Jak przygotować samochód do dłuższej jazdy?

Długa trasa, którą mamy zamiar przebyć naszym samochodem, to wyzwanie zwłaszcza, gdy pojazd ma duży przebieg lub jest starszy rocznikowo. Jednak w rzeczywistości prawda jest zgoła odmienna.

Otóż długa podróż to coś prostszego dla każdego auta, niż codzienna jazda na krótkim odcinku. Jednak awaria samochodu daleko od domu może doprowadzić do tego, że wycieczka będzie tylko i wyłącznie złym wspomnieniem, a do upragnionego celu nie dotrzemy. Można tego uniknąć, jeśli zastosujemy się do kilku podstawowych wskazówek.

Zacznij przygotowania do wycieczki z wyprzedzeniem

Zarezerwowanie noclegu czy wzięcie urlopu w pracy, to czynności wykonywane z dużym wyprzedzeniem. Podobnie powinniśmy postępować w kwestii naszego środka lokomocji. Co najmniej miesiąc przed wyjazdem należy zadbać o konserwację lub poważne naprawy naszego auta. Dzięki temu możliwe niedogodności, które mogą wystąpić po wyjeździe z warsztatu samochodowego będziemy w stanie zlokalizować i uporać się z nimi. W ten sposób zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu.

Twoim celem podróży jest kraj, w którym występuje cieplejszy lub też chłodniejszy klimat? Zróżnicowanie temperatur może wydatnie wpłynąć na płyn chłodniczy. Skonsultuj tę kwestię ze swoim mechanikiem. Jeśli posiadasz odpowiednią wiedzę, to możesz zająć się wymianą sam. Sprawdź, czy układ chłodzenia nie posiada jakichkolwiek przecieków i wszystkie przewody są odpowiednio zabezpieczone. Wlewając płyn do chłodnicy możesz ustrzec się poważniejszych wydatków, np. remontu silnika. Z jego wymianą nie należy zwlekać!

Pamiętaj o oponach i postaw na bezpieczeństwo

Przed pokonaniem długiego dystansu swoim autem upewnij się, czy stan techniczny kół jest odpowiedni. Napompowane i z optymalnym ciśnieniem nie sprawią ci psikusa na trasie. Podczas kontroli w stacji diagnostycznej sprawdź bieżnik, który powinien posiadać poprzeczne znaki. Jeśli ich nie ma, to nadeszła pora na zakup nowych opon. Wystrzegaj się zbyt niskiego ciśnienia, które pod wpływem ciepła może doprowadzić do rozdarcia gumy przy dużych prędkościach. Z kolei bieżnik nie może mieć mniejszej wysokości niż 5 mm.

Powtórz wszystkie czynności także wobec koła zapasowego. To ono może uratować twoją podróż. Musi być pełnowymiarowe względem pozostałych kół wraz z odpowiednim rozstawem śrub. Skontroluj też swój podnośnik samochodowy i rozmiar klucza do kół. Jeśli posiadasz specjalnie zabezpieczone alufelgi przed kradzieżą, to zabierz ze sobą specjalny klucz.

Od szczegółu do ogółu

Jeśli jesteś zdania, że silnik będzie pracował lepiej, gdy wymienisz olej, to zrób to natychmiast. Tego typu profilaktyka doda ci więcej spokoju. Podobnie jak w przypadku filtra powietrze, który dba o prawidłowe funkcjonowanie silnika. Upewnij się także, czy posiadasz wszystkie niezbędne dokumenty. Przydatna może okazać się książka serwisowa, numery telefonu do ubezpieczyciela. Zapoznaj się ze zwyczajami i przepisami drogowymi w innych państwach, które mogą się różnić od tych w Polsce.

Dbaj o czystość auta, zapewnisz komfort pasażerom. Pozbądź się zbytecznych rzeczy. W końcu cięższy pojazd pali więcej. Przed wyjazdem zakup ubezpieczenie, które zagwarantuje ci możliwość holowania, naprawę, transport, a nawet nocleg w awaryjnych sytuacjach. Nigdy nie wiesz co spotka cię na trasie.

Źródło: MKN Moto / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: