Jak zabezpieczyć samochód na wakacje?

Kradzież samochodu jest jednym z najbardziej popularnych przestępstw. Szczególnie wakacyjny wyjazd właścicieli pojazdów jest kuszącą okazją dla złodziei. Jak zabezpieczyć swój samochód na wakacje? Praktyczne porady zarówno dla tych, którzy podróżują w czasie wakacji samochodem jak i tych, którzy są zmuszeni pozostawić pojazd na czas swojej nieobecności na parkingu lub w garażu.

 

Gdy samochód zostaje w garażu

W trosce o własną wygodę wiele osób, zwłaszcza, jeśli podróżuje do dalekich egzotycznych krajów decyduje się na pozostawienie swojego pojazdu w garażu. W tym wypadku samochód, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony może stać się łatwym łupem dla złodziei. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku samochodów wysokiej klasy oraz takich, które są bardzo popularne wśród złodziei. Samo zamknięcie samochodu i garażu stanowi niewystarczające zabezpieczenie. Dodatkowym utrudnieniem dla złodziei będzie założenie monitoringu, dzięki któremu przez cały okres pobytu wakacyjnego będziemy mogli obserwować czy czasem ktoś podejrzany nie kręci się wokół naszego domu. Możemy również poprosić sąsiadów, by na czas naszej nieobecności zwrócili baczniejszą uwagę na otoczenie naszego domu.

 

Bezpieczeństwo na trasie

O bezpieczeństwo naszego pojazdu musimy się również zatroszczyć w sytuacji, gdy mamy zamiar podróżować nim do celu naszej wakacyjnej wyprawy. By niespodziewana awaria jednego z systemów w samochodzie nie zaskoczyła nas w trakcie podróży najlepszym rozwiązaniem jest oddanie samochodu do serwisu, w którym dokładnie zdiagnozowany zostanie jego stan techniczny.

We własnym zakresie zadbajmy o to, by w samochodzie znalazła się apteczka, gaśnica czy zapasowe koło. Bardzo istotne jest również sprawdzenie czy poziom płynu w spryskiwaczach jest wystarczający, czy działa klimatyzacja i czy bieżnik opon ma głębokość co najmniej 1,5 mm.

Miejmy świadomość tego, że urządzenia elektroniczne też mogą czasem wywieść nas na manowce. Zamiast ślepo ufać GPS-owi dobrze jest mieć ze sobą w trakcie każdej podróży tradycyjną papierową mapę lub dodatkowe elektroniczne urządzenie. Warto także przed wyjazdem zgromadzić informacje na temat przewidywanych warunków pogodowych na trasie przejazdu, możliwych utrudnień na drodze, objazdów, korków itp.

 

bezpieczny samochod na wakacjach

 

Samochód poza domem

Każdy z nas dobiera środek transportu do swoich własnych preferencji i możliwości. Czasem najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wykorzystanie własnego samochodu jako środka komunikacji tylko na pewnym odcinku trasy docelowej. W takim wypadku oczywiście również musimy zatroszczyć się o bezpieczeństwo pozostawionego bez nadzoru pojazdu. Jeśli przykładowo naszym głównym środkiem transportu jest samolot, a wylot następuje z lotniska znajdującego się w dużej odległości od miejsca naszego zamieszkania wtedy musimy rozważyć gdzie pozostawimy nasz samochód na okres naszej nieobecności.

Najbezpieczniejszym wyjściem będzie parking strzeżony w miejscowości, z której będziemy kontynuować naszą podróż. Jeśli mamy zamiar na takim parkingu pozostawiać samochód na co najmniej tydzień lub dłużej to warto wcześniej zorientować się w oferowanych cenach takich parkingów, bo może się okazać, że którychś z nich oferuje niższe ceny. Ponadto pamiętajmy o uruchomieniu alarmu samochodowego i sprawdzeniu czy wszystkie urządzenia w samochodzie są odłączone od zasilania.

Popularnym i sprawdzonym sposobem zabezpieczenia pojazdu przed włamaniem jest montaż satelitarnego systemu ochrony pojazdów. Z jego pomocą, przez cały okres naszego wakacyjnego pobytu będziemy w stanie ustalić, gdzie aktualnie znajduje się nasz pojazd. Wszelkie próby wtargnięcia do jego środka, uruchomienia czy nawet wciągnięcia na lawetę są rejestrowane. W razie ich pojawienia się możemy być pewni, że firma, która zajmuje się obsługą systemu GPS skontaktuje się z nami, by ustalić czy z samochodem nie dzieje się coś niepożądanego. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że ubezpieczenie Auto Casco będziemy mogli wykupić w znacznie bardziej atrakcyjnych cenach dzięki przyznanym zniżkom. Takie ubezpieczenie sprawi, że będziemy odpowiednio zabezpieczeni przed uszkodzeniem, zniszczeniem czy utratą pojazdu lub części jego wyposażenia.

 

Samochód na parkingu hotelowym

Jeśli nasz samochód jest jedynym środkiem, którym podróżujemy docelowo do miejsca pobytu to przed dokonaniem rezerwacji warto wcześniej dowiedzieć się czy dane miejsce noclegowe, bez względu na to czy jest to hotel, pensjonat, ośrodek czy prywatna kwatera ma wydzielone miejsce, w którym swoje samochody mogą pozostawić przybyli goście. Warto również zorientować się czy taki parking jest płatny czy też nie, bo okazuje się, że bywa z tym różnie. Tak czy inaczej pozostawiając samochód na takim parkingu nie możemy być do końca pewni, że nasz samochód będzie bezpieczny. W mocy pozostają wszelkie sposoby zabezpieczania samochodu przed kradzieżą, o których pisaliśmy wyżej.

Planując wyjazd wakacyjny, bez względu na to czy będziemy podróżować swoim środkiem transportu na całej trasie, tylko na jednym z jej odcinków czy zdecydujemy się na pozostawienie samochodu w garażu pamiętajmy o bezpieczeństwie. Okres wakacyjny jest bowiem czasem wzmożonej aktywności złodziei. Zabezpieczając nasz samochód przed kradzieżą działajmy zgodnie z zasadą: im więcej zabezpieczeń – tym lepiej. Łączmy zabezpieczenia mechaniczne z elektronicznymi, w tym zainwestujmy w monitoring samochodowy, gdyż wtedy jest większa szansa na to, że złodziei po prostu porzuci swój zamiar. Pamiętajmy również o tym by samemu nie prowokować pozostawionymi na siedzeniach samochodu urządzeniami, które mogą się okazać powodem włamania do pojazdu.

 

Wszystkich zainteresowanych profesjonalnym monitoringiem pojazdów zapraszamy na stronę: www.k2gps.pl

 

Źródło: k2gps.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: