też wybór jest sprawą niełatwą, która wymaga odpowiednich przemyśleń.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę felgeo.pl/ specjalizującej się w sprzedaży kompletnych kół i felg aluminiowych.

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: