Site icon Moto Pod Prąd

Jak wypowiedzieć umowę OC?

wypowiedzenie oc

wypowiedzenie oc

Chociaż zwykle wypowiedzenie umowy OC nie jest możliwe, istnieją odstępstwa od tej zasady. Wszystkie kwestie w tym zakresie reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Wypowiedzenie OC wymaga dopełnienia kilku formalności. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by w odpowiednim terminie złożyć stosowne oświadczenie.

Kto może złożyć wypowiedzenie OC?

Zgodnie z obowiązującym prawem, wypowiedzenie OC można złożyć tylko w trzech głównych przypadkach:

  1. 1. Jeśli nabywca używanego pojazdu chce zrezygnować z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela – umowę OC można wypowiedzieć w dowolnym momencie (przed nowelizacją ustawy miał na to tylko 30 dni).
  2. Jeśli doszło do zdublowania polisy – dotyczy to sytuacji, w których automatycznie została przedłużona dotychczasowa polisa, a kierowca wykupił ubezpieczenie w innej firmie. I w tym przypadku wypowiedzenie OC może nastąpić w dowolnym momencie.
  3. Jeżeli umowa OC została zawarta na odległość – właściciel pojazdu ma prawo do wypowiedzenia umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie.

Formalności krok po kroku

Jeżeli masz pewność, że wypowiedzenie umowy OC jest w twoim przypadku możliwe, czas dopełnić wszelkich formalności.

W pierwszej kolejności należy stworzyć pisemne oświadczenie. Umowy nie można bowiem wypowiedzieć telefonicznie czy mailowo. Koniecznością jest dostarczenie dokumentu w formie papierowej. Warto pamiętać, by w oświadczeniu znalazły się takie informacje jak: dane właściciela pojazdu, dane ubezpieczonego samochodu, numer polisy, data podpisania umowy. W oświadczeniu można powołać się również na art. 28 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późniejszymi zmianami).

Kolejnym krokiem jest dostarczenie pisma do firmy ubezpieczeniowej. Można dokonać tego osobiście lub wysłać za pośrednictwem operatora pocztowego. Należy przy tym pamiętać, że tylko w przypadku Poczty Polskiej liczy się data stempla pocztowego. W pozostałych przypadkach za ważną uznaje się datę dostarczenia przesyłki do siedziby firmy ubezpieczeniowej.

Składasz wypowiedzenie? Pamiętaj o nowej polisie

Jeśli składasz wypowiedzenie OC, pamiętaj o zachowaniu ciągłości ubezpieczenia. Nie może być tak, że kolejną polisę wykupisz dopiero po kilku dniach. Dlaczego ma to tak ogromne znaczenie?

Sprawa jest prosta – za brak ciągłości ubezpieczeniowej grożą pewne konsekwencje. Są to kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość zależy od tego, jak długa była przerwa w opłacaniu składki oraz od rodzaju pojazdu. Przerwa powyżej 14 dni może skutkować karą przekraczającą nawet 5000 złotych. Z tego też powodu należy pamiętać o tym, by – składając wypowiedzenie OC – wykupić nową polisę u innego ubezpieczyciela.

art. sponsorowany

Exit mobile version