Jak odnowić lakier samochodu?

Lakier twojego samochodu nie wygląda tak dobrze jak wcześniej? Warto wykonać jego renowację – gdy prace wykona ekspert, efekt będzie spektakularny!

 

Jeśli zależy ci na tym, aby twój samochód prezentował się dobrze na długi czas, warto pamiętać również o jego karoserii. To po niej możemy często określić, jaka jest ogólna kondycja pojazdu – czy jest on starszy, czy nowszy, czy ma za sobą wiele kilometrów, czy był rzadziej używany. Nie musisz jednak godzić się na zacieki, przebarwienia i rysy – wystarczy profesjonalna renowacja lakieru, dzięki której karoseria może wyglądać jak nowa.

Renowację tego rodzaju możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w sprzedaży środków oraz narzędzi. Jednak najlepsze efekty uzyskamy wtedy, gdy renowacja lakieru będzie zrealizowana przez dobry warsztat, który specjalizuje się w tych usługach.

W Krakowie z usług renowacji lakieru można skorzystać w firmie Auto Błysk, która posiada w tej dziedzinie wieloletnie doświadczenie.

 

Na czym polega renowacja lakieru?

Proces taki jak renowacja lakieru samochodowego ma na celu odnowienie wyglądu samochodu przez nadanie jego karoserii nowszego wyglądu. Renowację przeprowadza się z użyciem specjalistycznego wyposażenia – kosmetyków, narzędzi, urządzeń. Oczywiście, aby uzyskać optymalny efekt, potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie.

Warto tutaj zaznaczyć, że fachowa renowacja lakieru znacznie różni się od zwykłego polerowania karoserii. To bardziej złożony zabieg, który ma na celu zauważalną poprawę wyglądu lakieru, a także dodatkowe zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi.

W ramach renowacji lakieru wykonuje się takie prace jak:

 • likwidowanie zarysowań płytkich i głębokich
 • usuwanie zacieków lakieru
 • usuwanie śladów po wżerach
 • usuwanie śladów po niewłaściwym polerowaniu
 • niwelowanie przebarwień lakieru
 • usuwanie hologramów
 • usuwanie efektu skórki pomarańczowej – morki

Zatem dzięki profesjonalnie przeprowadzonej renowacji lakieru można uzyskać bardzo dobry efekt – karoseria będzie gładka i lśniąca, a także może być dodatkowo zabezpieczona, na przykład przez naniesienie na nią powłoki ceramicznej.

Odnowa lakieru samochodowego przeprowadzana jest kolejnymi etapami. Ich rodzaj oraz liczba dobierane są zależnie od stanu lakieru i efektu, jaki chcemy uzyskać. Czasami wystarczą niewielkie korekty, innym razem konieczne są bardziej złożone działania.

 

Etapy renowacji karoserii:

 • umycie lakieru i oczyszczenie go z trudnych w usunięciu zabrudzeń
 • dokonanie oceny stanu lakieru i dobranie właściwej techniki jego renowacji
 • polerowanie, które ma na celu skorygowanie lakieru oraz wyrównanie powierzchni
 • odłuszczenie powierzchni, które ma na celu przygotowanie lakieru do dalszych prac
 • nałożenie dodatkowych powłok zabezpieczających
 • ocena jakości pracy, między innymi z użyciem specjalnych urządzeń oświetleniowych

Należy jednak pamiętać o tym, że zdarzają się takie przypadki, gdy renowacja lakieru nie jest w stanie dać efektu stuprocentowego usunięcia defektów. Wtedy można jedynie zmniejszyć ich widoczność. W celu całkowitego usunięcia defektów zalecana jest wymiana części karoserii.

Najlepiej udać się do dobrego warsztatu, który oferuje usługi renowacji, aby tam uzyskać dodatkowe informacje związane z pracami – otrzymamy wtedy też indywidualną wycenę.

 

Ile kosztuje profesjonalna renowacja lakieru?

Ceny usług, jak wspomnieliśmy, są ustalane indywidualnie i zależne są od tego, z jakiego rodzaju defektami oraz pojazdem mamy do czynienia.

Renowacja lakieru w przypadku małych samochodów wynosi najczęściej od 300 do 800 złotych, natomiast w przypadku pojazdów większych to koszt nawet od 900 do 1500 złotych. Nałożenie dodatkowych warstw zabezpieczających, na przykład powłoki ceramicznej utwardzającej lakier i chroniącej przed zarysowaniami to wydatek od 1000 do 3000 złotych w zależności od rodzaju wykorzystanych preparatów i liczby warstw.

Podsumowując, jeśli karoseria w twoim aucie nie wygląda zbyt dobrze i chcesz sprawić, aby była jak nowa, pomyśl o renowacji lakieru – efekt na pewno cię zaskoczy!

 

Źródło: detalblysk.pl / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: