Jak wybrać pastę polerską dopasowaną do karoserii samochodu?

Samochód jest jedną z największych inwestycji w życiu – nic więc dziwnego, że większość kierowców dba o jego stan w miarę możliwości. Czynnik estetyczny jest nie mniej ważny, co stanowiło wyzwanie dla tych właścicieli pojazdów, którzy patrząc na już nie pierwszej świeżości karoserię swojego samochodu, zastanawiali się, czy jest na rynku produkt, który przywróci jej blask.

Z pomocą przyszła chemia: pasty i mleczka polerskie do zastosowań profesjonalnych i hobbystycznych okazują się odpowiedzią na te potrzeby. Przed zakupem warto je jednak poznać nieco bliżej, aby wykorzystać ich potencjał jak najlepiej – z korzyścią dla swojego samochodu.

  1. Jakie rodzaje past polerskich są dostępne na rynku?
  2. Jaki wpływ na wybór pasty polerskiej ma jej ścierniwo?
  3. Co wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze pasty polerskiej?

Pasta polerska zastosowana prawidłowo może przynieść fenomenalne efekty, ale trzeba ją uważnie dobrać i odpowiednio użyć. Czytaj dalej, aby znać podstawy do podjęcia właściwej decyzji.

Jakie rodzaje past polerskich są dostępne na rynku?

Jeśli chodzi o rodzaje past polerskich – jest ich bardzo wiele. Skupimy się w tym miejscu na kilku najważniejszych, co do których warto zawęzić swój wybór.

Nie mając pewności, co do tego, którą z past wybrać – najlepiej sięgnąć po uniwersalną. To bardzo dobry wybór, gdy rysy, jakich chcemy się pozbyć z karoserii są średniej wielkości. Dodatkową zaletą zastosowania tego rodzaju past jest to, że potrafi nadać lakierowi piękny połysk równocześnie tworząc doskonałe podłoże przygotowujące karoserię do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Inne popularne typy past to wykończeniowe oraz agresywne. Pierwsze, jak można się domyślać, są niejako „kropką nad i” całego procesu. Nakłada się je zwykle po wcześniejszym zastosowaniu innych produktów polerskich, uzyskując pożądany połysk, pozbywając się defektów. Natomiast jeśli chodzi o typ wykończeniowy – tutaj już wchodzi w grę chęć pozbycia się nawet największych rys, gdyż te pasty pozwalają na ich precyzyjne wyeliminowanie, gdyż wyróżniają się naprawdę wysokim współczynnikiem ścieralności. Lepiej ich unikać na początku swojej przygody z pastami polerskimi. Interesujący wybór różnych rodzajów past polerskich można znaleźć w ofercie https://chemiczna-hurtownia.pl – warto się z nią zapoznać jako praktyczne uzupełnienie właśnie poznanej teorii.

Jaki wpływ na wybór pasty polerskiej ma jej ścierniwo?

Wielkość i twardość ziarna polerskiego to jeden z najważniejszych, obok rodzaju czynnik – na jaki należy zwrócić uwagę wybierając pastę. Wyróżniamy ścierniwa drobne, umiarkowane i grube, ale można również dostać te z ziarnami o zmiennej wielkości – w zależności od potrzeb.

Ścierniwo grube znajdziemy w pastach agresywnych. Pozwala na likwidowanie nawet najtrudniejszych defektów lakieru. Trzeba jednak podkreślić, iż moc nie idzie tutaj w parze z jakością. Karoseria potraktowana pastą z grubym ścierniwem choć idealnie pozbawiona efektów będzie matowa i pokryta kolistymi ryskami. Zatem trzeba się w tym wypadku przygotować na więcej pracy – bowiem pojawia się konieczność zastosowania kolejnego środka polerskiego. Jeśli chodzi o ścierniwo umiarkowanej wielkości, jak można się domyślić jest dedykowane średniej wielkości rysom. Zwykle znajdziemy je w pastach uniwersalnych. Czasem sięga się właśnie po tę pastę po zakończeniu traktowania karoserii pastą z grubym ścierniwem, czyli tzw. agresywną. Pasty polerskie wykończeniowe/finishowe z drobnym ścierniwem to natomiast dobry wybór dla właścicieli tych pojazdów, którym głównie zależy na usunięciu hologramów i zarysowań, przy równoczesnym pozyskaniu pełnego połysku.

Warto jeszcze wskazać na ziarno polerskie o zmiennej wielkości, które zdaje się być jedną z najnowocześniejszych opcji w tym zestawieniu. Mowa tutaj o innowacyjnej technologii, dzięki którym dobre właściwości wykańczające i ścierne są możliwe do uzyskania za jednym zamachem. Oczywiście wszechstronność zastosowania, jaką zapewnia taka pasta, wiąże się zwykle z jej wyższą ceną – trzeba więc samemu ocenić, czy szuka się właśnie takiego rodzaju rozwiązania.

Co wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze pasty polerskiej?

Jest kilka podstawowych elementów, które muszą być uwzględnione przez każdą osobę patrzącą na pasty i mleczka polerskie do zastosowań profesjonalnych i hobbystycznych. Przede wszystkim chodzi o to, jakie wykończenie chce się uzyskać. Efekt wyglądu karoserii, jaki się nam docelowo marzy jest jednym z głównych wyznaczników tego, na którą z powyższych past się należy zdecydować. Równocześnie jednak trzeba uwzględnić stan powłoki, z którą będzie się pracować. W grę wchodzą także defekty lakieru – ich wielkość będzie przekładać się na rodzaj pasty dedykowanej do zastosowania w danym przypadku.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej zdobyte wiadomości oraz informacje na temat karoserii, nie można też zapomnieć o tym, ile czasu ma się na wykonanie zadania. Szczerze też należy sobie odpowiedzieć na pytanie o to, jak wielką wprawę w takich zadaniach posiadamy. W przypadku braku doświadczenie zalecane jest korzystanie z mniej agresywnych past, które przyniosą spodziewane efekty bez wyrządzania szkód względem karoserii wyłącznie w bardziej wprawionych rękach.

Źródło: Chemiczna-hurtownia.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy