Posiadanie samochodu to duże ułatwienie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, jednak jego zakup może niekiedy być dość obciążający. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, która forma finansowania zakupu auta jest najkorzystniejsza.
Poruszając się autem możemy zaoszczędzić sporo czasu oraz sprawniej wykonywać obowiązki służbowe. Samochód przydatny jest zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy często zmuszeni są załatwiać wiele spraw na mieście. Zakup nowego pojazdu wiąże się z jednorazowym wysokim kosztem, który może okazać się problematyczny, jednak zawsze można wziąć na niego kredyt, zdecydować się na wynajem długoterminowy bądź zdecydować się na leasing samochodu. Poznaj poszczególne cechy różnych form finansowania zakupu samochodu oraz dowiedz się, która z nich jest najkorzystniejsza.
Leasing samochodu
W przypadku leasingu, właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, której auto użytkujemy według zasad określonych w umowie. W momencie upłynięcia okresu umowy, możemy oddać auto w rozliczeniu bądź wykupić je na własność. Z leasingu mogą co prawda korzystać osoby prywatne, jednak forma ta jest skierowana głównie do przedsiębiorców posiadających zarejestrowaną działalność gospodarczą. W ofercie firm leasingowych znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju samochodów, zarówno nowych, jak i używanych.
Na wstępie każdy klient firmy leasingowej zobowiązany jest uiścić opłatę wstępną, która wynosi średnio 1 – 45% wartości danego pojazdu. Raty spłaca się raz w miesiącu, a okres trwania umowy nie może trwać krócej niż 1 rok. Maksymalny okres jej trwania może natomiast wynieść nawet 7 lat.
Kredyt lub pożyczka
Chociaż ich warunki wyglądają w ten sam sposób, kredyt jest produktem skierowanym do osób prywatnych, to z pożyczki mogą skorzystać również właściciele firm. Decydując się na sfinansowanie kupna samochodu z wykorzystaniem tej formy, to pożyczkobiorca jest właścicielem samochodu. Pożyczkodawca może być jedynie jego współwłaścicielem, co wiąże się z brakiem możliwości wykupu pojazdu. Jest to korzystna opcja dla właścicieli firm w przypadku chęci sfinansowania auta, które ma więcej niż 10 lat bądź w przypadku, gdy przedsiębiorca nie ma możliwości, by wystawić fakturę.
W przypadku tej formy możemy spodziewać się największego wyboru pojazdów, na które może zostać wystawiona umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT 23% lub VAT marża. Samochód może mieć więcej niż 10 lat – w chwili zakończenia umowy, wiek ten może wynieść nawet 17 lat.
Wynajem długoterminowy
Wynajem długoterminowy jest podobny do leasingu – w tym przypadku również nie jesteśmy właścicielem pojazdu oraz mamy możliwość wykupienia go na własność po wygaśnięciu umowy, chociaż w przypadku wynajmu długoterminowego nie jest to opłacalne. Ta forma posiada jednak zapis o limicie kilometrów, które klient może przebyć danym autem w ciągu roku. Jest to produkt przeznaczony głównie dla firm, w zależności od rodzaju umowy zapewniający ubezpieczenie OC i AC, serwisowanie pojazdu oraz pokrywający koszt opon i ich wymiany.
Okres umowy określa ilość rat, która została w niej zawarta, przy czym nie może trwać ona krócej niż 30 miesięcy oraz nie dłużej niż 60 miesięcy. Nieprzekraczalny limit kilometrów ma jednak wpływ na wysokość raty. Należy pamiętać, by go nie zaniżać, gdyż po jego przekroczeniu zostanie naliczona dodatkowa opłata, określona dokładnie w tabeli opłat.
Która forma finansowania jest zatem najkorzystniejsza? Można śmiało powiedzieć, że najlepsze warunki uzyskamy decydując się na leasing samochodu. To wygodna dla klientów forma, która pozwala wiele zaoszczędzić oraz umożliwia wykupienie auta po okazyjnej cenie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć oferty firm leasingowych, takich jak https://vleasing.pl by poznać dokładne warunki umowy oraz zobaczyć jakie pojazdy mamy do wyboru.
Źródło: Vleasing.pl / art. sponsorowany