Jak kupić samochód sprawnie i bezpiecznie?

Kupno samochodu dla większości z nas jest ogromnym przedsięwzięciem. Nawet używane auto jest  zwykle sporym wydatkiem. Nie dziwi więc, że chcemy wybrać je mądrze, tak aby służyło przez następne lata. 

Niestety na polskim rynku istnieje wiele starszych modeli, które nie zawsze mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem. Poniżej znajdziesz kilka podstawowych rad, na co warto zwrócić uwagę kontaktując się z handlarzem.

Zacznij dobrze szukać

Najważniejszy pierwszy krok, dlatego zacznij poszukiwania w sprawdzonych miejscach. Jeżeli jesteś zwolennikiem przeglądania ofert internetowych skup się na dużych, znanych portalach ogłoszeniowych, najlepiej tych skupionych jedynie na motoryzacji.  Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zdjęcia i opisy zawsze są prawdziwe. Czasami sprzedawcy wolą podkoloryzować lub przemilczeć niektóre sprawy.  Giełdy samochodowe są stworzone dla osób spędzających mniej czasu w internecie. Ich niewątpliwym plusem jest możliwość obejrzenia samochodu od razu na żywo. Niestety znajduje się na nich coraz mniej aut i coraz częściej wydłuża się do nich dojazd. Lepiej udać się do komisu, gdzie wybór z pewnością będzie większy, a tak jak w przypadku giełdy samochód będzie można obejrzeć na żywo lub nawet od razu skorzystać z jazdy próbnej. Co więcej, komisy często oferują możliwość skorzystania od razu z pakietu ubezpieczenia i kredytu.

Po czym rozpoznać dobre ogłoszenie?

Skupmy się na ofertach dostępnych online. Wiarygodne ogłoszenie można poznać po tym, że jest napisane prosto, ale nie lakonicznie. Jeśli natrafimy na barwny opis przypominający bardziej fragment książki niż ogłoszenie, możemy wnioskować, że zawiłe zdania mają zadanie odwrócić uwagę od drobnych szczegółów stanowiących o wadach auta.  Podejrzane jest także, jeśli do ogłoszenia prywatnego dodane są zdjęcia prezentujące kilka aut stojących na działce. Sprzedający auto prywatnie nie powinien również dodawać ogłoszeń dotyczących wielu różnych aut. Przy przeglądaniu ofert zwróćmy również uwagę na zdjęcia. Samochód nie może być zaprezentowane tylko z jednej strony, na niewyraźnych, rozmazanych zdjęciach. Mocno nabłyszczone, wypolerowane do fotografii auto może być nie tylko “wyszykowane” do sesji, ale specjalnie nabłyszczone, tak aby nie było widać różnic w odcieniach lakieru.

Jeśli już wybierzesz wymarzone cztery kółka zwróć uwagę na ubezpieczenie handlarza. Warto, aby posiadał ubezpieczenie miejsca sprzedaży oraz auta na czas jego transportu.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance.

Źródło: Insurance Factory / art. sponsorowany

Dyskusja

komentarzy

Konrad Stopa

Konrad Stopa

Motopasjonat z krwi i kości, który pisze o samochodach z wielką przyjemnością czekając na komentarze, nawet te uszczypliwe. Od małego poznawał auta na ulicy po dźwięku silnika i już wtedy marzył, by zmieniać "cztery kółka" jak rękawiczki - dzięki Motopodprad.pl to się spełnia! Tego zapaleńca znajdziecie też na Instagramie - @stopao
Follow Me: