Jak wybrać dobre zamienniki?

Koszt części zamiennych do samochodów są drogie. Nawet w popularnych autach i dosyć wiekowych wydanie tysiąca złotych to nie jest rzadkość. Dlatego warto zorientować się, jakie zamienniki kupować, by nie ponosić dodatkowych kosztów.

Człowiek, kupując części zamienne szuka oszczędności, i to nic dziwnego, bo wydanie kwoty przekraczającej tysiąc złotych na same części może znacząco odbić się na domowym budżecie. A z kolei bez samochodu trudno funkcjonować, zwłaszcza, gdy w domu są małe dzieci, do pracy trzeba dojechać albo auto nierozerwalnie wiąże się z wykonywaną pracą. Oryginalne części zawsze kosztują krocie, a decydując się na zamienniki,trzeba dokładnie przemyśleć, co i jak kupić, aby nie ponosić kosztów dodatkowych napraw.  

Decyduj się na części produkcji znanych producentów

Wybierając zamienne części oryginalne, wybieraj znanych producentów, a nie tych no name. Wielu producentów dostarcza podzespoły i części do montażu samochodów, ale też produkuje części pod inną nazwą, nie płacisz wówczas za markę, tylko za jakość. Nie wszystkie elementy możesz naprawiać częściami gorszej jakości. Jeśli przyoszczędzisz na wymianie rozrządu, to nieprawidłowości i zła jakość może zniszczyć cały silnik. Nie należy też oszczędzać na sprzęgle, którego naprawa wiąże się z demontażem skrzyni biegów, dlatego należy naprawę wykonać raz a dobrze. Również wymiana pierścieni tłokowych i panewek, która wymaga demontażu całego silnika to droga naprawa, więc nie należy tutaj oszczędzać na częściach, tak, aby nie demontować silnika Awaria łożyska kół może unieruchomić samochód, a koszt ich wymiany może być porównywalny z ceną łożyska.

czesci samochodowe Jak wybrać dobre zamienniki?

Marki budżetowe w dużych sieciach handlowych

W dużych sieciach handlowych zostały stworzone tak zwane marki budżetowe. Liczy się tu zarówno cena jak i jakość, ponieważ zła jakość byłaby w dostawców ilością reklamacji czy zwrotów. Po konsultacji z zaufanym mechanikiem można spokojnie sięgnąć po zmienniki z linii budżetowych dużych sieci hurtowni części motoryzacyjnych.  Należy jednak unikać podróbek, które nie są tym samym, co zamienniki. Podróbki to części udające oryginalne części, mają fałszywy znak towarowy, na szczęście trafiają się coraz rzadziej, aczkolwiek należy być uczulonym na możliwość ich zastosowania w samochodzie. Na szczęście podróbki nie są sprzedawane w dużych, sieciowych hurtowniach, spotyka je się w handlu detalicznym lub internecie. Należy tu uważać głównie na podróbki olejów silnikowych czy żarówek ksenonowych.

Zastosowanie tańszych zamienników może być zbawienne dla budżetu domowego. Należy tu pamiętać, że na rynku od lat znajdują się firmy, znanych jako producenci zamienników, dla których ważna jest jakość części wprowadzanych do sprzedaży. Zdecydowanie należy unikać produktów niepewnego pochodzenia i zupełnie nieznanych firm, zwłaszcza, że naprawy takimi częściami mogą  być w konsekwencji droższe i naprawa częściami oryginalnymi.

%name Jak wybrać dobre zamienniki?Autor artykułu:
Artykuł przygotował autoserwis Autokorbas z Wysogotowa koło Poznania – autokorbas.pl

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: