Jak poprawnie ładować akumulator i jak podłączyć prostownik?

Ładowanie rozładowanego akumulatora samochodowego to coś więcej niż podłączenie ładowarki, jeśli chcesz bezpiecznie wykonać ten proces. Powinieneś wiedzieć, który zacisk usunąć najpierw, gdy zajdzie potrzeba usunięcia baterii, a który podłączyć najpierw do ładowarki. W celu ułatwienia opiszemy, jak zrobić to w poprawny sposób oraz jak podłączyć prostownik. Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem!

Przygotowanie do ładowania

Zanim zaczniesz, jeśli musisz wyjąć akumulator z pojazdu, aby go naładować, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia do pracy. Niektóre akumulatory są łatwo dostępne; jednak w części aut znajdują się pod lub w błotniku, a pozostałe bagażniku lub pod siedzeniem, w zależności od marki i modelu pojazdu.

Proces ładowania

Upewnij się, że wszystkie akcesoria są wyłączone, w tym oświetlenie wewnętrzne. W innym przypadku może to spowodować łuk elektryczny podczas pracy z akumulatorem.

Gdy dojdziesz do niego, najpierw odłącz przewód ujemny lub uziemiający. Przeważnie mowa tu o czarnym kablu, chyba że ktoś wymienił kable na złe kolory. Jeśli spojrzysz na górną część baterii, zobaczysz, że kabel masowy będzie miał znak ujemny (-), a kabel zasilający lub dodatni będzie miał znak plus (+).

Wyczyść styki akumulatora szczoteczką do czyszczenia styków i mieszanką sody oczyszczonej i wody, aby zneutralizować kwas akumulatorowy. Jeśli na zaciskach i słupkach akumulatora nagromadziło się dużo kwasu, należy nosić okulary ochronne i maskę, aby korozja powietrzna nie miała kontaktu z oczami, nosem i ustami. Nie dotykaj swojej twarzy, dopóki nie umyjesz rąk.

Jeśli bateria ma zdejmowane korki, ostrożnie je podważ i sprawdź poziom wody. Jeśli którakolwiek z komórek wygląda na słabą, dodaj tylko wodę destylowaną; i uważaj, aby nie przepełnić baterii. Większość dzisiejszych jest „bezobsługowa”, więc nie będziesz w stanie ich otworzyć, aby sprawdzić poziom kwasu.

jakpoprawnieladowacakumulatorijakpodlaczycprostownik2
Źródło: https://voltpolska.pl/akumulatory-i-prostowniki/prostowniki-akumulatorowe/

Jak podłączyć prostownik?

Postępuj zgodnie z instrukcjami dla konkretnego prostownika. Podstawowe instrukcje dla większości modeli:

  • -upewnij się, że akumulator jest wyłączony,
  • -podłącz dodatni przewód akumulatora do dodatniego zacisku,
  • -podłącz ujemny przewód ładowarki do ujemnego zacisku,
  • -ustaw prostownik na najwolniejsze tempo ładowania,
  • -włącz prostownik i ustaw minutnik,
  • -podczas wyjmowania prostownika najpierw go wyłącz, a następnie wyjmij kabel dodatni, a następnie ujemny.

Podsumowanie

Podstawy ładowania akumulatora i podłączania prostownika powinny być utrwalone przez jak największą ilość osób. Procesy te tylko pozornie wydają się skomplikowane, a przy odrobinie wprawy i posiadając odpowiedni sprzęt, staną się one proste i klarowne. Jest to o tyle ważne, że komplikacje w tej materii są w stanie uszkodzić każdy sprzęt biorący udział w przebiegu całości.

Źródło: Volt Polska / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy