Jak zwiększyć pojemność auta?

Wyjazd na wakacje całą rodziną może być sporym wyzwaniem, jeśli chodzi o przygotowanie auta do podróży. Czasem zapakowanie wszystkich niezbędnych drobiazgów wydaje się zwyczajnie niemożliwe. Koniec końców, wiele osób decyduje się na upychanie wszystkich rzeczy w wolnych zakamarkach auta, nie zdając sobie sprawy, jakie zagrożenie stworzą przy, chociażby, nagłym hamowaniu. Mały bagażnik jest sporą przeszkodą, zwłaszcza w autach miejskich. To, co wydaje się zaletą na ciasnych miejskich ulicach i parkingach, w dłuższej trasie potrafi stać się sporym utrudnieniem.

 

Boxy dachowe – dla kogo?

Boxy i bagażniki dachowe to rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy kierowca, który narzeka na małą ładowność swojego pojazdu. Są montowane na dachu auta, dodając mu sporą przestrzeń bagażową. Na zakup bagażnika dachowego mogą zdecydować się nie tylko amatorzy wakacyjnych wojaży, ale też ci posiadający duże rodziny, lub często przewożący bagaże o niestandardowych gabarytach – takie jak rowery czy narty.

 

Jak wybrać box lub bagażnik dachowy?

Pierwszym krokiem w wyborze właściwego modelu, jest dokładne określenie swoich potrzeb. Warto postawić sobie pytanie – jak często się wyjeżdża, jakie rzeczy najczęściej nie mieszczą się w aucie? Wszystko dlatego, że rynek boxów i bagażników dachowych jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Warto dokładnie zorientować się w ofertach poszczególnych producentów, by wybrać produkt, który łączy najwyższą możliwą jakość i dość atrakcyjną cenę.

W przypadku boxu dachowego, bardzo ważna jest jego odpowiednia jakość. Powinien być wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, bowiem pakowanie nie zawsze przebiega w sposób spokojny i zorganizowany. Ponadto, warto pamiętać, że bagażnik dachowy zawsze przebywa na zewnątrz auta i jest wystawiony na działanie takich czynników, jak wysokie i niskie temperatury, opady atmosferyczne i silne wiatry. Słaby materiał może po czasie blednąć i stracić sporo, jeśli chodzi o wygląd. Dlatego warto albo wybierać produkty nie stwarzające takiego zagrożenia, albo wyposażyć się w specjalny pokrowiec na boxy dachowe.

 

Zasady bezpieczeństwa

Dobieranie odpowiedniego modelu bagażnika na dach powinno być uzależnione od rodzaju posiadanego auta. Nie każdy bagażnik czy box pasuje bowiem do każdego pojazdu. Złe ich dobranie może być przyczyną późniejszych trudności z otwieraniem bagażnika. Koniecznie trzeba także zwrócić uwagę na maksymalną nośność dachu – określoną w dokumentach pojazdu. To bardzo ważne, jeśli eksploatacja bagażnika ma odbywać się w pełni bezpieczny sposób.

Kierowca z kolei musi pamiętać, że zamontowanie na dachu dodatkowego obciążenia, znacznie zmienia właściwości aerodynamiczne auta, co będzie odczuwalne podczas jazdy, zwłaszcza tej szybszej. Dlatego podczas jazdy z bagażnikiem na dachu nie powinno się przekraczać prędkości stu trzydziestu kilometrów na godzinę. Ponadto trzeba wciąż mieć na uwadze zwiększoną wysokość pojazdu i zachować szczególną ostrożność podczas przejazdów pod niskimi tunelami czy mostami.

 

 

%name Jak zwiększyć pojemność auta?Artykuł powstał przy współpracy z adamot.pl

 

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: