Wielu kierowców jest zdziwionych, że nagle na środku drogi, coś dzieje się z ich samochodem i muszą się zatrzymać, aby zobaczyć, co się stało, a potem podjąć decyzję, co robić dalej.
Jeszcze poprzedniego dnia wszystko było dobrze, nic nie stukało, nie pukało, a opony były w dobrym stanie. Dopiero nieprzyjemne zdarzenie powoduje, że kierowca sprawdza pojazd i zastanawia się, jak mógł nie zauważyć usterki, czy zużycia jakiejś części. Obecnie produkowane samochody są bardzo skomplikowane i poważniejszych usterek nie da się naprawić na poboczu lub we własnym garażu za pomocą podstawowego kompletu kluczy.
Części samochodowe do wymiany
Samochód jak każda maszyna może zepsuć się w momencie, kiedy właściciel nie spodziewa się tego zupełnie i nie jest przygotowany na nieprzyjemną niespodziankę. Wielu kierowców przekonało się, że przejście przeglądu i ważny dowód rejestracyjny nie chroni przed niespodziewanymi awariami i koniecznością wymiany jakiejś części samochodowej. Im więcej kilometrów przejechanych, tym większe ryzyko uszkodzenia naszego auta.
Drgania w czasie jazdy
Jeżeli w trakcie jazdy, kierowca i pasażerowie wyczują drgania od razu zastanawiają się, co jest ich przyczyną. Jaką część samochodową będzie trzeba wymienić i ile to będzie kosztowało. Drgania odczuwalne w kabinie mogą mieć przyczyny prozaiczne łatwe do usunięcia, jak i bardzo skomplikowane, których naprawa to znaczne koszty. Przyczyną niezbyt skomplikowanych drgań może być niewłaściwe wyważenie kół lub przyklejenie się większej masy brudu np. błota, miękkiego asfaltu do koła.
Poważniejszy problem mają osoby, w których aucie została uszkodzona opona lub felga, zwykle oznacza to wymianę tej części samochodowej. Największy kłopot mają kierowcy, jeżeli przyczyną drgań jest źle pracujący przegub napędowy w autach z napędem na przednią oś. Nawet wygięcie o wartości części milimetra może powodować wibracje. Tak maleńkiego odchylenia nie da się zauważyć. Jest to trudny problem do zdiagnozowania nawet w profesjonalnej stacji serwisowej.
Dym z rury wydechowej
Teoretycznie to nic nadzwyczajnego, z jednym wyjątkiem – kolor dymu. Niepokoić powinien dym w kolorze białym, niebieskim lub czarnym. Jeżeli kierowca ma do czynienia z czymś takim, to powinien przygotować się na duże koszty naprawy. Oznacza to uszkodzenie jednej z następujących części samochodowych: układu recyrkulacji spalin, silnika lub układu wtryskowego. Nie obejdzie się bez wizyty w specjalistycznym warsztacie.
Problemy z rozruchem silnika
Właściciel chce ruszyć z parkingu, a silnik odmawia posłuszeństwa. Sytuacja robi się bardzo nerwowa, a pośpiech i emocje nie ułatwiają zdiagnozowania przyczyny i rozwiązania problemu. Za problem z rozruchem silnika mogą odpowiadać dwa układy: paliwowy lub zapłonowy. W takiej sytuacji powinno się nasłuchiwać, czy podczas przekręcania kluczyka na pozycję zapłonu, z okolic zbiornika paliwa dochodzi dźwięk przypominający ciche buczenie. Jeśli tak,to nie jest tak źle, ponieważ pompa podaje paliwo. Jeśli nie, to nerwy kierowcy z pewnością będą większe, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że może być ona uszkodzona. W warunkach garażowych dość trudne jest sprawdzenie bezpiecznika odpowiedzialnego za działanie pompy. Jeżeli bezpiecznik jest w porządku, to uszkodzoną częścią samochodową może być przekaźnik pompy. O szczęściu może mówić kierowca, u którego kłopoty z rozruchem silnika są spowodowane zapowietrzonym układem paliwa, rozładowanym akumulatorem, brakiem paliwa, awarią immobilizera lub układu alarmowego.
O krok od tragedii
Blokowanie lub grzanie się hamulców uszkodzonymi/zużytymi zaciskami hamulcowymi, a konkretniej z zatartym tłoczkiem w zacisku. Jeżdżąc samochodem na krótkich dystansach w mieście bez wyścigowych popisów, problem może być nawet niezauważalny. Na trasie, gdzie rozwijane prędkości przekraczają 100 km/h, usterka może doprowadzić do śmiertelnego wypadku. Uszkodzone, przegrzane lub niesprawne hamulce to niestety wciąż jedna z najczęstszych przyczyn bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przed wyruszeniem w długą trasę, lepiej sprawdzić hamulce, aby mieć pewność, że te hamulce działają bez zarzutu i zapewniają bezpieczeństwo w trakcie jazdy.
Ściąganie auta na bok
Dla wielu kierowców to pierwszy bardzo wyraźny sygnał, że jakaś część samochodowa nie działa, tak jak powinna. Przyczynami mogą być: wada w układzie zawieszenia, uszkodzone opony, problem ze zbieżnością zawieszenia, luzy na skutek zużycia tulejek metalowo-gumowych lub przy wybitych sworzniach wahacza. Ściąganie auta na bok najczęściej występuje w czasie hamowania lub przyspieszania.
Ostrzeżenie spod maski
Jakiekolwiek odgłosy spod maski oznaczają koniec jazdy, ponieważ uszkodzoną częścią samochodową może być silnik. Przy odrobinie szczęścia może być tylko zużyty pasek klinowy. Kierowca powinien być zawsze czujny. Nie tylko obserwować drogę, ale także wsłuchiwać się odgłosy wydawane przez samochód. Są to cenne wskazówki odnośnie stanu technicznego pojazdu. Kierowca od razu powinien reagować na wszystkie nieprawidłowości.
Gdzie kupić części samochodowe?
Sprawdzone części samochodowe możemy kupić on-line. Sklepy internetowe oferujące części do samochodów japońskich dostarczą nam potrzebną część bardzo szybko dzięki wysyłce przez firmę kurierską i co najważniejsze, nie musimy ruszać się z domu. Ceny w sklepach internetowych są zazwyczaj o kilkanaście procent niższe niż w sklepach stacjonarnych z auto częściami.
Źródło: Top Serwis / art. sponsorowany