Jak wybrać pierwszy motocykl?

Wiele osób, które rozpoczyna przygodę z motocyklami, nie umie odpowiedzieć na pytanie, jaki motocykl wybrać na początek? Jaki powinien być jego typ, jaką powinien mieć pojemność, na co zwracać uwagę podczas zakupu? Oto poradnik, który pomoże Wam sprostać temu niewątpliwie trudnemu zadaniu.

Wybór pierwszego motocykla powinien być połączeniem rozsądku, ale i głosu sera. Z jednej strony, motocykl to nasze marzenie, nie może być więc decyzją jedynie pragmatyczną, warto jednak pamiętać, że ma on nas tak naprawdę wprowadzić w świat motocykli, nauczyć nimi jeździć, a dodatkowo nie zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Zdrowy rozsądek w tej decyzji będzie więc również konieczny.

Motocykl dla siebie czy dla otoczenia?

Trzeba zwracać uwagę, że pierwszy motocykl będzie dla nas prawdziwym poligonem testowym. To na nim będziemy uczyli się masy motocykla, balansowania nim, hamowania czy sprawnego pokonywania zakrętów. Z tego powodu, warto wybierać motor odpowiedzialnie. Jest to jednak duży problem dla wielu osób, zwłaszcza młodych, zapatrzonych w otoczenie, gdzie wielu posiada maszyny o dużej mocy. Pamiętać należy, że 600 cm3 to nie jest dobrym pomysł na pierwszy motocykl. To, że nikt z otoczenia nie skończył nim w rowie lub w innym wypadku, nie znaczy, że i nam się to nie przydarzy. Dodatkowo, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, nasze 600 cm3 też w końcu do nas trafi!

Pierwszy motocykle – niewielka waga

Pierwszy motocykl, który kupimy, powinien być lekki. Wynika to z tego, że jego waga nie będzie nam przeszkadzać podczas praktycznej nauki jazdy. Jeżeli zdarzy nam się nim balansować, będzie to dla nas prostsze, gdy motocykl będzie lekki. Podobnie wtedy, gdy będziemy się na nim podpierać. Tak samo jest z hamowaniem na łuku, i tutaj będzie to łatwiejsze, gdy masa pojazdu nie będzie zbyt duża.

Jeżeli więc zastanawiamy się nad wyborem kilku konkretnych modeli, jednym z paramentów, na które trzeba zwracać uwagę, jest właśnie waga każdego z nich.

Pierwszy motocykl – pojazd typu naked

To właśnie na motocykl naked powinniśmy się zdecydować na początku. Będzie on najbardziej odpowiedni do nauki jazdy, ponieważ schematy, które będziemy tam poznawać, będą najbardziej uniwersalne. Będzie można przełożyć je na motocykle typu chopper czy cross, ale trudniej będzie to zrobić, gdy zaczynać będziemy na tych dwóch ostatnich. Jeżeli zdarzy nam się motocykl położyć, będą to również mniejsze szkody, niż w przypadku sportowych owiewek.

Czy pierwszy motocykl powinien być drogi?

Zdecydowanie nie. Wynika to m.in. z tego powodu, że łatwiej będzie nam nauczyć się jeździć na czymś, co może w jakiś sposób zostać uszkodzone i nie będzie to dla nas tragedią. Piękny, nowy i drogi motocykl – trudno tutaj o naukę, gdy z tyłu głowy mamy ciągle to, by maszynie nic się nie stało.

Dodatkowo, decydując się na motocykl o mniejszej pojemności, znów będzie to tańsza inwestycja. Pamiętajmy również, że nie będzie to motocykl na całe nasze życie, więc jeżeli podobają nam się pojazdy droższe – po prostu wszystko w swoim czasie.

Pierwszy motor – marka Benelli

Jeżeli poszukujesz swojego pierwszego motocykla, który będzie nowy, nie będzie drogi, a do tego będzie posiadał silnik o pojemności 125 cm3, wartą rozważenia opcją jest marka Benelli. Oferuje ona m.in. model Benelli Tornado Naked T 2021 Euro5 oraz Benelli BN 125 2021 Euro5. Ich cena będzie wynosić około 10 tys. złotych, nie jest więc wygórowana, jak na motocykle nowe. Oba te modele idealnie sprawdzą się w przypadku osób, które poszukują swojego pierwszego motocykla.

Chcąc zdecydować się na jeden z powyższych modeli, lub innych motocykli marki Benelli, warto sprawdzić ofertę krakowskiego salonu MotoMio – obecnie, kupując tam motocykl tej marki, można otrzymać bon o wartości do 1000 zł. Więcej na jego temat można dowiedzieć się na stronie internetowej www.motomio.pl.

Źródło: Motomio.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy