Site icon Motopodprad.pl

Jak wydłużyć żywotność baterii w samochodach elektrycznych?

baterie

baterie

Pod koniec lipca 2022 r. w Polsce zarejestrowanych było już 52,8 tysiąca samochodów elektrycznych. Poza względami ekologicznymi ich główną zaletą są niskie koszty eksploatacji. Chcesz je dodatkowo obniżyć? Naucz się dbać o ogniwa litowo-jonowe montowane w pojazdach.

Od czego zależy żywotność akumulatora w samochodach elektrycznych?

Standardowym napędem wykorzystywanym dziś w pojazdach elektrycznych są ogniwa litowo-jonowe. Cechują się one wysoką gęstością energii, zdolnością do szybkiego ładowania oraz długą żywotnością. Dobrze oceniane akumulatory w technologii li-ion znajdziesz w sklepie Wamtechnik – zapoznaj się ofertą już dziś: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-litowe/akumulatory-litowo-jonowe-li-ion/akumulatory-liltowo-jonowe-li-ion-panasonic/.

Producenci samochodów elektrycznych po latach doświadczeń przekonują, że wbrew początkowym obawom ogniwa litowo-jonowe zaskakują długą żywotnością. Poszczególne marki obiecują od 8 do nawet 60 lat jazdy na jednej baterii (od 160 do 800 tys. km). Prawdą jest jednak fakt, że warunki pracy i przechowywania, a przede wszystkim sposób oraz częstotliwość ładowania akumulatora mają decydujący wpływ na jego trwałość.

Jak przedłużyć żywotność baterii w aucie elektrycznym?

Największym wrogiem ogniw litowo-jonowych są ekstremalne temperatury. Przegrzewanie oraz ekspozycja na mróz w czasie postoju są więc wysoce niewskazane.

Teoretycznie samochód powinno się zawsze parkować w garażu, gdzie temperatura wynosi od 0 do 20 °C. Latem, w przypadku postoju w mieście, warto wybierać miejsca zacienione.

Jak ładować ogniwa litowo-jonowe w autach elektrycznych?

Każdy cykl rozładowania i ładowania to oczywiście obciążenie, które skraca żywotność baterii. Ważne jest jednak kiedy oraz jak ładujesz!

Producenci aut elektrycznych zalecają, aby w czasie postoju bateria była naładowana do poziomu 20–80%. Niewskazane jest więc przede wszystkim długie parkowanie z rozładowanym akumulatorem. Jeśli dojedziesz do domu na niskim poziomie, od razu podłącz auto do ładowarki!

Z drugiej strony nie powinno się ładować akumulatora na 100%. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy udajesz się w długą podróż, a możliwości doładowania są ograniczone. Warto pamiętać, że podczas jazdy energia pozyskiwana jest w ramach rekuperacji i dobrze mieć na nią miejsce. Co więcej, postój przy poziomie ładowania przewyższającym 80% wydatnie zmniejsza żywotność ogniw litowo-jonowych.

Gdzie ładować baterie do samochodu?

Niebagatelną kwestią jest również moc ładowania akumulatora. Jeśli zależy Ci, aby wytrzymał jak najdłużej, korzystaj z gniazd z prądem zmiennym o niskiej mocy. Nie tylko pozwalają one obniżyć koszty eksploatacyjne, lecz także pozytywnie wpływają na żywotność baterii.

Niestety, dostępne przy drogach stacje ładowania o wysokiej mocy (ponad 22 kW) generują prąd stały, który obniża trwałość akumulatora. Korzystanie z nich powinno ograniczać się więc do niezbędnych przypadków – na co dzień auto lepiej nabijać w domowym garażu!

Wamtechnik jest europejskim liderem w zakresie produkcji i sprzedaży baterii oraz akumulatorów. Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej o ogniwach litowo-jonowych: https://wamtechnik.pl/.

Źródło: Wamtechnik.pl / art. sponsorowany

Exit mobile version