Parametry najszybszych samochodów na świecie mogą wprawić zwykłych kierowców w prawdziwe osłupienie. Biorąc pod uwagę osiągi niektórych modeli, przejażdżka tego typu pojazdem może wywołać nie tylko drżenie serca, ale wręcz zazdrość wobec tych kierowców, którzy mogą ścigać się po torach zawodowo.
Dla entuzjastów zawrotnych prędkości, nawet milisekundy wyliczane w konkursach samochodów mają ogromne znaczenie. Jakie osobówki uzyskują najlepsze wyniki w testach na przyspieszenie?
Szaleństwo drogowe
Najszybszymi autami na świecie pozostają ciągle niemieckie maszyny. Przyspieszenie wynoszące mniej niż 3 sekundy osiągają legendarne już modele:
- Bugatti Veyron Supersport,
- Bugatti 16.4 Veyron,
- Dauer 962 LM.
- Porsche 918 – maszyna ta prędkość 100 km/h osiąga zaledwie w 2,3 sekundy i do niej należy ostatni rekord.
Wspaniałymi osiągami mogą się także pochwalić włoskie modele, w tym np. Ferrari F430, Ferrari California czy Lamborghini Murcielago LP640. Na listę supersamochodów w 2007 r. wpisała się także maszyna ze stajni amerykańskiej. Pojazd SSC Ultimate Aero TT, wyprodukowany przez Shelby SuperCars, do 2013 uznawano za najszybsze auto na świecie.
Jednym z najbardziej kultowych, szybko rozpędzających się samochodów jest też Dodge Viper SRT10. Silnik o mocy 600 koni mechanicznych pozwala na osiągnięcie przyspieszenia równego 3,8 s. Włoskie Ferrari F430 cechowało się silnikiem o mocy dużo mniejszej, bo liczącej 490 koni mechanicznych. Pomimo tego, maszyna potrafiła osiągać lepsze wyniki niż Viper – rozpędzała się do 100 km/h już w 3,6 s. Supersamochodem o bardzo ciekawym designie, produkowanym przez Brytyjczyków, jest Caterham Seven. Ten stosunkowo mały pojazd, o mocy dochodzącej do 250 KM potrafił osiągnąć przyspieszenie równe 3,5 s. Warto wiedzieć o tym, że dla entuzjastów specyficznych modeli Caterham przygotowano także wersję Superlight, która rozpędza się do 100 km/h w 2,88 s.
Przejażdżka w prezencie
Warto pamiętać o tym, że przejażdżka samochodem o szybkim przyspieszeniu nie jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają miliony na koncie bankowym. W ramach prezentu, można zorganizować specjalną przejażdżkę po torze, wybranym modelem samochodu ( polecamy: http://motoprezent.pl/jazdy-w-prezencie/jazda-wybranym-autem/). Dużą popularnością cieszy się np. Ferrari California . Nic dziwnego – samochód ten łączy w sobie oszałamiające parametry, piękne wnętrze oraz eleganckie wykończenia. Cena przejażdżki waha się w zależności od zamówionej ilości okrążeń wokół toru oraz zajętej pozycji – można jeździć zarówno jako pasażer, jak i kierowca.
Warto wiedzieć, że moc i prędkość samochodów mierzona była, odkąd tylko na rynku motoryzacyjnym zaczęły pojawiać się konkurencyjne samochody. Najlepsze marki rywalizowały ze sobą o osiągi już w latach 50. Wówczas o trofea najszybszych aut świata walczyły m.in. modele ze stajni Ferrari, Aston Martin i Chevrolet. W 1952 r. maksymalną prędkość, wynoszącą wówczas 232 km/h, osiągał model Ferrari 250 MM. Ponad 50 lat później możliwe jest osiągnięcie prędkości liczącej nawet 385 km/h (takimi parametrami wykazuje się Chevrolet Corvette c7 Stingray Convertible).
Źródło: Moto prezent / art. sponsorowany