Jak przygotować samochód do sezonu letniego?

Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak wiosny, wielu kierowców postanawia lepiej zadbać o swoje auto przed sezonem wiosenno-letnim. Jest to jak najbardziej wskazane, gdyż to właśnie w okresie zimowym auto eksploatuje się najbardziej. Okres letni to także sezon na liczne dalekie podróże. Każdy kierowca lubi mieć pewność, że auto nie spowoduje niespodzianek w długich trasach. O co zatem warto zadbać po zimie?

 

Stan ogumienia

Oczywiście jedną z pierwszych czynności, których dokonujemy po sezonie zimowym jest wymiana opon na letnie. Co raz mniej osób zmienia opony samemu. Na ogół korzystamy z usług warsztatów mechanicznych specjalizujących się w wymianie i naprawie ogumienia. Pracownik zakładu wulkanizacyjnego zapewne zwróci nam przy tej okazji uwagę na przykład na potrzebę wymiany zaworów. Warto to zrobić, bo stary zawór to potencjalnie najbardziej narażone na uszkodzenie mechaniczne miejsce w oponie. Fachowiec z wulkanizacji standardowo wykonuje także wyważenie każdego koła. Przy okazji jest to także dobry moment na zorientowanie się, czy nie należy dokonać przed przyszłym sezonem zimowym wymiany opon zimowych na nowe.

 

Jakość karoserii

Jednym z najgorszych wrogów naszego auta zimą jest wszechobecna na drogach sól. Cechą charakterystyczną soli jest pochłanianie wilgoci z otoczenia. Auto pokryte warstwą soli będzie więc szybciej korodować. To oczywiste, że w miarę użytkowania, na powierzchni karoserii pojawiają się drobne zarysowania, jeśli zdarzy się, że jakieś zarysowanie będzie na tyle głębokie, że dosięgnie stali, pokrywająca samochód sól, spowoduje bardzo szybką korozję w tym miejscu. Dlatego bardzo dobrą praktyką w czasie zimy jak i po jej skończeniu gruntowne wyszorowanie auta, a następnie pokrycie go warstwą wosku.

 

Kontrola elementów zawieszenia

Zimą bardzo mocno pracuje zawieszenie naszego samochodu. Liczne nierówności na drodze wynikające z niedostatecznego odśnieżenia nawierzchni jezdni mają fatalny wpływ na wszystkie elementy zawieszenia. Dlatego warto udać się do warsztatu mechanicznego, aby zawczasu dokonać niezbędnych wymian lub napraw, aby uniknąć postępującej degeneracji pozostałych, sprawnych części przez tą uszkodzoną. Chyba najczęściej wymieniane po zimie elementy zawieszenia to końcówki dróżków kierowniczych. Po wymianie warto oczywiście pamiętać także o ustawieniu geometri zawieszenia w wykwalifikowanym warsztacie.

 

Sprzątanie samochodu i napełnienie klimatyzacji

Ostatnią, chyba najprzyjemniejszą, niemniej jednak czasochłonną czynnością jest gruntowne wysprzątanie samochodu od środka. Jeśli przez całą zimę parkujemy auto na zewnątrz budynku (nie posiadamy garażu, albo miejsca w podziemnej hali garażowej) to zapewne w środku auta da się wyczuć nieprzyjemne uczucie zatęchłej wilgoci. Dlatego dobrze jest gruntownie wyprać tapicerkę w całym samochodzie, a następnie przeprowadzić ozonowanie (odgrzybianie) wnętrza oraz instalacji klimatyzacyjnej. Na koniec warto nabić klimatyzację, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort jazdy autem w upalne dni.

 

Artykuł opracowany przy współudziale z serwisem AutoGratis.pl .

 

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: