Jak ocenić, które używane samochody są bardziej niezawodne?

Psujący się samochód skutkuje frustracją właściciela. Opóźnienia, zakłopotanie i koszty naprawy mogą sprawić, że Twoje życie stanie się koszmarem. Niezawodność oznacza jakość, której powinniśmy szukać w używanym samochodzie. Jakie są więc najbardziej niezawodne marki samochodów?

Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej niezawodnych samochodów, skomponowane tak, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję przy zakupie, popartą odpowiednimi informacjami. Ale najpierw wyjaśnijmy pokrótce, na czym polega ten proces?

Jak oceniana jest niezawodność samochodu?

Stworzyliśmy listę najbardziej niezawodnych marek samochodów, posługując się kryterium, które wiele wyjaśnia – częstotliwością awarii. Wyniki opierają się na raportach historii samochodu na wiodących stronach i aplikacjach sprawdzających historię pojazdu, takich jak CarFax lub carVertical. Ranking samochodów używanych, który zobaczysz, jest oparty na procencie uszkodzeń każdej marki samochodu z całkowitej liczby analizowanych samochodów.

Zacznijmy od listy najbardziej wiarygodnych marek samochodów używanych.

1. KIA (23,47 %)

Slogan KIA “The Power to Surprise” z pewnością okazał się trafiony. Nawet przy ponad 1,4 mln pojazdów produkowanych każdego roku, ten południowokoreański producent samochodów zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem zaledwie 23,47 % wszystkich analizowanych modeli, które uległy usterkom.

Ale nawet najbardziej niezawodna marka samochodów nie może być bez wad, a pojazdy KIA są podatne na:

 • – częste awarie elektrycznego wspomagania kierownicy
 • – awarie hamulca ręcznego
 • – możliwe usterki filtra cząstek stałych (DPF).

Nacisk, jaki firma kładzie na niezawodność, nie powinien dziwić. Modele KIA znane są z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, w tym systemu unikania zderzeń czołowych, autonomicznego hamowania w sytuacjach awaryjnych oraz systemu kontroli stabilności.

2. Hyundai (26,36 %)

Fabryka Hyundai w Ulsan jest największą fabryką samochodów w Azji, zajmującą niewiarygodną powierzchnię 5 milionów metrów kwadratowych. Hyundai plasuje się na drugim miejscu z uszkodzeniami występującymi w 26,36% całkowitej liczby przeanalizowanych samochodów.

Jednakże, używane samochody Hyundai mają również następujące częste awarie:

 • – korozja tylnej ramy nośnej
 • – problemy z hamulcem ręcznym
 • – słaba przednia szyba.

Zapytacie więc, skąd tak wysoka pozycja na liście najbardziej niezawodnych? Ponieważ Hyundai jest jedyną fabryką samochodów, która produkuje własną stal o bardzo wysokiej wytrzymałości. Ten producent samochodów produkuje również Genesis, jeden z najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

3. Volkswagen (27,27 %)

Używając określenia “samochód dla ludzi”, Volkswagen wyprodukował legendarnego “Żuka”, ikonę XX wieku, który został sprzedany w ponad 21,5 milionach replik. Ten koncern samochodowy zajmuje trzecie miejsce na naszej liście najbardziej niezawodnych marek samochodów, z uszkodzeniami występującymi w 27,27 % ogólnej liczby analizowanych samochodów.

Choć solidne, samochody Volkswagena borykają się z awariami, najczęściej tymi związanymi z:

 • – dwumasowym kołem zamachowym
 • – ręczną skrzynią biegów
 • – układem zapobiegającym blokowaniu kół (ABS) oraz modułem sterującym elektronicznym programem stabilizacji toru jazdy (ESP).

Volkswagen z kolei stara się chronić pasażerów samochodów, stosując szereg środków bezpieczeństwa, takich jak adaptacyjny tempomat, system hamowania po kolizji czy system wykrywania martwego pola.

4. Nissan (27,79 %)

Nissan był wiodącym producentem pojazdów elektrycznych na długo przed tym, jak Tesla zawojowała rynek. Produkował też m.in. rakiety kosmiczne, jednak ta japońska marka osiągnęła odsetek 27,79% awarii spośród wszystkich analizowanych marek samochodowych.

Zatem, choć wytrzymałe, pojazdy Nissana są podatne na:

 • – awarie mechanizmów różnicowych
 • – bardzo częstą korozję centralnej osi podwozia
 • – wymienników ciepła w automatycznych skrzyniach biegów, które również mogą ulec awarii.

Nissan zawsze kładł nacisk na bezpieczeństwo, opracowując innowacyjne technologie, takie jak koncepcja strefowej konstrukcji nadwozia chroniąca pasażerów podczas zderzeń, tarcza bezpieczeństwa 360, czy inteligentna mobilność.

5. Mazda (29,89 %)

Po rozpoczęciu działalności jako fabryka zatyczek, japońska firma zaadaptowała swój pierwszy silnik dla statków, elektrowni atomowych i lokomotyw. Mazda zachowała uszkodzenia na poziomie 29,89 % spośród wszystkich modeli przeanalizowanych w połączonych bazach danych.

Najczęściej pojazdy te ulegają:

 • – awariom napędu turbo w silnikach Skyactive D
 • – awariom uszczelnień dysz wtryskiwaczy paliwa w silnikach wysokoprężnych
 • – bardzo częstym awariom pompy ABS.

Przeciętne “wyniki” na tej liście nie przekreślają jednak imponujących właściwości bezpieczeństwa modeli Mazdy. Na przykład, system i-Activsense Mazdy obejmuje zaawansowane technologie, które rozpoznają potencjalne zagrożenia, zapobiegają wypadkom i zmniejszają dotkliwość kolizji.

6. Audi (30,08%)

Po łacinie Audi oznacza “słuchać” i jest tłumaczeniem nazwiska założyciela firmy, Augusta Horcha. Audi podąża za reputacją luksusowych samochodów o wysokiej wydajności, nawet jeśli chodzi o samochody używane. Przed fuzją z Volkswagen Group, Audi połączono z trzema innymi markami samochodów, tworząc Auto Union GT. Logo składające się z czterech pierścieni symbolizuje właśnie tę współpracę. Audi zajęło piąte miejsce z niewielkim marginesem i odsetkiem 30,08 % całkowitej liczby analizowanych modeli, które doznały uszkodzeń.

Samochody tej firmy wykazują tendencję do następujących awarii:

 • – intensywne zużycie sprzęgła
 • – awarie wspomagania kierownicy
 • – awarie manualnej skrzyni biegów.

Audi szczyci się długą historią dbałości o bezpieczeństwo, przeprowadzając swój pierwszy test zderzeniowy ponad 80 lat temu. Obecnie, ten niemiecki producent samochodów wyposażony jest w jedne z najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego i biernego, jak również w systemy wspomagające kierowcę.

7. Ford (32,18 %)

Założyciel tej firmy samochodowej, Henry Ford, ukształtował dzisiejszy przemysł motoryzacyjny dzięki wynalezieniu rewolucyjnej ruchomej linii montażowej, która skróciła czas produkcji samochodów z 700 do zaledwie 90 minut. Dlatego dziwne jest, jak tak uznany producent samochodów ma tak statystycznie niskie miejsce, ale dane pokazują uszkodzenia w 32,18 % wszystkich analizowanych modeli Forda.

Modele Forda często wydają się doświadczać:

 • – awarii pływającego koła rozrządu
 • – awarii sprzęgła i pompy wspomagania układu kierowniczego
 • – awarii automatycznej skrzyni biegów

Ten amerykański producent samochodów zawsze kładł nacisk na bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i pojazdów w ogóle. Dobrym przykładem jest system bezpieczeństwa Forda, który aktywuje boczne poduszki powietrzne w przypadku zderzenia bocznego lub wywrócenia pojazdu.

8. Mercedes-Benz (32,36 %)

Ten słynny niemiecki producent samochodów już w 1886 roku wprowadził na rynek pierwszy samochód z silnikiem benzynowym. Niezależnie od tego, czy jest to samochód nowy, czy używany, samochody marki Mercedes kojarzą się z luksusem, a jednak, jak wynika z listy rankingowej, aż 32,36 % wszystkich przeanalizowanych modeli Mercedesa uległo uszkodzeniom.

Mimo znakomitej jakości, Mercedesy narażone są na następujące problemy:

 • – przednie reflektory są podatne na przedostawanie się wilgoci
 • – usterki uszczelek wtryskiwaczy w silnikach wysokoprężnych
 • – bardzo częste awarie układu hamulcowego Sensotronic

Ale samochód z hasłem “The Best or Nothing”, jako pionier, ustanowił podstawy projektowania, technologii i innowacji w przemyśle motoryzacyjnym. Od wczesnych wersji systemu ABS do systemu Pre-Safe, inżynierowie Mercedes-Benz wprowadzili kilka funkcji bezpieczeństwa, które są obecnie stosowane w całym przemyśle motoryzacyjnym. Zabawny fakt: spośród wszystkich marek samochodów na naszej liście, Mercedes-Benz jest najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną w Formule 1 – zawodach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem w zakładach online u bukmacherów zgromadzonych na Bookmaker-Expert.com (strona specjalizująca się w ocenianiu bukmacherów online).

9. Toyota (33,79 %)

Ten japoński koncern samochodowy produkuje rocznie ponad 10 milionów pojazdów. Produkuje również Toyotę Corollę, najlepiej sprzedający się samochód na świecie z ponad 40 milionami sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Zaskakującym faktem (ale nie w pozytywnym znaczeniu) jest to, że aż 33,79 % analizowanych modeli Toyoty uległo uszkodzeniu.

Samochody Toyoty często borykają się z następującymi usterkami:

 • – awaria czujnika wysokości zawieszenia tylnego
 • – awarie klimatyzacji (A/C)
 • – podatność na korozję

Mimo słabego stażu, największy japoński producent samochodów już od lat 60. ubiegłego wieku przeprowadza testy zderzeniowe. Niedawno wprowadził drugą generację systemu bezpieczeństwa Toyota Safety Sense, czyli szereg technologii bezpieczeństwa czynnego z możliwością wykrywania pieszych w nocy i rowerzystów w dzień.

10. BMW (33,87 %)

To bawarskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne rozpoczęło działalność jako producent silników lotniczych. Po pierwszej wojnie światowej przestawiła się jednak na produkcję pojazdów silnikowych i dziś jest wiodącym na świecie przedsiębiorstwem samochodowym produkującym samochody klasy premium. Z różnicą zaledwie 0,09 % w stosunku do Toyoty, BMW zajęło ostatnie miejsce na liście rankingowej najbardziej niezawodnych samochodów. Bawarska firma samochodowa odnotowała wynik aż 33,87 % uszkodzonych samochodów spośród łącznej liczby przeanalizowanych.

Używane samochody BMW mają następujące wady:

 • – usterki czujników kół ABS
 • – różne awarie elektroniki
 • – problemy z prawidłowym ustawieniem kół.

Ten najsłabszy wynik dla modeli BMW jest mylący, ponieważ BMW jest znane ze swojej innowacyjności. Ten niemiecki producent opracował nawet program badań nad bezpieczeństwem i wypadkami, aby pomóc w projektowaniu bezpieczniejszych samochodów. Ale czasami bezpieczeństwo to nie to samo, co niezawodność.

Wniosek

Można bez wątpienia powiedzieć, że marki, które cieszą się opinią niezawodnych, mają z niezawodnością mało wspólnego, a mimo to ich samochody wciąż cieszą się dużym popytem. Niestety, te najbardziej niezawodne marki samochodów wciąż nie cieszą się największą popularnością.

Jeśli więc planujesz kupić używany samochód, wyświadcz sobie przysługę i sprawdź historię pojazdu, zanim wydasz tysiące złotych za potencjalnie kiepski samochód.

Art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy