Jak wypowiedzieć OC?

Kupno samochodu to jedna z ciekawszych chwil pasjonatów motoryzacji. Po znalezieniu odpowiedniego auta, często w gratisie otrzymujemy stare ubezpieczenie. Co jeśli jednak nam nie odpowiada?

 

Na szczęście nie jesteśmy skazani jedynie na bierną cierpliwość i na aktualnego ubezpieczyciela. . Przecież inne towarzystwa mogą mieć lepszą i tańszą ofertę! Prosto można  je znaleźć w internecie. Aktualnie w łatwy sposób oraz w krótkim czasie można taki stan rzeczy zmienić. Tylko jak? O tym poniżej.

 

Jak?

Najprościej wypowiedzenie umowy OC przesłać na piśmie na dzień przed końcem umowy. Omawiane pismo można też dostarczyć osobiście do siedziby ubezpieczyciela. Gdy tego nie zrobimy nasza polisa automatycznie się przedłuży o kolejny rok.

Nawet gdy tak się już stanie, nadal możliwe jest przeniesienie umowy. Najpierw jednak trzeba wykupić ubezpieczenie w innej firmie i wówczas donieść druk wypowiedzenia do starego ubezpieczyciela. Taki stan rzeczy pojawia się właśnie przy kupnie używanego auta. Należy jednak pamiętać, że w tym wypadku aktualne ubezpieczenie (starego właściciela) samoistnie się nie przedłuży.

Jeśli jednak stoisz po drugiej stronie barykady i sprzedajesz auto, to według przepisów przy wyrejestrowaniu auta  – masz 14 dni na odstąpienie od aktualnego ubezpieczenia sprzedanego auta. Po tym czasie nie masz co liczyć na zwrot składki.

 

Kiedy?

Tak jak już wspomniałem czasu na odstąpienie umowy mamy do ostatniego dnia jej trwania. Wysyłając pismo Pocztą Polską liczy się data stempla pocztowego. Nie dotyczy to jednak kurierów i pośredników prywatnych – wówczas pismo musi dojść do ubezpieczyciela na dzień przed końcem umowy.

Ważnym aspektem kupna/sprzedaży auta jest fakt, że teoretycznie rzecz ujmując, ubezpieczenie OC jest nieważne również wówczas, gdy właściciel pojazdu go wyrejestruje lub zarejestruje auto poza Polską. Tak więc nawet gdy zostaniemy z „ważnym świstkiem” ubezpieczenia starego właściciela w dowodzie rejestracyjnym, warto sprawdzić, czy na pewno ubezpieczyciel jest tego samego zdania.

 

Konrad Stopa

Artykuł przygotowany z właścicielem serwisu mfind.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: